Obrona przed wilgocią
Potężny zamek w Malborku oparł się wielu najazdom i oblężeniom, lecz wrogiem nieustannie go nękającym, dla którego grube mury nie były żadną przeszkodą, okazał się nie człowiek, a… wilgoć. Z odsieczą przyszedł Izolmat z profesjonalnymi produktami do hydroizolacji.

Polem bitwy, na którym miała stoczyć się ostateczna walka, okazał się pas zieleni na terenie Muzeum Zamku w Malborku, kryjący kasy biletowe. 440 m2 powierzchni wymagały skutecznej izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej. Konieczne było również utworzenie efektywnej bariery blokującej przebijanie się korzeni. Prace przeprowadziła działająca od 1997 roku firma Kamaro z Sopotu, generalny wykonawca wytypowany w ramach przetargu przez inwestora, Muzeum Zamku w Malborku.
Na każdym etapie realizacji inwestycji, fachowym wykonawcom towarzyszył doradca techniczny Izolmat, Michał Jaworski, który m.in. polecił zestaw produktów tworzących ekologiczny system dachu zielonego. Wśród wytypowanych materiałów znalazł się impregnat asfaltowy Izolplast, podkładowa zgrzewalna papa asfaltowa Izolmat Plan PYE PV160 S3,0 i papa asfaltowa zgrzewalna odporna na przerost korzeni roślin Izolmat Plan zielony dach PYE PV250 S5,0.
Inwestor oczekiwał skutecznej izolacji, która podobnie jak zamek, przetrwa próbę czasu. Nie było mowy o żadnym kompromisie, między innymi dlatego zdecydowano się na 5-milimetrową papę odporną na przerost korzeni roślin. – mówi Michał Jaworski – Mając doświadczenie w nietypowych i wymagających realizacjach, znaleźliśmy dla dawnej siedziby Krzyżaków odpowiednią „tarczę” chroniącą przed wilgocią.
Izolplast jest środkiem gruntującym stosowanym pod hydroizolacje z wykorzystaniem pap w garażach, piwnicach, halach magazynowych i przemysłowych. Polecany jest do wykonywania poziomych i pionowych izolacji przeciwwilgociowych fundamentów oraz do renowacji i konserwacji pokryć dachowych na bazie asfaltu, betonu czy cementu. Może być również stosowany w bezpośrednim kontakcie ze styropianem i polistyrenem ekstrudowanym. Charakteryzuje się dobrymi parametrami roboczymi i użytkowymi. Daje się łatwo rozprowadzać za pomocą pędzla, szczotki lub szpachli, nie spływa z pochyłych powierzchni (nawet w temperaturze +100?C). Doskonale przylega do powierzchni pionowych, jest elastyczny i odporny na zmienne i ekstremalne warunki atmosferyczne. Drugi z zastosowanych produktów – podkładowa zgrzewalna papa asfaltowa Izolmat Plan PYE PV160 S3,0 – polecany jest do izolacji dachów jako pierwsza warstwa, a także do zabezpieczania balkonów, tarasów i fundamentów. Dzięki zastosowaniu mocnej osnowy z włókniny poliestrowej, charakteryzuje się dużą elastycznością i rozciągliwością. Może być stosowany do mocowania mechanicznego. Zaś Izolmat Plan zielony dach PYE PV250 S5,0 to papa asfaltowa zgrzewalna odporna na przerost korzeni roślin, wysokomodyfikowana, wyprodukowana na bazie osnowy poliestrowej. Stosowana na dachach zielonych jako druga warstwa uszczelniająca i blokująca przerost korzeni, charakteryzuje się wzmocnioną trwałością uszczelnienia ze względu na grubość (z warstwą podkładową wynoszącą 8 mm).
Na podstawie materiałów Izolmat
Źródło: Dachy, nr 11 (167) 2013
Data publikacji: 2013-12-12
CZYTAJ WIĘCEJ
Woda i zawilgocenie jako przyczyna destrukcji obiektów budowlanych
Prawidłowe zabezpieczenie dachu przed wilgocią
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania