Ostatni moment na malowanie dachu. Jak zrobić to samodzielnie?
Pierwsze jesienne tygodnie - chłodne, ale jeszcze słoneczne - są ostatnim i zarazem idealnym momentem, by odnowić dachy naszych domów. Renowacja powłoki dachowej z bezpodkładową farbą Dekoral Fawinyl C sprawi, że nasza praca zapewni długotrwałe efekty ochronne przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Odnowienie dachu to przedsięwzięcie wymagające. Jednak z odpowiednimi narzędziami i preparatami marki DEKORAL przyniesie długotrwale efekty. Do całkowitego sukcesu niezbędna jest odpowiednia pogoda umożliwiająca pracę na dachu oraz jego renowację. Ciepłe jesienne dni doskonale nadają się do tego typu działań. Tym bardziej, że powłoka dachowa, nieodnowiona przed zimą, może w czasie jej trwania ulec dalszym zniszczeniom. Pamiętajmy o tym, że dach przez cały rok narażony jest na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Kwaśne deszcze, wysokie temperatury i promienie UV sprawiają, że pokrycie dachowe traci swój pierwotny kolor, a czasem także ulega korozji. Aby uniknąć konieczności wymiany całego pokrycia dachowego, a jednocześnie odnowić jego wygląd, warto skorzystać ze specjalistycznych farb przeznaczonych do pokrywania powierzchni ocynkowanych, stalowych, aluminiowych i miedzianych. Malowanie dachu ułatwi korzystanie z odpowiednich narzędzi - wałków, pędzli, folii, taśm - specjalnie zaprojektowanych przez markę Dekoral GOLD do tego typu preparatów.
Dlaczego warto użyć farby Dekoral Fawinyl C?
Farba, dostępna w 7 gotowych kolorach, tworzy gładką, matową powłokę o doskonałej przyczepności i dużej odporności na trudne warunki atmosferyczne. Fawinyl C ma szerokie zastosowanie, dzięki czemu będzie pomocny nie tylko przy odnowie dachu, ale także wielu innych przedsięwzięciach renowacyjnych. Możne być stosowany zarówno na wysezonowanych powierzchniach ocynkowanych oraz na takich, które wcześniej były już narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych, pod warunkiem, że ślady rdzy nie są znaczące. Ponadto Fawinyl C przeznaczony jest do malowania powierzchni na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, w szczególności hal produkcyjnych.
Malowanie dachu krok po kroku
Zadbaj o stan powierzchni
Zanim przystąpimy do malowania, musimy ocenić, czy powierzchnia przeznaczona do renowacji jest równa, czysta, odtłuszczona i sucha. Musimy zadbać także o usunięcie zanieczyszczeń i produktów korozji. W tym celu warto sięgnąć po papier ścierny, szczotki druciane z miękkiego drutu, rozpuszczalniki do wyrobów chlorokauczukowych i poliwinylowych. Po całym procesie przygotowywania powierzchni należy ją dokładnie wysuszyć.
Właściwy kolor, czyli jak przygotować i używać farby Dekoral Fawinyl C
Po oczyszczeniu powierzchni powinniśmy odpowiednio przygotować farbę. Aby uniknąć różnic w kolorystyce i połysku, trzeba dokładnie wymieszać całość wyrobu. W razie potrzeby należy rozcieńczyć farbę rozcieńczalnikiem do wyrobów chlorokauczukowych i poliwinylowych w ilości maksymalnej 1% objętości. Fawinyl C należy nakładać w 2-3 warstwach w czterogodzinnych odstępach. Do nałożenia farby najlepiej nadają się pędzel płaski wałek Nylon lub Microfibra marki Dekoral GOLD. Można również stosować natrysk hydrodynamiczny. Pamiętajmy o tym, że malując przy temperaturze powietrza od +10C do +25C nie tylko zagwarantujemy sobie krótki czas wysychania preparatu, ale przede wszystkim unikniemy problemów z nieodpowiednią rozlewnością farby czy ze zbyt szybkim odparowywaniem rozpuszczalnika - należy jednak zawsze pamiętać, aby nie malować rozgrzanego podłoża powyżej 30C, ponieważ skutkuje to szybkim odparowaniem rozpuszczalników, a w konsekwencji otrzymaniem powłoki malarskiej niejednolitej i nieszczelnej. Powłoka pomalowana Fawinylem C uzyskuje odpowiednią przyczepność, twardość oraz stopień zmatowienia do 7 dni od aplikacji ostatniej warstwy.
Dekoral Fawinyl C
- rodzaj: bezpodkładowa farba na powierzchnie ocynkowane, stalowe, aluminiowe, miedziane
- wydajność przy jednej warstwie: do 8 m²/L
- czas schnięcia: 8h
- nanoszenie drugiej warstwy: po 4h
- liczba warstw: 2 - 3
- narzędzia: wałek, pędzel, natrysk hydrodynamiczny
- dostępne opakowania: 1L, 10L
Źródło i zdjęcie: Dekoral
Data publikacji: 2014-10-02
CZYTAJ WIĘCEJ
Odpowiednio pomalowany i konserwowany dach
Do wyboru, do koloru. Farby wykończeniowe Express
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
-
Mario79 | 16-06-2015 14:16Wszystkie prędzej czy później będąc po wpływem czynników atmosferycznych porosną. W porach dachówek tworzą się mikropory i tam rozwija się cała ta zielenina. Ważne, żeby dobrze wyczyścić, zagruntować i malujemy. Ja używałem farby z połyskiem od bekerfarb, tam jest jakiś środek bakteriobójczy co chroni przed mchem i algami na dłużej
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania