Strona główna | TechnikaWłaściwy dobór systemu odprowadzenia wód deszczowych

Właściwy dobór systemu odprowadzenia wód deszczowych

Początkowo rynny miały cechy czysto użytkowe – służyły do odprowadzania deszczówki, chroniąc tym samym elewacje przed szkodliwym działaniem wody. Obecnie zachowując swoją funkcjonalność, rynna stała się również elementem dekoracyjnym, stanowiącym estetyczne wykończenie dachu. Wreszcie, co nie mniej ważne, dające się zaobserwować zachodzące w ostatnich latach zmiany klimatyczne skłaniają projektantów do stosowania zupełnie nowych elementów systemów rynnowych.

Doświadczenie VM Zinc® z systemami odprowadzania wód deszczowych w Europie zostało zapoczątkowane jeszcze w XIX wieku. Od tego czasu firma stała się ekspertem w tej dziedzinie, wzbogacając oferowany asortyment o nowe materiały i rodzaje wykończenia powierzchni. System odprowadzania wody deszczowej VM Zinc® wytrzymuje skrajne warunki pogodowe, takie jak grad, duże zmiany temperatury i promieniowanie ultrafioletowe w obszarach silnie nasłonecznionych. Oryginalne tytanowo-cynkowe rynny VM Zinc® nie wymagają konserwacji i są dostosowane do wszystkich rodzajów wznoszonych budynków. Inwestorzy czerpią ogromne korzyści z etykiety jakościowej materiału PremiumZinc® oraz szerokiej gamy wykończeń powierzchniowych akcesoriów. Doskonała kowalność cynku oznacza, że może on przyjmować skomplikowane kształty i jest łatwy do obróbki. Umożliwia realizację projektów wnęk, występów, stopni i niestandardowych narożników. Roboty dekarskie oraz wykonanie obróbek wykończeniowych na placu budowy jest dużo łatwiejsze. Różnorodne kształty rynien i akcesoriów są dostosowane do wymagań klimatycznych, tradycji architektonicznych i technik dekarskich. Rynny półokrągłe, kwadratowe, profilowane i skrzynkowe to tylko część oferty kierowanej do wykonawców. Akcesoria, denka rynny, uniwersalne leje spustowe, kolanka, spawane plazmowo rury spustowe, złączki dylatacyjne i haki stanowią kompletne rozwiązanie przystosowane do warunków atmosferycznych panujących w Polsce.

Jak zaprojektować orynnowanie
Aby system odprowadzania wód deszczowych spełniał oczekiwania, powinien zostać właściwie zaprojektowany. Szczegółowe zasady określania ilości i miejsca montażu elementów odprowadzania wód deszczowych, w zależności od powierzchni połaci dachu, powinny być przyjmowane na podstawie normy PN-92/B-01707. Zasady doboru wymiarów systemu takie jak: przekroje rynien, średnice rur spustowych opierają się na przyjęciu maksymalnego natężenia opadów na poziomie 3 l/(m2 × min). Należy pamiętać, że na projektancie spoczywa obowiązek określenia wymiarów elementów systemu w oparciu o obowiązującą normę. W celu właściwego funkcjonowania systemu rynnowego VM Zinc® należy przestrzegać zasad opisanych w poniżej publikowanych tabelach.


Zasada doboru rynien wiszących o przekroju okrągłym w odniesieniu do powierzchni połaci dachu


Zasada doboru rynien wiszących o przekroju prostokątnym w odniesieniu do powierzchni połaci dachuSkuteczność odprowadzania wód opadowych

Ze względu na rozszerzalność cieplną stopu cynkowo-tytanowego, należy stosować złączki dylatacyjne VM Zinc®, przestrzegając wytycznych zawartych w poradnikach stosowania systemów odprowadzenia wód deszczowych.

Skuteczność odprowadzania wód opadowych zależy od zastosowanych przekrojów rynien i rur spustowych w stosunku do powierzchni dachu, ich ilości oraz od przekroju użytych lejów spustowych.

Szeroka gama metali
Rodzaj zastosowanego metalu jest podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze właściwego systemu rynnowego w odniesieniu do tradycji regionalnych lub stylów architektonicznych. Obecnie dostępne są systemy rynnowe ze wszystkimi rodzajami wykończeń powierzchni, od naturalnego, poprzez patynowane, do lakierowanych. Naturalne wykończenie VM Zinc® to naturalny, jasnoszary cynk o teksturowanej, świetlistej powierzchni, która przywodzi na myśl świat minerałów. Wykończenie patynowane – producent oferuje dwa rodzaje wykończenia powierzchni Quartz-Zinc® (o wyglądzie naturalnej patyny, która normalnie pojawia się zwykle po kilku latach oddziaływania czynników atmosferycznych) oraz Anthra-Zinc® (grafitowy cynk stosowany często w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami, które uwypuklają jego elegancki koloryt). W ofercie firmy znajduje się szeroka gama metali.


Rynny miedziane to trwałość i elegancja

Prócz stopu cynku i tytanu obejmuje ona miedź i stal. Blacha miedziana stanowi często alternatywne rozwiązanie dla inwestora poszukującego rynien i rur spustowych o dużej trwałości. Miedź, podobnie jak tytancynk, nie wymaga konserwacji. Także profesjonalni dekarze lubią posługiwać się tym szlachetnym materiałem. Z kolei stal ocynkowana to materiał wszechobecny w budownictwie, od lat powszechnie stosowany również w Polsce. Produkt ten idealnie nadaje się do budynków przemysłowych i przedsięwzięć remontowych o ograniczonym budżecie.

Ryszard Bartoszewicz
Doradca Techniczny VM Zinc®


Źródło: Dachy, nr 8 (104) 2008
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się