Profesjonalne narzędzia ciesielskie
Pilarka KSS 300 MaxiMAX produkcji firmy Mafell to jedno narzędzie, pod postacią którego kryje się tak naprawdę pięć różnych rozwiązań dotyczących cięcia drewna: pilarka ukośna, pilarka do cięcia poprzecznego, pilarko-zagłębiarka, pilarka do cięcia wzdłużnego z szyną prowadzącą lub bez niej oraz pilarka do dylatacji. Dzięki bardzo lekkiej obudowie wykonanej ze specjalnego stopu narzędzie waży tylko 3,2 kg.

Cechą unikatową modelu jest specjalna prowadnica przymocowana do płyty głównej, która tworzy spójną całość z urządzeniem. Umożliwia ona wykonywanie cięć wzdłużnych na długości 300 mm. Po wykonaniu cięcia pilarka automatycznie powraca na pozycję wyjściową. Prowadnicę można łatwo zdemontować i narzędzia używać jako normalnej pilarki. Rozwiązanie jest tak łatwe w użytkowaniu, że operator może obsługiwać narzędzie wraz z prowadnicą jedną ręką.
Bardzo ważne są specjalne zderzaki umieszczone po spodniej stronie prowadnicy. Jeden stały, a drugi przesuwny, umożliwiają wykonywanie poziomych cięć ukośnych (tak jak ukośnica) w zakresie od +45° (po lewej stronie) do -60° (po prawej stronie). Możliwe są też cięcia pod kątem: do 45°. Narzędzie wyposażone jest w samochowający się klin Flipkeil, który umożliwia wykonywanie cięć zanurzeniowych do głębokości 40 mm.

Pilarką można pracować „z wolnej ręki” bądź przy szynie prowadzącej. Sama szyna też zasługuje na uwagę, ponieważ można ją zwinąć i schować do systainera – jest ona wykonana z bardzo cienkiej, ale wytrzymałej stali i ma długość 1,4 m. Wzdłuż krawędzi szyny znajduje się guma przeciwwyrwaniowa, a cała jej spodnia strona pokryta jest gumą antypoślizgową, co zapobiega przesuwaniu się szyny po materiale. Do szyny dołączone są dwa specjalne zaciski do zamontowania ścisków stolarskich, aby nimi z kolei można było przytwierdzić szynę do obrabianego materiału. Przy cięciu pod kątem punkt obrotu tarczy zawsze znajduje się w tym samym miejscu – przy spodniej stronie krawędzi szyny. Konstruktorzy narzędzia tak zaprojektowali odciąg wiórów, aby można było wycinać szczeliny dylatacyjne już w odległości 13 mm od ściany.
Pilarka KSS 300 dostępna jest w dwóch wersjach wyposażenia: MaxiMAX i MidiMAX. Wszystkie maszyny objęte są 3-letnią gwarancją producenta.
Pilarka taśmowa Z 5 Ec Mafell to innowacyjny następca legendarnej pilarki Z 3. Dzięki nowemu silnikowi o dużej mocy i elementom obudowy wykonanym z odlewu magnezu, maszyna ta ma nie tylko zwiększony moment obrotowy i większą wydajność, ale jest do tego lekka – waży zaledwie 13,7 kg i dlatego doskonale się nią pracuje.

Wyjątkowa prowadnica piły taśmowej z łożyskiem kulkowym pozwala na płynny obrót taśmy po prowadnicy i uzyskanie idealnego cięcia. Maksymalna szerokość taśmy 8 mm oznacza optymalną elastyczność, umożliwiającą przycinanie łuków oraz profilowanie krokwi i płatew.
Możliwa głębokość cięcia wynosi do 305 mm.
Precyzja, z której znane są produkty marki Mafell sprawia, że pilarka Z 5 Ec umożliwia wykonania idealnie prostokątnego i czystego cięcia.
Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu silnika powietrze, które tam powstaje jest wykorzystywane do wydmuchiwania wiórów zapewniając czysty widok na krawędź cięcia i trzymając wióry z dala od twarzy osoby obsługującej pilarkę.
Więcej maszyn firmy Mafell na stronie www.mafell-polska.pl.
Mafell-Polska
Źródło: Dachy, nr 5 (209) 2017
Data publikacji: 2017-06-25
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania