Strona główna | TechnikaMarsylka Mondo 15 na dachu dworca PKP w Gdańsku

Marsylka Mondo 15 na dachu dworca PKP w Gdańsku

 Ważna inwestycja konserwatorskaweszła w fazę wymiany pokrycia dachu. Dworzec PKP Gdańsk Główny pokryty zostanie dachówką ceramiczną marsylką Mondo 15 Bogen.

Mimo mrożnej pogody
 trwają prace na dachu. Połać holu głównego jest już prawie skończona, a w kolejno zamontowane zostaną gąsiory z ozdobnikami i instalacją odgromową. Trwają prace nad odtworzeniem dachów bocznych z użyciem konstrukcji stalowych.
Budynek był zaniedbany a stan jego dachu daleko odbiegał od pierwotnych zamierzeń projektowych. Od lat 90-tych pokryty był czerwoną karpiówką, która mocno się zabrudziła. 
Teraz, po wielu latach, obiekt pokryty zostanie zgodnie z pierwotnymi założeniami drobną marsylką, która jest układana z kolorowymi ornamentami. Marsylka Mondo 15 o zużyciu 15 szt./m2 w trzech kolorach będzie zdobić i ochraniać wszystkie dachy budynków tego pięknego dworca. 
Projekt pokrycia dachu zabytkowego dworca wchodzi w życie po czterech latach współpracy dostawcy dachówki Mondo 15 z biurem projektowym PKP oraz z konserwatorami zabytków. Dachówka marki Bogen trafiła wcześniej również na dach pałacu w Łańcucie (marsylka cieniowana Staromiejska) oraz na dach kościoła św. Andrzeja w Krakowie (karpiówka przypalana i cieniowana). 

W przypadku dworca PKP w Gdańsku producent mógł pokazać swoje ogromne możliwości w zakresie kolorystyki. W tym projekcie rewitalizacji zawarto np. wymaganie, aby dachówka żółta była „stonowana, bardziej cytrynowa niż pomarańczowa, ale z małym nasyceniem koloru i bez połysku”, natomiast wymagania co do dachówki zielonej były następujące: „w kolorze dojrzałej oliwki z lekkim odcieniem żółci z niewielkim nasyceniem koloru”. 
Wracając do założeń projektowych z roku 1900 i do oryginalnego wyglądu dworca, modernizacja obiektu przypomni, jak piękne dachy miał przedwojenny Gdańsk, gdy dworzec był wizytówką miasta. 

Więcej...

Opracowanie redakcyjne: Barbara Kotula

na podstawie materiałów firmy Dachy Bawarii i marki Bogen


DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się