Na zatrzask
Budynek zdecydowanie wyróżnia się spośród sąsiednich – jego bryła jest nowoczesna i utrzymana w chłodnych, monochromatycznych barwach. Grafitowy dach z blachy pasuje do białych elewacji budynku. Pozornie nieskomplikowany, dwuspadowy, okazał się wymagającym dużego zaangażowania ze strony wykonawcy Jana Chwieja (www.chwiej.eu).

Nowoczesna bryła budynku wyróżnia z otoczenia
Jest to budynek mieszkalny jednorodzinny, nowo wybudowany, położony na terenie otoczonym lasem w Gdyni-Dąbrowie.
Został on zaprojektowany pod pokrycie ceramiczne, ale z uwagi na duże obciążenie konstrukcji zleceniodawca zmienił koncepcję pokrycia dachu na blachę. Wybrał system zatrzaskowy Ruukki w technice rąbka stojącego.

Pozornie nieskomplikowane dachy mogłyby mniej doświadczonego wykonawcę przyprawić o ból głowy
W związku z tym inwestor zaczął poszukiwać doświadczonego blacharza. Najważniejszym kryterium otrzymania zlecenia była wprawdzie jakość i fachowość, ale też i (a może przede wszystkim) cena wykonania dachu. Poprzez firmy handlowe trafił do Jana Chwieja. Zasięgnął języka wśród innych budujących, dla których firma pana Jana kryła dachy i zdecydował się na udzielenie mu zlecenia. Dobrze się stało, gdyż prosty z pozoru dach wymagał niemałych umiejętności blacharskich i wyczucia. Nie mówiąc już o projekcie, który zawierał tylko założenia ogólne, bez szczegółowych rozwiązań. Wszystkie detale i podział blach na dachu, obróbki blacharskie na przebiciach przez dach, obróbki kominów, okien naświetla tunelowego, podbitki, wiatrownic, zbiorników zlewowych, skrzynki okapu, nakrycia ramy i murów na połączeniu ze ścianą szczytową architekt pozostawił wykonawcy.

Okna kolankowe
Wstępnie: papa
Krokwiowo-jętkowa konstrukcja dachu wykonana z drewna sosnowego opiera się na murłacie kotwionej do wieńca. Deskowanie dachu to płyty OSB grubości 25 mm, mocowane do krokwi za pomocą wkrętów. Na deskowaniu ułożono pokrycie wstępne w postaci papy elastomerowej podkładowej Izolmat Plan plus PYE PV 160 S3,2. Papa była konieczna, ponieważ równolegle z pracami blacharskimi na dachu (zaczęły się w listopadzie 2011 r.) we wnętrzu domu trwały prace wykończeniowe. Zalecana więc była jak najwyższa szczelność. Połączenia papy na zakładach zostały zgrzane, a papa na całej powierzchni przybita zygzakowato gwoździami. To zabezpieczyło pokrycie przed zerwaniem przez wiatr do chwili ułożenia właściwego poszycia dachu z blachy.

To ten detal okazał się najbardziej pracochłonny
W dachu zamontowano…
W dachu zamontowano: okno wyłazowe 66 × 118, dwa okna kolankowe 120 × 140 × 78 i naświetle tunelowe firmy Velux dostarczone przez inwestora, podobnie jak i wszystkie pozostałe materiały.
Pod pokryciem z blachy znalazł się oplot dystansowy. Wszystkie obróbki blacharskie na dachu zostały wykonane z blachy odwęglanej firmy Ruukki na podkonstrukcji z blach twardych usztywniających, umożliwiających kurczenie i rozszerzanie materiału podczas zmiany temperatur.
Nakrycie murów i ramy – czapki zostały wykonane na podbudowie z płyty OSB grubości 22 mm, zagruntowanej obustronnie środkiem przeciwwodnym. Pod nimi znalazły się blachy usztywniające i łącznik dylatacyjny. Następnie na nich ułożono matę strukturalną Klöber i właściwe nakrycie z blachy.

W systemach zatrzaskowych najwięcej problemów nastręcza łączenie rąbków podłużnych z poprzecznymi
Na odcinkach prostych blacha została połączona wsuwką dylatacyjną nasuniętą na rąbek przeciwwodny. Narożniki na załamaniu murów połączono na rąbek stojący kątowy z uszczelką w środku.
Powierzchnia dachu i ścian pokryta systemem zatrzaskowym to około 172 m², natomiast powierzchnia obróbek blacharskich wyniosła 55 m². Wszystkie obróbki przy ścianach były dylatowane listwą okapową zamontowaną w wydrze na klej Colocynk.

Rąbki stojące na załamaniu murów mają w środku uszczelkę
Na części płaskiej stropodachu wykonano paroizolację z papy Izolmat
PYEG200S4 na zagruntowanym podłożu, następnie ułożono styropian EPS100-038 grubości 20 cm. Właściwe pokrycie to dwie warstwy papy zgrzewalnej elastomerowej Izolmat Plan: podkładowej PYEG200 S4I i nawierzchniowej PYEPV250S5SS. Przy ścianach znalazł się klin wyoblający ze styropianu, dzięki któremu papa nie załamuje się w tym miejscu.

Okno kolankowe widziane z poziomu gruntu
Rąbek poprzeczny i podłużny
Odwodnienie stropodachu wykonano z blachy cynkowo-tytanowej. Woda spływa przez przepust o przekroju 20 × 20 cm z kołnierzem i zbiornikiem mocowanym na zewnątrz. Jan Chwiej połączył go na podwójny rąbek zaklepany leżący i przelutowany. Była to najtrudniejsza obróbka do wykonania, wymagająca dokładności i estetyki. Nie mówiąc oczywiście o trwałości i szczelności, gdyż gdyby woda przelewała się tu poza blachę, szybko zniszczyłaby elewację i koszty jej naprawy byłyby znaczne. Trudnym elementem w systemie zatrzaskowym (i dotyczy to wszystkich producentów tego rodzaju pokrycia) jest łączenie blach wokół przebić: okien, kominów i naświetli. W tych miejscach trzeba połączyć rąbek poprzeczny z podłużnym.

Estetycznie, fachowo, trwale obrobiony okap
System nakrycia kalenicy, łączenia i mocowania nitami lub wkrętami do pokrycia i profili przewietrzania nie zapewnia kompensacji naprężeń, co powoduje falowanie obróbek nakrycia i nieestetyczny wygląd. I niestety na tym budynku jest to widoczne. Właściciel nie chciał jednak ze względów finansowych zmienić tego elementu na lepsze rozwiązanie.
Wykonawca zrobił więc, co mógł, ale czarodziejem nie jest…
Dom prezentuje się jednak znakomicie, a dach jest na pewno szczelny.
Źródło: Dachy, nr 8 (164) 2013
Data publikacji: 2013-08-08
CZYTAJ WIĘCEJ
Blacha na rąbek - sposób na nowoczesny dach
Zestaw do rąbka
Panel dachowy na rąbek
System blach na rąbek stojący
Rąbki na dachu i na elewacji
Rąbki na kościele
Co pod pokrycia z paneli rąbkowych?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania