Markizy do okien pionowych
Markizy to już nie tylko daszki nad balkonami czy tarasami. To produkty montowane na oknach fasadowych i dachowych, które oprócz ochrony przed nagrzewaniem posiadają wiele dodatkowych zalet. Markizy po prostu zapewniają komfort mieszkania zarówno w upalne, jak i chłodniejsze dni. Są doskonałym rozwiązaniem dla budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych i obiektów użyteczności publicznej.

Upragnione lato zwykle kojarzy się z wakacjami, jednak większość czasu w lecie spędzamy w domach, mieszkaniach czy po prostu w pracy. Nic więc dziwnego, że upał tak przyjemny podczas urlopu, w życiu codziennym może być bardzo uciążliwy. Gorące promieniowanie słoneczne napływa przez okna i różnego rodzaju przeszklenia do wnętrz budynków, doprowadzając do nagrzewania się pomieszczeń. Wówczas komfort może zmienić się w uciążliwy skwar. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie markiz zewnętrznych zarówno na oknach pionowych, jak i dachowych. Markizy montowane są na zewnątrz okien dlatego bardzo skutecznie chronią przed nagrzaniem wnętrza. Z przeprowadzonych przez firmę Fakro badań wynika, że są one do 8 razy skuteczniejsze niż powszechnie stosowane rolety wewnętrzne, które zasłaniają ostre światło słoneczne. Markizy absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz chroniąc w ten sposób przed nagrzewaniem wnętrza Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. W pomieszczeniu jest wystarczająco jasno i nie trzeba włączać oświetlenia, jak może to mieć miejsce w przypadku rolet zewnętrznych czy okiennic. Co więcej, materiał markizy ma prześwit, który nie zasłania widoku na zewnątrz, a z drugiej strony zapewnia nam prywatność chroniąc przed wzrokiem sąsiadów. Z zaciągniętą markizą rozkład natężenia światła w pomieszczeniu jest równomierny i zdecydowanie bardziej przyjazny dla naszych oczu.
Nie występują szkodliwe refleksy podczas oglądania telewizji czy pracy przy komputerze, dlatego markizy bardzo przydatne są w pomieszczeniach, w których przebywamy i pracujemy. W wersji elektrycznej markiza pełni również funkcje moskitiery. Wystarczy ją rozsunąć, a profile i siatka tworzą ochronę przed owadami i różnego typu insektami.
Kolejną zaletą markizy jest jej energooszczędność. Stosując markizę możemy ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z klimatyzacji, która generuje wysokie koszty eksploatacji. Użytkowanie markizy jest praktycznie darmowe. W dodatku rozwinięta markiza w ciągu chłodnych nocy chroni wnętrze przed stratami ciepła, obniżając rachunki za ogrzewanie. Markiza poprawia współczynnik przenikania ciepła okna aż do 16%. Prawdziwą innowacją jest sposób obsługi markizy Solar, a właściwie jego brak. Markiza VMZ Solar posiada inteligentny system automatycznej obsługi w zależności od nasłonecznienia. Nie potrzebuje zasilania z sieci elektrycznej, ponieważ zasilana jest energią słoneczną, a rolę czujnika pełni panel fotowoltaiczny, który w połączeniu ze specjalnym układem elektroniki reaguje na promieniowanie słoneczne. W przypadku dużego nasłonecznienia markiza samoczynnie rozsuwa się i chroni pomieszczenie przed nagrzaniem. Przy pochmurnej pogodzie markiza automatycznie się zwija, zwiększając napływ naturalnego światła. W chłodne dni (poniżej 0°C) markiza AMZ Solar automatycznie przechodzi na zimowy sposób działania. W słoneczną pogodę markiza automatycznie się zwija, umożliwiając napływ ciepłych promieni słońca, pasywnie nagrzewając pomieszczenie. Wieczorem markiza jest automatycznie rozwijana, chroniąc wnętrze przed stratami ciepła. Markiza dostępna jest jeszcze w wersji VMZ Z-Wave (zasilana prądem z sieci elektrycznej i sterowana za pomocą pilota lub przełącznika naściennego w bezprzewodowym systemie Z-Wave) i VMZ (z obsługą ręczną).
Fakro
Źródło: Dachy, nr 4 (196) 2016
Data publikacji: 2016-05-23
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania