Trudnopalne membrany paroprzepuszczalne
DuPont rozwija przełomową technologię umożliwiającą produkcję zaawansowanych trudnopalnych membran paroprzepuszczalnych dla budownictwa - firma znalazła przełomowe, przyjazne środowisku naturalnemu rozwiązanie. Nowa opatentowana technologia pozwoli na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa, potencjalnie chroniąc ludzkie życie oraz zmniejszając szkody.

Łącząc światowej klasy know-how, w różnych dziedzinach inżynierii materiałowej i chemii, DuPont opracował DuPont™ Tyvek® FireCurb™, nową oddychającą membranę, której własności takie jak trudnopalność, długotrwała ochrona i paroprzepuszczalność przyczyniają się do ochrony budynków oraz znacząco poprawiają efektywność energetyczną i komfort wnętrz. Jest to kolejna kluczowa innowacja firmy DuPont w budownictwie. Nowa membrana może być stosowana do ochrony ścian i dachów oraz posiada niezwykle wysoki poziom trudnopalności (klasa B).
W nowej gamie produktów DuPont połączył kilka własnych technologii do produkcji membran budowlanych z najlepszą kombinacją zaawansowanych właściwości.
Zmniejszone ryzyko rozprzestrzeniania się ognia i pożaru
Ogromna ilość pożarów budynków wymogła na władzach zaostrzenie przepisów bezpieczeństwa. W rezultacie przemysł budowlany musiał dostosować się do coraz ostrzejszych ograniczeń. Aby spełnić te wymagania, DuPont dodał do swojego budowlanego portfolio nowy wymiar wydajności ochrony oddychającej membranie DuPont™ Tyvek®.

Membrany DuPont™ Tyvek® FireCurb™ będą dostępne w Europie na jesieni 2012 r.
Gdy płomienie docierają do DuPont™ Tyvek® FireCurb™, zatrzymują się, zmniejszają się i gasną. Za pośrednictwem zewnętrznych okładzin Tyvek® FireCurb™ ogranicza rozprzestrzenianie się płomieni między piętrami. Membrany Tyvek® FireCurb™ zapewnią ochronę już podczas fazy wznoszenia budowli, zabezpieczając przed iskrami, często występującymi na placach budowy i powodującymi pożary. Jedna iskra może doprowadzić do poważnej katastrofy. Kiedy coś palnego w budynku zapala się, płomienie mogą szybko wymknąć się spod kontroli – zazwyczaj tlący się ogień potrzebuje 4 minut, aby rozwinąć się w otwarty ogień. Po zaledwie 5 minutach ogień może zamienić się w pożar. Po około 9 minutach istnieje ogromne niebezpieczeństwo szybkiego rozprzestrzeniania się pożaru. To wtedy może nastąpić „wybuch” z temperaturami sięgającymi 1000°C lub wyższymi. Teraz to ryzyko zostanie znacznie zredukowane.
Ważnym aspektem poziomu bezpieczeństwa budynku jest zachowanie się różnych materiałów budowlanych podczas pożaru. Wiele wyrobów zawiera dodatki, których zadaniem jest uczynienie produktu mniej palnym. Takie środki opóźniające palenie są dodawane zarówno do materiału bazowego, jak i stosowane do pokrywania powierzchni przed lub po jego instalacji. Zabiegi te mogą być bardzo skuteczne w zapobieganiu wymknięcia się małego ognia spod kontroli lub w spowolnieniu rozprzestrzeniania się pożaru, dając tym samym więcej czasu na ewakuację osobom przebywającym w budynku. Wiele z najbardziej skutecznych środków opóźniających spalanie używanych w przeszłości zawiera związki halogenowe, które wraz z innymi gazami są uwalniane podczas spalania materiału, zakłócając proces spalania poprzez gaszenie lub zmniejszenie ognia. Jeśli jednak ogień rozprzestrzeni się na ognioodpornym materiale, uwolnione halogeny powodują wzrost toksyczności spalin i dymów, co z kolei zmusiło wielu producentów do poszukiwania alternatywnych materiałów.
Nowoczesna technologia polimerowa
Nowa gama paroprzepuszczalnych membran budowlanych DuPont™ Tyvek® FireCurb™ do zmniejszenia palności materiałów wykorzystuje nowoczesną technologię opartą na substratach polimerowych. Technologia ta nie wymaga użycia jakichkolwiek halogenów. Zamiast tego wykorzystuje ona środek zawierający fosfor, który powoduje formowanie się na powierzchni „zwęglonej” warstwy, gdy jest ona w kontakcie ze źródłem zapłonu. Ta cienka warstwa karbonizowanego polimeru jest bardzo odporna na spalanie i tworzy barierę spowolniającą uwalnianie się palnych substancji membrany do płomieni. Pozbawione paliwa płomienie rozprzestrzeniają się wolniej lub wcale. Elastyczne, trudnopalne membrany paroprzepuszczalne firmy DuPont wydzielają także mniej dymu podczas spalania, co jest kolejną zaletą dla osób próbujących uciec z płonącego budynku.
Pierwsze trudnopalne membrany paroprzepuszczalne DuPont™ Tyvek® FireCurb™ posiadające właściwości odpowiednie do zastosowania na wysokich budynkach z wentylowanymi elewacjami i na ścianach budynków o drewnianych konstrukcjach będą dostępne w Europie jesienią 2012 roku. Dodatkowe rodzaje membran na dachy i ściany zostaną wprowadzone w drugiej kolejności.
Na podstawie materiałów
firmy DuPont
Źródło: Dachy, nr 10 (154) 2012
Data publikacji: 2012-10-26
CZYTAJ WIĘCEJ
Membrana wysokoparoprzepuszczalna
Paroprzepuszczalne membrany dachowe. Podsumowanie po latach
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania