Rozwiązania dla obiektów zabytkowych i stylizowanych
Dachy obiektów zabytkowych wymagają rozwiązań architektonicznych, które nie tylko stworzą harmonijne kompozycje z już istniejącymi pokryciami, ale także będą trwałe i funkcjonalne. Estetyka, najwyższa jakość i walory użytkowe to najważniejsze cechy, jakimi powinny charakteryzować się materiały wykorzystywane do renowacji tego typu budynków.

Znakomitą propozycją dla dachów historycznych oraz pokryć nowoczesnych obiektów stylizowanych jest ekskluzywna dachówka karpiówka z oferty Creaton Polska. W bogatej kolekcji karpiówek znajduje się ponad tysiąc różnych kombinacji krojów, barw i rodzajów wykończenia powierzchni, z których każda odznacza się wyjątkowym wzornictwem.
Najwyższy standard wykonania
Uzyskanie wysokiej jakości wyrobów możliwe jest dzięki zastosowaniu doskonałych surowców, innowacyjnej technologii produkcji oraz ponad 130-letniemu doświadczeniu firmy w tworzeniu dachówek ceramicznych. Wypalane z najlepszej gliny należą do najstarszych i najbardziej cenionych materiałów wykorzystywanych do pokrywania dachów. Przy ich produkcji stosowana jest najnowocześniejsza technologia wypału, w poziomych bezstykowych kasetach, która zapewnia dachówkom znakomite wykończenie, jakość i wygląd, a układającym – komfort pracy. Karpiówka wykonana z naturalnego, szlachetnego surowca kreuje dach o niezwykłych zaletach funkcjonalnych. Pokrycie dachowe o trzycentymetrowej grubości tworzy płaszcz ochronny dla budynku, z jednej strony świetnie izoluje od niekorzystnych warunków atmosferycznych, z drugiej zaś utrzymuje przyjazny człowiekowi klimat we wnętrzu, pozwalając domowi oddychać. Karpiówki odznaczają się idealną precyzją wymiarów, co nie tylko ułatwia pracę dekarzom, ale także zapewnia wymierne oszczędności kosztów z nią związanych oraz wydatków na utrzymanie dachu.

Dachówka klasy premium
Karpiówki należą do najbardziej klasycznych form dachówek, ich prekursorami są tradycyjne drewniane gonty. Pokrycia powstałe z tych wysokiej klasy dachówek ceramicznych wyróżniają się niebywałą estetyką i precyzją wykończenia. Bogata oferta barw powstała we współpracy ze znanymi europejskimi projektantami.
Niezwykle istotną zaletą karpiówek są różnorodne możliwości wykończenia. Struktura ich powierzchni sprawia, że każdy z krytych nimi dachów jest niepowtarzalny, zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Efekt naturalnej patyny uzyskuje się na dachówkach o powierzchni czesanej, szczotkowanej lub chropowatej. Natomiast naturalne dachówki karpiówki mogą być uszlachetnione wysokogatunkowymi glazurami i angobami, tworząc prezentujące się znakomicie pokrycia dachowe.

Piękne, różnorodne i nietuzinkowe barwy glazurowanych karpiówek z kolekcji „Noblesse”, kreując dachy o niepowtarzalnym designie, pozwalają na nieograniczone możliwości projektowe i dostosowanie wyglądu pokrycia do gustów najbardziej wymagających odbiorców. Ciepła, delikatna kolorystyka angob z linii „Nuance”, naśladująca barwy przyrody, idealnie wpisuje się w naturalny krajobraz otaczający dom. Natomiast glazurowana kolekcja „Finesse” dzięki specjalnej powłoce doskonale chroni dach przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych oraz porastaniem mchami.
Obiektom zabytkowym, takim jak na przykład pałace czy zamki dedykowane są przede wszystkim dachówki „Antik” o kroju prostym i łukowym, odznaczające się wypukłą powierzchnią. Ich kształt, struktura i profil odpowiadają swoim historycznym ręcznie formowanym pierwowzorom. Wypukła szczotkowana powierzchnia w kolorze naturalnej czerwieni wywołuje niezwykłą grę światła i cienia, pozwalając na uzyskanie efektu naturalnej patyny. Pokrycia dachów kościelnych doskonale ozdabiają i chronią karpiówki z kolekcji „Sakral”. Dostępne są w kilku atrakcyjnych krojach, dzięki czemu możliwe jest uzyskiwanie niepowtarzalnych, indywidualnych projektów. Występują w dwóch barwach: czerwień naturalna i czerwień naturalna o chropowanej powierzchni, która przyspiesza proces patynowania. Z kolei „Manufaktur” to znakomite rozwiązanie dla małych obszarów dachów, takich jak wieżyczki, zadaszenie wejść czy altany.


Klasyczny półokrągły wykrój linii „Klassik” pasuje nie tylko na nowoczesne dachy o prostych krawędziach, ale umożliwia też krycie powierzchni okrągłych, wklęsłych czy wypukłych
Nieograniczone możliwości kształtowania
Karpiówki sprawdzają się świetnie nie tylko przy renowacji obiektów zabytkowych, ale są także wspaniałym materiałem na dachy budynków o interesującej, awangardowej linii wzorniczej. Przez swą formę, kolor i strukturę powierzchni nawiązują do tradycji, prezentując się równocześnie doskonale na dachach obiektów nowoczesnych.
Dzięki niewielkiemu formatowi projektanci mogą kreować pokrycia dachowe pasujące do różnych stylów architektonicznych. Dachówki karpiówki dają nieograniczone możliwości tworzenia nawet najbardziej oryginalnych i wymagających elementów. W ofercie Creaton Polska znajduje się również szeroka gama funkcjonalnych akcesoriów, takich jak aluminiowe systemy śniegołazów i systemy komunikacji dachowej, pełnoceramiczne kominki wentylacyjne czy dachówki antenowe, które wraz z karpiówkami o różnych formach, barwach i rodzajach powierzchni tworzą kompleksowe i optymalne pokrycia dachowe.
Creaton Polska
Źródło: Dachy, nr 7 (199) 2016
Data publikacji: 2016-08-24
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania