System ekstensywnego zazielenienia dachów
Użytkowe i zazielenione powierzchnie czynią nasze otoczenie, szczególnie miasta, bardziej wymownym i przyjaznym i mogą zastąpić utracone tereny zielone. Zazieleniony dach wpływa pod wieloma względami korzystnie na środowisko: chroni konstrukcję dachu (między innymi) przed ekstremalnym obciążeniem termicznym, tworzy miejsca wypoczynku i ruchu z optycznie dopasowanymi powierzchniami, odciąża miejskie systemy odwadniające, obniża promieniowanie termiczne budynku i zapylenie środowiska, obniża hałas (np. hałas ruchu drogowego).

Gotowy zielony dach w systemie Parvita, izolowany papą przeciwkorzenną SK Bit 105® Wurzelschutz
Warstwa antykorzeniowa
Górna warstwa izolacyjna dachów zielonych i zabezpieczenie ich przed korzeniami musi spełnić wysokie wymagania: zapewnić stałą ochronę przed przenikaniem korzeni i pełną funkcjonalność, wysoką wytrzymałość mechaniczną i statyczną obciążeń oraz wykonywanych okresowo robót pielęgnacyjnych i przeglądów, szybkie gromadzenie wody pod zazielenioną warstwą podczas deszczu lub podlewania.
Ochrona antykorzeniowa dachu zielonego musi zachowywać pełnię swoich właściwości przez cały okres. Gwarantuje to papa zgrzewalna SK Bit 105® Wurzelschutz produkcji firmy Börner. Została ona poddana testom według zasad Niemieckiego Towarzystwa Badawczego Rozwoju Krajobrazu (FLL, (Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e. V. Bonn) „Metodyka badań na przenikanie korzeni w dachach zielonych” i uzyskała pozytywną ocenę.
Do modyfikowanych mas bitumicznych papy SK Bit 105® dodawane są substancje antykorzeniowe, dzięki którym w krytycznych miejscach, czyli na zakładach podłużnych i poprzecznych nie dojdzie do przerostu korzeni przez izolację. Jako nośnik w tej papie stosowany jest osnowa kombinowana z miedzi lub z poliestru (PV) 250 g/m2. Wszystkie stosowane osnowy wyróżniają się wysoką wytrzymałością, co w kombinacji z właściwościami chemicznymi masy bitumicznej gwarantuje dużą odporność na przenikanie korzeni. Papa zgrzewalna SK Bit 105® Wurzelschutz jest jednym z komponentów systemu dachów zielonych Parvita.
Zalety systemu Parvita
System dachów zielonych Parvita może być stosowany zarówno na dachach istniejących, jak również na nowych. Z wykonaniem dachu zielonego w systemie Parvita powinien dać sobie radę doświadczony majster dekarski. Bez dodatkowych znajomości fachowych jest on w stanie bez problemu wykonać projekt z zastosowaniem systemowych produktów. Ma to tę zaletę, że gwarancja na prace związane z układaniem hydroizolacji pozostaje w jednym rękach i nie rozprasza się na wielu wykonawców. Nie trzeba też zlecać zazielenienia dachu firmom ogrodniczym.
Ekstensywny system dachów zielonych Parvita jest łatwy do utrzymania i pielęgnacji, z dużą gwarancją dobrego zazielenienia. Według naukowych informacji co do wybranych roślin (mchy, zioła, trawy itd.) zastosowanych w uprawie dachowej, gwarantują one wysokie bezpieczeństwo zarówno w warunkach zbyt dużej wilgotności, jak również dłuższej suszy. Można w dużym stopniu zrezygnować z dodatkowego nawożenia roślin, nawet w lecie.

Układ warstw zielonego dachu w systemie Parvita na konstrukcji nożnej z betonu zbrojonego:
1- mata wegetacyjna i substrat,
2 – warstwa drenażowo-filtracyjna,
3 – dwuwarstwowa hydroizolacja, spodnia warstwa antykorzeniowa,
4 – warstwa separacyjna,
5 – ocieplenie,
6 – paroizolacja,
7 – grunt na betonie
Każdy dach wykonany w systemie Parvita jest swego rodzaju unikatem. Rodzaj i dobór struktury wegetacyjnej jest sprawą indywidualną. Dobór roślin zależy od położenia, okolicy i lokalnych warunków (np. topograficznego położenia budynku, klimatu, konstrukcji budynku i specyfiki obiektu).
Warianty wykonania
Ekstensywny system zazielenienia dachu Parvita może być wykonany w następujących wariantach:
- jako ekstensywne zazielenienie matami: w tym systemie w zależności od kąta spadku dachu maty należy układać nad warstwą izolacyjną, a następnie nakładać gotowe, zazielenione maty,
- jako ekstensywne wysiewanie nasion i wysadzanie roślin – wtedy, w zależności od kąta spadku dachu, rosną rośliny w zróżnicowanych warstwach funkcjonalnych.
W obu przypadkach następuje obciążenie powierzchniowe rośnie o ok. 100 kg/m2.
Wskazówki pielęgnacyjne
W porównaniu do intensywnej uprawy dachowej, wariant ekstensywny jest bardzo tani i nie wymaga dużego nakładu prac pielęgnacyjnych. Szczególnie korzystne jest stosowanie gotowych mat wegetacyjnych z uwagi na odpadające prace pielęgnacyjne nowej (pustej) maty. Trzeba tylko pamiętać, aby przez pierwsze 3–4 tygodnie nie doszło do wysuszenia mat.
Boerner Polska Sp. z o.o.
Źródło: Dachy, nr 9 (189) 2015
Data publikacji: 2015-10-28
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania