Strona główna | TechnikaUszczelnianie świetlików płynną hydroizolacją

Uszczelnianie świetlików płynną hydroizolacją

Na dachach płaskich często montowane są świetliki i pasma świetlne. Te elementy umożliwiają efektywne i równomierne naświetlanie wnętrza obiektu światłem dziennym, naturalną wentylację oraz odprowadzanie ciepła i dymu podczas ewentualnego pożaru. Z konstrukcyjnego punktu widzenia, świetliki są elementami przechodzącymi przez połać dachu, tworząc tym samym osłabione i podatne na usterki miejsca, w których stykają się materiały budowlane o różnych właściwościach. Dlatego też tak ważne jest uszczelnianie świetlików ze szczególną starannością i przy użyciu odpowiednich materiałów.

Świetliki zapewniają efektywne, równomierne, dzienne naświetlenie

Na długie lata

Świetliki posiadają najczęściej podwójną ściankę z tworzywa akrylowego lub żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknami. Wprawdzie całe ciągi świetlików mogą być wklejane bezpośrednio w papę lub membranę z tworzywa sztucznego, jednak z biegiem lat lepiej sprawdzają się świetliki osadzane na wieńcu. Wieńce z izolacją termiczną chronią przed kondensowaniem się pary wodnej.

Nieszczelne podstawy świetlików są trudne do naprawienia. Skutecznym „lekarstwem” jest płynne tworzywo sztuczne Kemperol, zbrojone włókniną i zachowujące trwałą elastyczność w temperaturze od –30°C do +90°C. Dzięki tej elastyczności jest ono w stanie sprostać obciążeniom związanym z różnorodną rozciągliwością termiczną materiałów, jak i ruchami dachów.


Kemperol zbrojony włókniną sprawdza się od ponad 50 lat przy uszczelnieniach świetlików, zarówno na nowych obiektach, jak i przy remontach

Skutecznie dzięki włókninie zbrojącej
Zastosowanie przesączonych Kemperolem pasów włókniny sprawdza się szczególnie w obszarze wieńca świetlika. Pasy układa się z dziesięciocentymetrowymi zakładami na powierzchnię dachu i wykonuje minimum 15-centymetrowe wywinięcie na powierzchnię pionową. Na gładkich ściankach wieńca włókninę można wygodnie obrabiać wałkiem malarskim. W narożnikach nakłada się dodatkowo okrągłe kawałki włókniny, aby wzmocnić w ten sposób miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia. Krążki te należy naciąć w kierunku środka, dzięki czemu można je dokładnie dopasować do kształtu podstawy, zanim poszczególne ścianki zostaną zaizolowane na całej długości.

Uszczelnianie równej powierzchni odbywa się w trzech etapach: nakładanie pierwszej warstwy płynu – wtopienie włókniny – przesączenie włókniny drugą warstwą. Przy obróbce detali dokładnie docięte kawałki włókniny można nasączyć Kemperolem bezpośrednio we wiadrze i w takiej postaci nakładać na uszczelniane miejsca.

Włóknina poliestrowa spełnia kilka zadań:
  • w prosty sposób reguluje grubość warstwy hydrozolacji,
  • podnosi odporność na pękanie,
  • umożliwia mostkowanie rys,
  • ogranicza rozszerzanie się pęknięć.

Boki świetlika uszczelnia się odpowiednio formowaną włókniną, przesączoną Kemperolem

W przypadku wykonywania remontów nie zachodzi potrzeba zrywania starej hydroizolacji. Wymaganą przyczepność Kemperolu do niemal każdej powierzchni zapewnia się stosując odpowiedni do rodzaju podłoża podkład. Podkłady należy aplikować odpowiednio do materiałów, które pojawiają się podczas uszczelniania wywinięć przy świetlikach, czyli aluminium, blacha ocynkowana, szkło, poliwęglan, PVC czy papa bitumiczna. Mostkujący rysy do 2 mm Kemperol tworzy na uszczelnianych powierzchniach o różnych kształtach jednorodną warstwę hydroizolacji przyjmującej na siebie zróżnicowaną rozszerzalność cieplną materiałów. To płynne, zbrojone włókniną tworzywo sztuczne jest odporne na działanie promieniowania UV i wszelkich warunków atmosferycznych bez dodatkowej warstwy ochronnej.


Narożniki obrabia się dociętymi na miarę kawałkami włókniny

Trwały i wolny od rozpuszczalników

Zaletą jednoskładnikowego Kemperolu 1K-PUR jest jego aplikacja bezpośrednio z opakowania. Natomiast cenną cechą dwuskładnikowego Kemperolu 2K-PUR jest jego bezwonność. Ten wolny od rozpuszczalników produkt może być używany również w pobliżu pracujących urządzeń klimatyzacyjnych i spełnia długotrwale wszystkie wymagane kryteria. Dekarze, którzy nierzadko pracują na kolanach, docenią fakt, że nie muszą wdychać lotnych oparów rozpuszczalników. W odniesieniu do jednoskładnikowego „brata” Kemperol 2K-PUR posiada jeszcze jedną zaletę – mianowicie daje się on nakładać bezpośrednio na niechłonące podłoża (np. bitumiczne), bez dodatkowego podkładu. Przynosi to oszczędność materiału i czasu.

Uwaga – punkt rosy
Jedną z głównych cech hydroizolacji Kemperol jest jej zdolność do mocnego i trwałego łączenia się z podłożem. Wilgotność podłoża może zdecydowanie zmniejszyć tę przyczepność. Dlatego też nie tylko podczas zimnej, ale także podczas ciepłej pory roku należy koniecznie mieć na uwadze punkt rosy. Przy temperaturze powierzchni poniżej punktu rosy na podłożu tworzy się wilgoć, która działa jak oddzielający film i nie pozwala na przyklejenie się Kemperolu. Prace uszczelniające należy więc wykonywać przy temperaturze podłoża 3 K powyżej punktu rosy. Kemper-System zaleca aplikowanie hydroizolacji tylko przy temperaturze podłoża powyżej 5°C.


Świetliki można uszczelniać również „klasyczną” metodą trójetapową

Korzyści techniczne
Jakie korzyści przynosi uszczelnianie świetlików płynnym tworzywem sztucznym takim jak Kemperol? Uszczelnianie materiałem płynnym w porównaniu do materiałów z rolki jest prostsze, bezpieczniejsze, a przede wszystkim szybsze. Materiał ten łączy się z podłożem na całej powierzchni, dzięki czemu przy punktowych uszkodzeniach woda nie ma możliwości podciekania. Ponieważ hydroizolacja ta jest bezszwowa (szew występuje tylko na połączeniu z papą czy folią), pomniejszona jest przez to jej podatność na powstawanie nieszczelności. Newralgiczne miejsca, jak wywinięcia czy przejścia pozostają dłużej szczelne, a dzięki temu wydłużają się okresy między naprawami.

Na podstawie materiałów firmy
Kemper-System
Zdjęcia: Kemper-System/Wolfgang Hauck Fotodesigne


Źródło: Dachy, nr 10 (130) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Dach szczelny w każdym calu
Silikon wysokotemperaturowy
Płynna folia na pałacu w Żywcu
Uszczelniacz miejsc mocowania
Uszczelniacz dekarski
Żywiczny uszczelniacz dekarski
Design z najwyższej półki
Długa droga do szczelnego dachu
Uszczelniacz żywiczny dekarski
Technologia i design. Świetliki kopułkowe Lamilux
Aprobata Techniczna dla przeszklonych przekryć dachowych Schüco
Uszczelnianie dachów krytych blachą za pomocą materiałów płynnych
Nowa generacja świetlików tunelowych firmy Velux



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się