Strona główna | TechnikaPoradnik montażu blachodachówki modułowej

Poradnik montażu blachodachówki modułowej

Blachodachówka modułowa, dzięki specjalnemu profilowaniu, tworzy bardzo efektowne pokrycie, a jednocześnie jest lekka i szybka w montażu. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku konstrukcji niektórych budynków.

Blachodachówka modułowa ARADPRU od firmy Blachy Pruszyński dostępna jest w stosunkowo niewielkich dwumodułowych panelach, a nie w postaci tradycyjnych arkuszy. To znacznie upraszcza np. kwestię transportu pokrycia na plac budowy czy jego instalację na samym dachu. Ułatwienie dla dekarzy stanowi też fakt, że blachodachówki ARADPRU wyposażone są w gotowe otwory montażowe umiejscowione tak, aby zamaskować użyte do mocowania wkręty. Inna wyczuwalna zaleta - to cięty po fali brzeg pokrycia dachowego. Rozwiązanie to zapewnia doskonałe przyleganie kolejnych paneli i umożliwia ich montaż na specjalnej listwie startowej bez widocznych łączników.

Jak montować blachodachówkę modułową na dachu oraz od czego zacząć podpowiada Artur Marciniak, Dyrektor ds. Jakości i Certyfikacji z firmy Blachy Pruszyński.

Prace przygotowawcze – montaż pierwszego pasa nadrynnowego i membrany dachowej

Z uwagi na charakter pokrycia - przygotowanie więźby dachowej zdecydowanie różni się od podkonstrukcji dedykowanych dla tradycyjnych blachodachówek. Podstawowe różnice to wymiary łat, które wynoszą 30x100 lub 40x100 mm. Istotne jest również przygotowanie pasa nadrynnowego, do którego mocowane są listwy startowe. Łaty mocujemy co 350 mm, należy jednak pamiętać że na górnych zakładkach „tracimy” po około 2 mm (grubość łączonych arkuszy). Należy wziąć ten fakt pod uwagę i korygować rozmieszczenie łat co pewien czas. Konstrukcja, która została wykorzystana przy montażu blachodachówki modułowej składa się z membrany dachowej 170, kontrłaty i łaty o wymiarach 30x100 mm.

Pierwszy pas nadrynnowyPrzygotowanie obróbki - najprościej wykonać szablon z kawałka blachy. Opieramy go na krokwi i
dobieramy odpowiedni kąt


1. Pracę rozpoczynamy od nabicia deski czołowej. Następnie wykonujemy obróbki pasa podrynnowego i zakładamy rynny. Kolejność taką wymusza odpowiednie przygotowanie pasa nadrynnowego, na którym zostanie zamocowana listwa startowa.

2. Warto zaznaczyć, że membrana dachowa będzie ułożona na pierwszym pasie nadrynnowym w związku z czym pierwszym krokiem jest właściwe przygotowanie obróbki. W tym celu ustalamy odpowiedni kąt pod jakim pas będzie ułożony w stosunku do rynny.


Prawidłowa obróbka i zagięcie boczne pierwszego pasa nadrynnowego

3. Następnie przygotowujemy obróbkę pierwszego pasa nadrynnowego. Musimy pamiętać aby odpowiednio zagiąć jego krawędzie boczne. Boki dolnego zagięcia należy dociąć lekko z ukosa i zawinąć do góry. Długość pasa nadrynnowego ustalamy tak by jego dolna krawędź zmieściła się w zamontowanej rynnie. Odległość od krawędzi obróbki i denka rynnowego powinna wynosić ok. 10 mm. Następnie pas mocujemy gwoździami bezpośrednio do krokwi. Jeżeli niemożliwe jest wykonanie obróbki z jednego odcinka blachy lub połączenie znajduje się poza krokwią, miejsce łączenia dwóch obróbek musimy zabezpieczyć przed przesuwaniem. W tym celu nacinamy zamontowane pasy i za pomocą kleszczy zaginamy powstały klips pod spód. Chcąc uniknąć przerwania membrany o ostre krawędzie wykonanego wcześniej połączenia zaginamy je do dołu.

Membrana


Montaż membrany dachowej

4. Kolejną czynnością jest zamontowanie membrany, którą układamy na przygotowanym pasie nadrynnowym, po czym za pomocą zszywek mocujemy do krokwi.

Montaż pierwszego pasa nadrynnowego i membrany dachowej to pierwszy i jeden z najważniejszych etapów montażu blachodachówki modułowej. Już tutaj powinniśmy skorygować wszelkie niedoskonałości dachu, które mogą rzutować na prawidłowe układanie pokrycia.

Źródło i zdjęcia: Blachy Pruszyński

CZYTAJ WIĘCEJ

Przegląd blach dachówkowych
Dachy przemysłowe z blachy trapezowej
Nowe kolory blachodachówek i rynien
Firma Sika Poland udostępnia najnowszy Poradnik Wykonawcy
Germania Symetric - nowy produkt w ofercie firmy BlachotrapezDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się