System rynnowy - dobór i konserwacja
System rynnowy, poza funkcją dekoracyjną, to ważny czynnik, odpowiadający za prawidłowe funkcjonowanie każdego budynku. To on chroni elewację zewnętrzną przed wodą, a w następstwie przed wilgocią i niszczeniem tynku.

Czym grozi nadmiar wody?
Przede wszystkim zmniejsza jakość izolacji zewnętrznej budynku, i co gorsza, może spowodować przedostanie się wilgoci do wewnątrz. Brak prawidłowego odpływu wody deszczowej wpływa również na otoczenie wokół budynku. Duża ilość wody opadowej może spowodować podmakanie fundamentów oraz wyrządzenie szkód w ogrodzie. Zniwelowanie takich uszkodzeń jest bardzo kosztowne i czasochłonne.

Aby zapobiec takim sytuacjom, należy pamiętać, że rozmiar systemów rynnowych oraz odpowiednie umiejscowienie rury spustowej wpływa na ich wydajność. Jak więc dobrać odpowiedni rozmiar systemu?
Zaczynamy od obliczenia Efektywnej Powierzchni Dachu, czyli powierzchni, z jakiej system rynnowy ma odprowadzić wodę. Korzystamy z wzoru:
E = (A x C) [m2] lub E = (B x C) [m2]
Wynik równania należy porównać z poszczególnymi wydajnościami systemów rynnowych, a następnie dobrać odpowiedni rozmiar orynnowania.

Sitko wyłapujące liście itp. zanieczyszczenia, gromadzące się w rynnach
Ważne jest również, aby przy doborze systemu rynnowego wziąć pod uwagę miejsce, w którym przewidziany jest spust, czyli miejsce, w którym woda z rynny spływa do rury spustowej. Jego usytuowanie wynika głównie z architektury budynku i dachu. Najlepszym miejscem na usytuowanie spustu byłby środek systemu rynnowego, gdyż jest on wtedy w stanie odprowadzić największą ilość wody. Natomiast montaż w miejscu skrajnym wpływa na jego mniejszą wydajność.
Podstawowa zasada: odpływ powinien znajdować się w najniższym punkcie orynnowania, tak by woda swobodnie do niego spływała.

Dobrze dobrany rozmiar systemu rynnowego pozwoli na skuteczne odprowadzenie wody z określonej powierzchni dachu oraz zapobiegnie nieprzyjemnym w skutkach uszkodzeniom.
Konserwacja orynnowania
Wybór odpowiedniego rozmiaru orynnowania nie jest ostatnią rzeczą, która dotyczy naszego zaangażowania w kwestię ochrony budynku przed wodą opadową. Jak więc dbać o system rynnowy w trakcie jego użytkowania?
Systemy rynnowe z PVC nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Posiadają najniższy współczynnik chropowatości, co oznacza, że na ich powierzchni nie gromadzą się nieczystości, dzięki czemu są odporne na zanieczyszczenia atmosferyczne oraz na zawartość soli w powietrzu, co jest szczególnie istotne w rejonach nadmorskich. Rynny PVC można więc stosować w każdym miejscu, niezależnie od warunków pogodowych i klimatycznych – a co najważniejsze – znaczącym atutem rynien PVC jest odporność na działanie korozji, która wywołana jest silnym zanieczyszczeniem środowiska.

Usuwanie zanieczyszczeń
Drobne zabrudzenia powierzchniowe, powstałe najczęściej w zimie, możemy szybko zmyć przy użyciu myjki ciśnieniowej. Polega to na spłukaniu ich wodą pod dużym ciśnieniem (równie dobrze może posłużyć do tego zwykły wąż ogrodowy). Czyszczenie rozpoczynamy od wylotu z rynny do rury spustowej, po kolei spłukując zanieczyszczone partie. Ważne jest, aby przy tym zabiegu nie używać ostrych narzędzi, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia zewnętrznej powłoki rynien.
Jeśli chcemy uniknąć zatrzymania nieczystości w systemie rynnowym, możemy zastosować sitka, które mocuje się w sztucerze (miejscu łączącym rynnę z rurą spustową). Należy wziąć pod uwagę, że sitko pozwoli zatrzymać jedynie liście. Piasek lub igliwie trzeba będzie usunąć, np. powyżej opisaną metodą.
Dużym ułatwieniem w czyszczeniu i konserwacji rynien są również różnego rodzaju otwory rewizyjne, zwane inaczej czyszczakami. W rurze spustowej umieszczony jest koszyczek na zanieczyszczenia. Wystarczy jedynie go wyjąć i wyrzucić z niego zabrudzenia.
Plastmo Polska Sp. z o. o.
Źródło: Dachy, nr 6 (210) 2017
Data publikacji: 2017-07-20
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania