Łupek w stylu staroniemieckim
Dachy prezentowane w artykule mają pokrycie z łupka ułożonego w stylu staroniemieckim. Kryją mieszkalne budynki prywatnej inwestycji na Śląsku, położonej w spokojnej okolicy, z pięknymi widokami. Obiekty kryte były przez kilka miesięcy, praktycznie od końca wiosny do późnej jesieni. Nachylenie dachu to 35°, łączna powierzchnia dachów wynosi 270 m2.

Inwestycja została zaprojektowana z dużym smakiem. Parterowe zabudowania o prostych, wyraźnych krawędziach mają proste, dwuspadowe dachy, pokryte łupkiem Moselschiefer® firmy Rathscheck z niemieckiej kopalni łupka Katzenberg w Mayen, układanym w stylu staroniemieckim. Na dachach nie ma kominów, okien dachowych czy innych elementów, mogących zaburzyć odbiór estetyczny projektu. Rynny i obróbki blacharskie wykonano z blachy cynkowo-tytanowej.
Konstrukcja dachowa jest tradycyjna, drewniana. Pokrycie z łupka ułożono na pełnym deskowaniu z warstwą rozdzielającą pod pokryciem. Izolację termiczną ułożono na stropie (poddasza są nieużytkowe). Wentylacja odbywa się przez wloty w okapie i wyloty w kalenicy. Brzegi początkowe i końcowe wiązane były za pomocą kamieni dodatkowych.

Tylko krycie staroniemieckie
Historia tego dachu rozpoczęła się od niecodziennej sytuacji. Inwestorka przyjechała do siedziby SKN w Dobrej na spotkanie i już praktycznie w drzwiach zakomunikowała, że interesuje ją jedynie krycie staroniemieckie – bez względu na wszystko. Często klienci nieświadomie mylą rodzaje krycia, ale nie tym razem. Początkowo doradcy próbowali jej więc proponować inne style, ponieważ staroniemiecki jest polecany na dachy o bardziej skomplikowanych kształtach i w związku z tym robocizna kosztuje więcej. Jednak klientka doskonale rozróżniała poszczególne metody układania łupku i obstawała przy swoim wyborze.

„Wyższa szkoła jazdy”
Krycie staroniemieckie uważane jest za „królewską dyscyplinę”. Do tego typu krycia możliwe jest zastosowanie płytki w kształcie łuski o kroju tępym, normalnym i ostrym. Kąty między piersią lub plecami a stopą płytki są ściśle określone i przyporządkowane do każdego kroju łuski. Wykonanie okapu odbywa się przez zastosowanie tzw. stopy wiązanej z kamieniem wodnym. Krycie brzegów i naroży należy wykonywać jako krycie wiązane. Połać dachu kryje się z wykorzystaniem kamieni o różnych rozmiarach – szerokości i wysokości. W kryciu staroniemieckim wykonuje się również, tzw. przełożenia – np. dwie wąskie płytki nakrywa się szerszą w kolejnym rzędzie i odwrotnie. Minimalne nachylenie dachu to 22 stopnie. Stopień skomplikowania i trudności sprawiają, że ten sposób krycia jest jednym najtrudniejszych. Występuje jeszcze krycie staroniemieckie podwójne, ale jest ono bardzo rzadko spotykane, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę.

Kto pyta, nie błądzi
Firma dekarska, która wykonywała pokrycie dachowe wprawdzie miała wcześniej do czynienia z łupkiem, ale nigdy z kryciem staroniemieckim, które nie należy do najłatwiejszych. Dekarz przyznał to otwarcie i nie próbował wdrażać samodzielnych rozwiązań – od początku realizacji poprosił o wsparcie na budowie. Było to rozsądne z jego strony, mając na uwadze wysoki koszt materiału.

Pierwsze szkolenie obiektowe dotyczyło prawidłowego rozmierzenia dachu i zaplanowania krycia oraz jak wywiązania stopy z kamieniem wodnym. Kolejne porady były związane z kryciem połaci, układaniem rzędu początkowego i końcowego oraz obrobieniem kalenicy. Spotkań na budowie było sporo, ponieważ wykonawca miał wiele pytań i problemów. Ale nie wiązało się to z nieudolnością dekarza. Wręcz przeciwnie – docenialiśmy jego dociekliwość i staranność. O wiele korzystniej jest bowiem doradzać na etapie wykonawstwa niż potem naprawiać popełnione błędy.
Dawid Koziołek
SKN Sp. z o.o.
Opracowanie redakcyjne:
Piotr Rożnowicz
Źródło: Dachy, nr 6 (198) 2016
Data publikacji: 2016-07-21
CZYTAJ WIĘCEJ
Łupek - piękny od stuleci
Łupek naturalny. Krycie łukowe
Łupek za łupek
Łupek na zwieńczeniach wież i wykuszach
Welsh Slate - więcej niż łupek
Dachówki, łupek, blacha, papa
Łupek na fasadzie
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania