Montaż dachówek przelotowych Creaton
Dachówki przelotowe Creaton gwarantują bezpieczne podłączenie do konstrukcji nośnej dachu przewodów instalacji solarnej, masztów antenowych oraz ciągów wentylacyjnych. Wykonane z trwałej i odpornej ceramiki stanowią estetyczne rozwiązanie zwiększające funkcjonalność pokrycia. Aby dobrze spełniały swoje zadanie, powinny być prawidłowo zamontowane.

Fot. 1. Po wyznaczeniu miejsca montażu dachówki na połaci, przy pomocy tekturowego szablonu wybiera się właściwą średnicę otworu
Właściwie przeprowadzona instalacja dachówki przelotowej zapewnia szczelność i trwałość połączenia. W ofercie Creaton dostępne są trzy rodzaje tego typu dachówek: dachówka przelotowa do systemu baterii solarnych, dachówka antenowa oraz dachówka przelotowa do kominów gazowych.

Fot. 2. Przyłożony do membrany szablon obrysowuje się i wycina otwór (z naddatkiem 1 cm)

Fot. 3. W otworze instaluje się trzyczęściowy adapter, składający się z części nośnej, pierścienia uszczelniającego i gumowej tulei
To systemowe rozwiązanie cechuje pełne dopasowanie do połaci dachu, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i estetycznym.
W skład zestawu montażowego, oprócz dachówki przelotowej, wchodzą również: tekturowy szablon umożliwiający wykonanie precyzyjnych otworów w membranie dachowej, odpowiedni adapter i giętki przewód przyłączeniowy (lub rura – w zależności od funkcji, jaką ma spełniać system). Wszystkie elementy zestawu składane są bez użycia kleju, ani stosowania innych, dodatkowych zabiegów uszczelniających.

Fot. 4. Część nośna montuje się od dołu membrany

Fot. 5. Następnie część przykrywa się od góry gumową tuleją
Montaż rozpoczyna się od wyznaczenia miejsca w połaci, w którym zamocowana będzie dachówka przelotowa. Kolejny krok to wykorzystanie, dołączonego do zestawu, tekturowego szablonu i wybranie z jego pomocą właściwej średnicy otworu. Po wybraniu pożądanego wymiaru, szablon należy przyłożyć do membrany dachowej i obrysować go dookoła, a następnie wyciąć w membranie odpowiadający zaznaczonej przestrzeni otwór (z założeniem ok. 1 cm naddatku).

Fot. 6. W tuleję wciska się pierścień uszczelniający

Fot. 7. Do wyciętego w tulei otworu o odpowiedniej średnicy wkłada się przewód przyłączeniowy
Dalszy etap to instalacja adaptera, który składa się z trzech elementów: części nośnej, pierścienia uszczelniającego i gumowej tulei. Część nośną adaptera montuje się od spodu membrany i przykrywa od góry gumową tuleją. Do uszczelnienia uzyskanego w ten sposób połączenia używa się następnie pierścienia uszczelniającego, wciskając go w tuleję. Potem pozostaje włożenie w tuleję przewodu przyłączeniowego – aby to zrobić, należy wyciąć w niej nożykiem otwór o średnicy odpowiadającej średnicy przewodu.

Fot. 8. Przewód wkłada się w dachówkę i w otwór w tulei
Końcowy etap pracy to włożenie przewodu przyłączeniowego z jednej strony w dachówkę przelotową, a z drugiej w otwór w tulei. Ostatnim krokiem, jaki należy wykonać jest stabilne zamocowanie dachówki do połaci – instaluje się ją w ten sam sposób, jak pozostałe dachówki.
Montaż dachówek przelotowych Creaton jest prosty i szybki, a jednocześnie zapewnia szczelność i trwałość połaci. Nie wymaga również użycia specjalistycznych narzędzi i skomplikowanych uszczelnień, co znacznie usprawnia i przyspiesza prace dekarskie. Zapewnia profesjonalne uzyskanie funkcjonalnych przelotów dachowych dla baterii solarnych, przewodów antenowych oraz kominów gazowych, przy ich jednoczesnej, maksymalnej odporności na przenikanie deszczu.

Fot. 9. Pozostaje tylko stabilne zamocowanie dachówki do połaci
Kompletny system dachówek przelotowych Creaton to nie tylko solidne rozwiązania konstrukcyjne, lecz również eleganckie wykończenie. Stanowi uzupełnienie wszystkich typów i modeli dachówek ceramicznych oferowanych przez Creaton – od holenderki płaskiej, po marsylkę, esówkę czy karpiówkę. Oryginalny system marki Creaton wraz z dachówkami ceramicznymi objęty jest 50-letnią gwarancją. Dzięki jego zastosowaniu, na dachu powstaje trwałe, szczelne połączenie i harmonijna kompozycja o jednolitej barwie oraz spójnej estetyce.
Creaton Polska Sp. z o.o.
Źródło: Dachy, nr 6 (210) 2017
Data publikacji: 2017-07-20
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania