Strona główna | TechnikaSzczelność systemu rynnowego - proste rozwiązania

Szczelność systemu rynnowego - proste rozwiązania

Prawidłowe działanie systemu rynnowego uzależnione jest od wielu czynników związanych z jego montażem. Jednym z tych czynników jest zachowanie właściwych dystansów kompensujących rozszerzalność termiczną systemu.

System Lindab Rainline

Rozszerzalność ta jest różna, zależna od rodzaju materiału z jakiego wykonany jest system rynnowy. Dlatego też w różnych systemach rynnowych mają zastosowania rożne elementy dylatacyjne. Najmniejszą rozszerzalność termiczną posiadają stalowe systemy rynnowe. Nie oznacza to jednak że właśnie przy tych systemach możemy zaniedbać zasadę stosowania właściwych odstępów dylatacyjnych w połączeniach poszczególnych elementów poziomych rynny.

System Lindab Rainline do połączeń rynien wyposażony został w złączki z uszczelkami EPDM i właśnie na tych złączkach stosujemy szczeliny dylatacyjne. Każda złączka systemu Lindab Rainline posiada specjalne nacięcie na krawędzi mocującej, które to nacięcie określa montażyście prawidłową szczelinę dylatacyjną jaką należy pozostawić przy połączeniu poszczególnych fragmentów rynny.

Zabrania się mocowania orynnowania bez pozostawienia tych szczelin. Takie mocowanie spowoduje że system utraci swoje techniczne wartości a naprężenia powstałe w materiale spowodują jego nieszczelność . Konsekwencją tego będzie utrata gwarancji, jak i estetyki samego systemu. Nie dopuszczalne jest również mocowanie złączek rynnowych wraz z rynną za pomocą wkrętów, czy też nitów, mocując dwie rynny ze sobą ,nawet gdy pozostawimy określone szczeliny dylatacyjne.

Mocowanie takie spowoduje że dylatacja nie będzie funkcjonowała zgodnie z jej przeznaczeniem. Oczywiście możemy określić kierunek w którym chcemy aby była prowadzona rozszerzalność systemu . Jednak wówczas musimy ze szczególną starannością mocować poszczególne elementy orynnowania, przestrzegając zasad aby mocowania nie były do siebie przeciwstawne.

Źródło i zdjęcie: Lindab


CZYTAJ WIĘCEJ

Stalowy system rynnowy Lindab Rainline - jak uniknąć błędów przy montażu?
Najczęstsze błędy popełniane podczas montażu rynien
Dla estetycznej spójności budynku - kolorystyka systemów rynnowychDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się