Strona główna | TechnikaMembrany wysokoparoprzepuszczalne - znaczenie dla właściwego funkcjonowania dachu

Membrany wysokoparoprzepuszczalne - znaczenie dla właściwego funkcjonowania dachu

Membrany wysokoparoprzepuszczalne są istotnym elementem dla poprawnego i długoletniego funkcjonowania dachu. Membrany chronią dach przed przeciekaniem wody do jego wnętrza. Odpowiadają za prawidłową cyrkulację pary wodnej, a także zapobiegają wydmuchiwaniu włókien z ocieplenia.

Dachówka to nie wszystko

Wśród wielu inwestorów istnieje przekonanie, że dachówka jest najważniejszym elementem konstrukcji dachowej. Nic bardziej mylnego. Oczywiście odpowiada za trwałość i ostateczny wygląd dachu, a także prezencję całego domu. Jednak dachówka należy do zespołu elementów, które wspólnie stanowią o wieloletniej funkcjonalności dachu.

Systemowość kluczem do sukcesu

Aby cieszyć się przez wiele lat pięknym, ale także funkcjonalnym dachem, musimy wybrać produkty wysokiej jakości i zainwestować w poprawne wykonawstwo (które zapewni np. Certyfikowany Dekarz Braas). Do produktów należą nie tylko dachówki, lecz także akcesoria dachowe, izolacje nakrokwiowe, taśmy montażowe oraz odgrywające bardzo ważną rolę folie wstępnego krycia.


Folie wstępnego krycia chronią całą konstrukcję dachową w przypadku jej uszkodzenia lub przeciekania. Odpowiadają za wyprowadzenie wilgoci z ocieplenia między krokwiami, a co za tym idzie chronią dach przed zawilgoceniem. Największe niebezpieczeństwo dla całego systemu dachowego stanowi skraplająca się para wodna, która może doprowadzić do rozwoju grzybów lub pleśni na drewnianych elementach, w czego efekcie niezbędny będzie kosztowny remont dachu. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto przy wyborze membran zdecydować się na folie, które cechują się wysoką paroprzepuszczalnością.

Kolejnym poważnym problemem, z którym może spotkać się inwestor w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania foli wstępnego krycia, jest utrata izolacyjności cieplnej poddasza. Zawilgocony materiał termoizolacyjny traci swoje właściwości termiczne, co nie tylko będzie miało negatywny wpływ na wzrost kosztów za ogrzewanie naszego domu, ale również może doprowadzić do zawilgocenia całej konstrukcji, a w zimie może doprowadzić do przemarzania. W najgorszym wypadku może dojść do przecieków, które grożą uszkodzeniem konstrukcji wewnętrznej części poddasza, koniecznością wymiany płyty gipsowo-kartonowej, zalaniem pomieszczeń tuż pod konstrukcją dachową i kosztownymi remontami.


Co wybrać

Wybierając membrany, należy wziąć pod uwagę parametry związane ze zdolnością do transportu pary wodnej. Braas w swojej ofercie posiada wysoko paroprzepuszczalne membrany trójwarstwowe oraz czterowarstwowe Divoroll, które mogą być kładzione bezpośrednio na izolację. Wśród nich znajduje się membrana Divoroll Universal+2S, którą można układać prosto na deskowanie. Jej atutem są dwa pasy kleju, które zwiększają szczelność membrany i dają gwarancję wiatroizolacji. Kolejnym jej walorem jest siatka wzmacniająca, która nadaje stabilność oraz wytrzymałość mechaniczną. W przypadku dachów wymagających wysokiej wodoszczelności zalecana jest membrana Divoroll Maximum+ 2S posiadająca wierzchnią warstwę ze specjalnego wodoodpornego poliuretanu, a dla dachów o niskim kącie nachylenia zalecana jest membrana Divoroll Top RU, która posiada innowacyjne rozwiązanie pasów klejących zapewniających bardzo wysoką wodoszczelność połączenia na zakładach. Wszystkie wymienione powyżej membrany objęte są przez producenta 15- lub 10-letnią gwarancją funkcjonalności. Ponadto należą do grupy objętych Gwarancją Systemową na kompletny system dachowy Braas, dzięki której inwestor przez długi czas nie musi obawiać się kosztów nagłych napraw.

Źródło i zdjęcia: Braas

CZYTAJ WIĘCEJ

Membrana wysokoparoprzepuszczalna
Ochrona dachu przed zawilgoceniem - membrana paroprzepuszczalna Divoroll Universal+
Paroprzepuszczalna membrana na fasadzie
Membrana paroprzepuszczalnaDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się