Które okno jest najlepsze? Kosztorysowanie Dekarz
Rynek budowlany oferuje szeroką gamę okien dachowych i niekiedy w „gąszczu kryteriów wyboru”: marek, wymiarów, położenia, sposobu otwierania czy materiału wykonania inwestor może się pogubić. Pytanie z kategorii „Co jest lepsze, a co jest tańsze?” wyprowadziło z równowagi niejednego dekarza. Na szczęście istnieje narzędzie, które pozwoli wykonawcy zaoszczędzić czas, a inwestorowi pomoże w podjęciu świadomej i przemyślanej decyzji. Jest to program do kosztorysowania „Dekarz”.

Wybór Katalogu Nakładów Rzeczowych do sporządzenia pozycji
Okno kolankowe, obrotowe, a może zwykły wyłaz?
„Kosztorysowanie Dekarz” to bezpłatny i pełny program umożliwiający tworzenie kosztorysów budowlanych, przeznaczony głównie dla wykonawców robót dekarskich. Powstał on w wyniku współpracy firm Fakro, Braas oraz Rheinzink, które wzbogaciły program o własne Katalogi Nakładów Rzeczowych oraz Informatory Cenowe swoich produktów. Oznacza to, że po zainstalowaniu programu użytkownik ma dostęp do Katalogów Norm, dzięki którym może szybko i łatwo sprawdzić ile kosztuje np. zamontowanie okna dachowego obrotowego o podwyższonej termoizolacyjności i wymiarach 114 x 140 cm. Jak to zrobić?
Wystarczy dodać nową pozycję kosztorysową, następnie w kolumnie Podstawa zaznaczyć KNR K-06 o nazwie „Okna dachowe i pozostałe produkty Fakro”. Po wyborze interesującego nas okna, program sam wstawi opis i przepisze potrzebne nakłady. Następnie w kolumnie Ilość podajemy, ile okien chcemy zamontować, a na zakończenie uzupełniamy brakujące ceny, korzystając z dostępnych w programie informatorów cenowych.

Wybór konkretnego wymiaru i modelu okna
I dla cieśli, i dla dekarza
Uzupełniając kolejne pozycje w przedmiarze robót, dodając opisy i narzuty wykonawca może szybko stworzyć kosztorys, który przedstawi inwestorowi do akceptacji. Oprócz przejrzystego dokumentu służącego do rozliczeń z inwestorem, użytkownik programu może dodatkowo określić:
- ilość czasu, jaki zajmie wykonanie całego zlecenia albo konkretnego zakresu robót,
- rodzaj i ilość potrzebnych materiałów oraz ich cenę,
- rodzaj urządzeń, czas ich pracy,
- strukturę kosztów,
- zysk własny, itd.
Zazwyczaj przygotowując wycenę dla inwestora wykonawca ma do dyspozycji projekt budowlany z wytycznymi dla zaplanowanych materiałów. Tyczy się to również stolarki okiennej. Często zdarza się, że przyjęte rozwiązania ulegają zmianie i zamiast np. dwóch okien dachowych inwestor życzy sobie jedno większe z innym sposobem otwierania i szklenia.
Na cenę za wstawienie okna wpływa kilka składników takich jak robocizna, materiał, sprzęt, koszty pośrednie, koszty zakupu oraz zysk. Każda zmiana w zastosowanym materiale pociąga za sobą konieczność wykonania szeregu kalkulacji, aby w rezultacie można było podać inwestorowi konkretną kwotę. Zdarzyć się może również, że inwestor nie potrafi zdecydować się na jedno rozwiązanie i prosi wykonawcę o wycenę kilku wariantów.

Widok Przedmiaru robót
Tu z pomocą przychodzi „Kosztorysowanie Dekarz”. Wystarczy poświęcić na początku chwilę czasu, aby przygotować konkretne pozycje, a następnie, za pomocą funkcji zmiany aktywności, włączać i wyłączać różne typy rozwiązań. W zależności od wybranej pozycji program poda gotową cenę. Taki kosztorys można potraktować jako szablon, który przy następnej inwestycji wystarczy tylko dostosować.
Zmiana aktywności w programie przebiega nadzwyczaj łatwo. Za pierwszym razem należy zaznaczyć interesującą nas pozycję, nacisnąć spację, a następnie kliknąć przycisk Tak na komunikacie. Później program zapamięta wybór i do zmiany aktywności wystarczy jedynie dwukrotne przyciśnięcie spacji. Nieaktywna pozycja będzie wyróżniona szarym ukośnym tekstem i nie będzie widoczna na wydruku.
Moje logo i inne korzyści
Obok oczywistych korzyści posiadania gotowych Katalogów Norm oraz aktualnych Informatorów Cenowych, program oferuje możliwość eksportu danych do formatów *.xls, *.ath czy ogólnego *.fwd, co umożliwia wymianę danych pomiędzy różnymi programami.
Na start, po uruchomieniu programu możemy wczytać gotowe kosztorysy przykładowe, które można modyfikować i dowolnie dopasowywać do własnych potrzeb. Dodatkowo program umożliwia przygotowanie własnego szablonu strony tytułowej, zawierającej m.in. logo firmy. Taki szablon pomaga w budowaniu własnej marki.

Zmiana aktywności
Jak zacząć pracę i gdzie szukać wsparcia?
Praca w programie „Kosztorysowanie Dekarz” nie jest skomplikowana. Układ programu jest przejrzysty i przygotowany w taki sposób, aby użytkownik mógł po kolei wypełniać potrzebne informacje. Żeby ułatwić start nowemu użytkownikowi, w trakcie przygotowywania są serie krótkich filmików instruktażowych, których tematem jest pokazanie jak zacząć pracę i jak w pełni korzystać z możliwości programu.
Program „Kosztorysowanie Dekarz” dostępny jest bezpłatnie w pełnej wersji. Można go otrzymać kontaktując się z doradcami technicznymi Fakro, Braas czy Rheinzink, wpisując w wyszukiwarkę „kosztorysowanie dekarz”.
Źródło: Dachy, nr 8 (176) 2014
Data publikacji: 2014-09-07
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania