Strona główna | TechnikaSposób na zanieczyszczenia. Wentylator Vertical

Sposób na zanieczyszczenia. Wentylator Vertical

Jak pozbyć się uciążliwych zanieczyszczeń zachowując przy tym ciszę, energooszczędność, bezawaryjność?
Rozwiązaniem może być Vertical – wentylator dachowy, który łączy w sobie wysoką sprawność, dużą wydajność, cichą pracę, a przy tym pobiera niewiele energii.

Wentylator dachowy Vertical na cokole stalowym regulowanym CSR

Ten nowy produkt został zaprojektowany i zbudowany od podstaw w oparciu o kilkunastoletnie doświadczenie, specjalnie dla potrzeb budownictwa mieszkalnego i przemysłowego.

Jego oryginalna budowa charakteryzuje się ciekawym designem, który obecnie stanowi równie ważny aspekt co parametry wydajnościowe. Vertical to typoszereg wentylatorów dachowych, których średnica wlotu rozpoczyna się od wielkości ∅160, a kończy na ∅400. Pierwszą wielkością tych wentylatorów wprowadzonych na rynek polski jest Vertical-250, charakteryzujący się wydajnością na poziomie 0,27m3/h przy sprężu 250 Pa. Pozostałe wentylatory od ∅160 do ∅400 osiągają wydajność od 0,25 m3/h do 1,9 m3/h przy sprężu od 40 Pa do 650 Pa. Dzięki zastosowanemu wygłuszeniu, wentylator ten może być stosowany na obiektach typu: szkoły, biurowce, sale konferencyjne, gdzie wymaga się cichej pracy przy utrzymaniu wysokiej wydajności.

Zastosowany elektronicznie komutowany silnik, na którym osadzony jest nowoczesny wirnik, pozwala uzyskać wysokie parametry wydajnościowe przy bardzo małym zużyciu energii elektrycznej. I tak np. Vertical-315 przy obrotach 1720 obr./min. ma wydajność 0,48 m3/h i pobiera zaledwie 0,15 kW energii. Wentylator posiada możliwość pełnej regulacji – służy do tego zadajnik ZDA-500 – a sam silnik wentylatora jest w pełni zabezpieczony elektrycznie. Obudowa wentylatorów wykonana jest z laminatu poliestrowo-szklanego, co pozwala używać urządzenie w środowisku korozjotwórczym. Temperatura pracy waha się od –25ºC do +60ºC. Każdy z wentylatorów może być malowany na dowolny kolor, tak aby komponował się z istniejącym poszyciem dachowym.


Zadajnik ZDA 500

Wentylatory Vertical mogą być integralną częścią cokołu regulowanego CSR, dzięki czemu zintegrowany system może być montowany na dachach o różnym kącie nachylenia: od 0 do 25º (0–55%). Ocieplenie cokołu od wewnątrz zapobiega powstawaniu skroplin w wyniku różnicy temperatur, co może spowodować przedostawanie się wody do pomieszczeń wentylowanych.

Obecnie prowadzone są prace nad konstrukcją systemu zintegrowanego Vertical/CSR, który będzie montowany na kalenicy. Umożliwi to montowanie urządzeń w szczycie dachu dwuspadowego o dowolnym kącie nachylenia.

Jacek Gonera
Uniwersal Sp. z o.o.


Źródło: Dachy, nr 6 (162) 2013

CZYTAJ WIĘCEJ

Nowe spojrzenie na wentylację budynków mieszkalnych. Wentylatory Pampero
Wentylacja hybrydowa. Urządzenia wentylacyjne firmy Uniwersal
Wywietrzniki grawitacyjne. Oferta firmy Uniwersal
Wentylatory dachowe
Wentylacja dachowa XLDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się