Nowa odsłona starego pałacu
W latach 1874–1875, na zlecenie Konstantego barona de Puget, w Krakowie przy ul. Starowiślnej zbudowano neorenesansowy, nawiązujący do renesansu francuskiego, pałac według projektu Józefa Kwiatkowskiego. Krakowski pałac jest jedyną zachowaną mieszczącą się w samym centrum Krakowa budowlą tego warszawskiego architekta. Oficyna jest obecnie przekształcana na biurowiec.

Mansardowy dach oficyny pałacu Pugetów ma bardzo skomplikowaną strukturę
Pałac Pugetów Business Center to prestiżowe centrum biurowe, położone w ścisłym centrum Krakowa, przy ulicy Starowiślnej 13. Obiekt ten znajduje się w odległości, około 600 metrów od dworca PKP i PKS, do portu lotniczego w Balicach należy pokonać dystans 10 km, a jedynie 400 m dzieli pałac od płyty Rynku Głównego.
Tanio nie będzie
W związku z kompletną restauracją obiektu i jego adaptacją na potrzeby biurowe remontowi poddano również dach.
Inwestor trafił do wykonawcy robót dekarskich, czyli do Zakładu Dekarskiego Sylwester Pala z polecenia innych inwestorów, tzw. drogą pantoflową. Inwestor niejako sam „zaprosił” Sylwestra Palę do wzięcia udziału w przetargu. Jako że w grę wchodziły pieniądze prywatne, a nie instytucjonalne czy państwowe, to decydującym kryterium wyboru była nie cena, lecz jakość wykonywanych prac. Od razu bowiem było wiadomo, że tanio nie będzie.

Każda z 43 lukarn wymagała starannego obrobienia
Sama firma istnieje od 1994 r., ale jej szef i właściciel – Sylwester Pala – od kilkudziesięciu lat działa na małopolskim rynku budowlanym. Zdobył sobie renomę dzięki fachowemu wykonawstwu robót blacharskich. Jego zakład należy do programu Rheinzink Blacharz Jakości (posiada trzy gwiazdki, czyli najwyższy poziom „wtajemniczenia”). W latach 2002-2004 Zakład Dekarski Sylwester Pala otrzymał dwa wyróżnienia i nagrodę specjalną w konkursie „Budowa roku”, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.
S. Pala wygrał przetarg dzięki referencjom, opiniom od doradców technicznych oraz pismom od dawnych inwestorów. Posiadane przez niego trzy gwiazdki Blacharza Jakości Rheinzink także miały swoje znaczenie. Nie od rzeczy jest też wspomnieć, że także pracownicy Zakładu mogą się pochwalić zaliczonymi szkoleniami A i B w tym programie.

Dużo tu okrągłych, wklęsłych, wypukłych, zakrzywionych itp. kształtów
Dobry projekt to podstawa
Celem inwestycji była nadbudowa piętra z adaptacją na pomieszczenia biurowe oraz budowa tarasu widokowego. Po analizie statycznej ścian konstruktorzy potwierdzili, że zarówno budynek, jak i jego fundamenty wytrzymają dodatkowe obciążenie. Praca architektów polegała także na odpowiednim poprowadzeniu adaptacji zgodnie z wymogami konserwatora zabytków. Dotyczyło to nie tylko technologii, ale i materiałów budowlanych użytych przy renowacji pałacu. Władze Krakowa kładą ogromny nacisk na zachowanie historycznej tkanki budowlanej w stanie jak najbardziej zbliżonym do oryginalnego i surowo egzekwują te zalecenia. Nie ma tu mowy o stosowaniu tańszych zamienników czy wykonawstwie niezgodnym ze sztuką budowlaną.
Projekt wykonawczy był poprawny. Niektóre detale w tracie wykonywanych prac wymagały niewielkich zmian w celu osiągnięcia lepszego efektu wizualnego. Dotyczyło to np. obróbek okien. Wszystkie modyfikacje zostały wykonane w uzgodnieniu z projektantem.
Konstrukcja nośna dachu to stalowe belki, na których ułożono podwójne deskowanie.

Na pojedynczych rąbkach zamocowano systemowe płotki przeciwśniegowe
Skomplikowany dach
Powierzchnia dachu wynosiła ok. 800 m2, ale do tego doliczyć należało 300 m2 obróbek blacharskich na elewacji budynku. Połać dachu jest bardzo skomplikowana, zawiera 33 okna połaciowe oraz 43 lukarny. Dach wykonano w technologii pojedynczego rąbka kątowego, który bardzo dobrze się sprawdza przy tym dosyć stromym nachyleniu. Wszystkie detale zostały sprawdzone przez doradców technicznych Rheinzink – nie mieli oni najmniejszych nawet zastrzeżeń do wykonawstwa.
Ze względu na użytkowy charakter budynku zastosowano systemowe płotki przeciwśniegowe mocowane do każdego rąbka – to daje pewność i bezpieczeństwo. Obróbki gzymsów i attyk wykonano w technologii rąbka podwójnego. Pracochłonnym elementem oprócz lukarn były przejścia odwodnienia przez gzyms. Gotowe elementy pasującego orynnowania Rheinzink znacznie ułatwiły pracę, pozwalając zmieścić się w zakładanym harmonogramie.

Gzymsy i attyki pokryto blachą układaną na rąbek podwójny
Sylwester Pala mówi: Materiały użyte w inwestycji to blacha tytanowo–cynkowa gołowalcowana firmy Rheinzink. Materiał został wybrany przez inwestora, a ja miałem przyjemność po raz kolejny pracować z tym niezwykle wdzięcznym materiałem. Ciekawe elementy architektoniczne na dachu to łuki, zaokrąglenia, wklęsłości itp. Blacha – a zwłaszcza miedziana i cynkowo-tytanowa – to niezwykle wdzięczny materiał, lubię z nim pracować. Można ją formować w dowolne kształty, klepać, zawijać, lutować.

Nieco problemów przysporzyło wykonawcom przejście z rurami spustowymi przez gzymsy
Prace były wykonywane zgodnie z harmonogramem. Początkowo wykonane zostały gzymsy oraz rynny, następnie połać dachu z lukarnami. Skomplikowana struktura dachu wymagała szczególnej uwagi. Ze względu na fizykę budowli ważne było uwzględnienie łączenia wszystkich warstw dachu i pamiętanie o tak prozaicznych rzeczach, jak np. szczelina wentylacyjna. Na szczęście projekt wykonawczy był nie najgorzej przygotowany i przy realizacji nie pojawiły się większe problemy.
Dach został wykonany w 3 miesiące. To dobry wynik, zważywszy na stopień jego trudności. Odbiór inwestycji odbył się bez zastrzeżeń i uwag ze strony zarówno inspektora nadzoru inwestorskiego, jak i samego inwestora.

Mimo dużego stopnia skomplikowania dach został wykonany w 3 miesiące
Zakład Dekarski Sylwester Pala udzielił 10 lat gwarancji na swoje wykonawstwo, producent zastosowanego tytancynku, firma Rheinzink, udzielił 30 lat gwarancji na materiał.
Źródło: Dachy, nr 10 (154) 2012
Data publikacji: 2012-10-26
CZYTAJ WIĘCEJ
Płynna folia na pałacu w Żywcu
Pałac Mierzęcin pod ochroną Triflex
Pałacyk w miejsce chałupy
Nowy dach o wyglądzie starego
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania