Strona główna | TechnikaKomputerowy cieśla

Komputerowy cieśla

Niemal każdą dziedzinę naszego życia ogarnęło szaleństwo cięcia kosztów przy jednoczesnym zachowaniu standardów, jakości, terminów, ilości. Dzięki nowoczesnym technologiom informatycznym i rozwojowi specjalistycznego oprogramowania, w tym także dla cieśli i producentów więźb dachowych, projektuje się znacznie szybciej, dokładniej, oszczędniej. Przy połączeniu nowych standardów w projektowaniu z nowymi technologiami sprzętowymi i odpowiednim ich wykorzystaniu można produkować więcej w znacznie krótszym czasie, unikając wielu start materiału czy kalkulowania kosztów „z górką”, a tym samym ze szkodą dla klienta.


Od kliku lat w Polsce dużą popularnością wśród zakładów i firmy produkujących i składających więźby dachowe cieszą się programy do projektowania takich właśnie konstrukcji budowlanych. Można by powiedzieć: „Po co to wszystko, przecież każdy projekt budowlany zawiera zestawienie i projekt konstrukcji więźby.” Jednak nie do końca jest to zgodne z prawdą. Rozwiązania zawarte w projektach składanych do wniosku o pozwolenie na budowę na ogół nie zawierają bardzo wielu rozwiązań konstrukcyjnych. Płatwie (murłaty) facjat wiszą w powietrzu do niczego nie mocowane, krokwie narożne/koszowe często w ogóle nie mają oparcia w kalenicy... Bywają projekty, w których  kalenica jest, ale już nikt nie pomyślał, na czym ten element konstrukcyjny ma się opierać, zapomniano także np. o nakładkach kalenicy. Takich przykładów, szczególnie w projektach gotowych, można by mnożyć wiele.

Inną kwestią jest zmiana gabarytów budowanego obiektu w stosunku do założeń projektowych. Wówczas każdy cieśla skazany jest na wykonywanie konstrukcji dachu na miejscu, metodą prób i błędów – na które elementy starczy materiału, na które zabraknie, ile jeszcze trzeba będzie dokupić, ile czasu potrwa montaż itd. Wiele pytań pozostaje na początku pracy bez odpowiedzi, a co gorsza, może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych i często przykrych w skutkach sytuacji dla wykonawcy i inwestora.

Taki standard pracy powoduje, że nawet przy dobrze zorganizowanej trzy- czy czteroosobowej ekipie praca na budowie podczas montażu średnio trudnej konstrukcji dachu zajmie dwa tygodnie. W dzisiejszych czasach może być to przyczyną utraty renomy na rynku i „wypadnięcia za burtę z ciesielskiej łodzi”.


Z pomocą cieślom i producentom przychodzi specjalistyczne oprogramowanie do projektowania dachów, zadaszeń, wiat garażowych. Jednym z nich jest niemiecka firma Weto AG, która już od 1992 roku zajmuje się tą problematyką.

Wielką zaletą oprogramowania tej firmy jest pisanie i tworzenie go w oparciu o najnowsze technologie i techniki programistyczne, ciągła współpraca z producentami więźb dachowych oraz firmami ciesielskimi, a także dopasowanie oprogramowania na potrzeby firm o różnym poziomie zaawansowania, wielkości, możliwościach i wymaganiach.

Do dyspozycji mamy mały program Easy Abbund 3 – najprostszy program o niemałych jednak możliwościach, przeznaczony głównie dla małych firm ciesielskich i zakładów produkcyjnych. Dla większych, bardziej zasobnych firm przeznaczony jest program VisKon, w starszej tańszej wersji 2 lub najnowszy i droższy 3.


Dla producentów, którzy oprócz dachów zajmują się również produkcją obiektów małej architektury, takich jak altany, pergole, wiaty, zadaszenia, ogrody zimowe, przeznaczony jest program VisKon Kreative.

Ważną cechą wszystkich wspomnianych programów jest jeden interfejs użytkownika, praca w pełnym trybie 3D. Różnice dotyczą dostępnych możliwości, funkcji czy obróbek wykonanych na elementach.

Dla wielu pracujących przede wszystkim „w terenie” ważna jest tutaj bardzo intuicyjna obsługa programu, łatwa i szybka obsługa oraz pomoc Asystenta podczas tworzenia typowych rozwiązań konstrukcyjnych. To sprawia, że każdy, kto ma mało czasu i nie może poświęcić pół dnia na pracę przy komputerze, będzie mógł zaprojektować cały dach w kilkadziesiąt minut.

Co zatem dają takie programy? Jak mogą wpływać na zwiększenie wydajności, wprowadzenie oszczędności, a tym zwiększenie zysków?

Podstawą wykorzystania tych programów niekoniecznie muszą być drogie centra obróbcze typu Hundegger czy Krüsimatic, ale przede wszystkim zmiana filozofii i organizacji pracy – czynnika obecnie najczęściej decydującego o „być albo nie być” firmy na rynku.

W przypadku korzystania z programów firmy Weto najważniejszą zmianą w sposobie pracy jest wykonanie najpierw poprawnego projektu konstrukcji na bazie projektu budowlanego po dokonaniu pomiarów gotowych wieńców lub ścian na budowie. Wówczas już na tym etapie pracy nad projektem „wirtualnym” można dostrzec i wyeliminować wiele błędów.


Na podstawie tak przygotowanego projektu połaci i wstawieniu wszystkich elementów konstrukcyjnych program utworzy dokładne zestawienie potrzebnego materiału pod względem ilościowym i wymiarowym, wraz z naddatkami i tolerancją na obróbki.

Kolejny krok to wygenerowanie rysunków produkcyjnych, na podstawie których wszystkie elementy konstrukcji dachu zostaną przygotowane na miejscu w zakładzie (prefabrykacja) albo bezpośrednio na budowie, ale już bez konieczności kilkukrotnego ich przymierzania i docinania.

Programy umożliwiają również wygenerowanie rysunków rzutów widoków lub przekrojów poszczególnych połaci, jak również całego dachu, zwymiarowanie rozstawu krokwi, określenie położenia wysokości płatwi, kleszczy/jętek, wymianów dla kominów czy okien połaciowych.

Wszystkie elementy są ponumerowane i nie można pomylić jednego elementu z podobnym w innym miejscu.

Dzięki pomocy programu komputerowego firmy Weto można uniknąć wielu błędów już na etapie projektowania, zamówić materiał, który praktycznie w całości zostanie zużyty, przyspieszyć przygotowanie elementów oraz znacznie skrócić czas montażu.

Dodatkowo oczywiście dochodzą korzyści niewymierne, takie jak chociażby uznanie i prestiż na rynku, renoma, a nade wszystko zadowolenie klienta.

Paweł Wołącewicz
BUH Awo-System


Źródło: Dachy, nr 8 (104) 2008

CZYTAJ WIĘCEJ

Opowieść o leniwym cieśli



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się