Energooszczędne produkty do poddaszy
Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny energii, wyższa świadomość społeczna oraz zaostrzające się Warunki Techniczne skłaniają nas do poszukiwania produktów budowlanych o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Firma Fakro, wiodący producent okien dachowych na świecie, jako jedna z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce, w szczególny sposób koncentruje swoje działania na tej kwestii wprowadzając na rynek produkty o podwyższonej energooszczędności oraz łatwym, systemowym sposobie montażu.

Okno Fakro FPP-V preSelect to produkt nowej generacji stworzony aby zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających użytkowników. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu okuć okno posiada dwie, niezależne od siebie funkcje otwierania: uchylną oraz obrotową. Wybór jednej z funkcji odbywa się przy użyciu przełącznika preSelect, który dostępny jest w bocznej części ościeżnicy po otwarciu okna. Funkcja uchylna umożliwia pozostawienie okna w dowolnej pozycji z zakresu od 0° do 35°, obrotowa natomiast pozwala na obrócenie i zablokowanie skrzydła podczas mycia jego zewnętrznej szyby. Wartość współczynnika U okna dla pakietu U5 wynosi 0,97 W/m2K. Okno jest przeznaczone do montażu w dachu o kącie nachylenia od 15° do 55° (specjalna wersja 15° do 85°). Istnieje także możliwość montażu w zespoleniach.

Fakro FTP-V to bogato wyposażone okno obrotowe, wyróżniające się wysoką jakością wykonania oraz bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Umieszczony w połowie wysokości okna zawias pozwala na obrót skrzydła lub pozostawienie go w pozycji otwartej. Skrzydło można również obracać wokół osi o 180° i zablokować zasuwką ryglującą, co pozwala na wygodne mycie zewnętrznej szyby. Dzięki zastosowaniu w oknie superenergooszczędnego, dwukomorowego pakietu szybowego U5 znacznie poprawiono parametry cieplne. Dla standardowego pakietu U3 współczynnik U okna wynosi
1,2 W/m2K, natomiast dla pakietu U5 uzyskano wartość 0,97 W/m2K. Okno to szczególnie polecane jest dla budownictwa, w którym duży nacisk położony jest na oszczędność energii cieplnej.

Fakro FTT U8 Thermo to produkt o specjalistycznej konstrukcji dedykowany dla najbardziej rygorystycznego budownictwa pasywnego, co potwierdzone zostało certyfikatem „Passive House”. W celu uzyskania najlepszego współczynnika U dla okna z pojedynczym pakietem szybowym (0,58 W/m2K) zastosowano specjalną konstrukcję ramy, poszerzono profile okna oraz wykorzystano trzykomorowy pakiet szybowy. Okno sprzedawane jest w zestawie z kołnierzem Thermo i pakietem kołnierzy izolacyjnych XDK, co dodatkowo podnosi jego parametry cieplne eliminując występowanie mostków termicznych. Okno przeznaczone do montażu w dachu o kącie nachylenia od 15° do 70°.

Fakro DRC to okno wyłazowe, dedykowane do dachów płaskich, charakteryzujące się bardzo dobrą termoizolacyjnością. Kopuła z wytrzymałego poliwęglanu występuje w wersji transparentnej D_C-C lub matowej D_C-M. Poza doświetleniem pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio pod nim, produkt umożliwia łatwy oraz bezpieczny dostęp do płaskiego dachu. Dzięki zastosowaniu specjalnych zawiasów możliwe jest otwarcie skrzydła do 80°. Użyte w konstrukcji sprężyny gazowe ułatwiają jego obsługę, pozwalając także na pozostawienie okna w pozycji otwartej. Okno przeznaczone jest do montażu w dachach płaskich o kącie nachylenia od 0° do 15°.

Fakro DRL jest wyłazem o nowatorskiej konstrukcji, który w połączeniu ze schodami strychowymi tworzy kompleksowe rozwiązanie w zakresie dostępu do dachu płaskiego. Konstruktorzy ze szczególną starannością zadbali o zapewnienie wysokiej termoizolacyjności, uzyskując współczynnik U = 0,67 W/m2K dla całego wyłazu. Otwierane do 60° skrzydło wyłazu wspomagane jest przez sprężyny gazowe, które ułatwiają jego obsługę, umożliwiając także pozostawienie go w pozycji otwartej. Wyłaz przeznaczony do montażu w dachach płaskich o kącie nachylenia od 0° do 5°.

Fakro LWT Passive House to schody o kompleksowym rozwiązaniu dedykowane dla budownictwa pasywnego. Zastosowanie supertermoizolacyjnych schodów wraz z zestawem łączącym je ze stropem gwarantuje doskonałą szczelność oraz izolacyjność eliminując występowanie mostków termicznych co
potwierdzone zostało certyfikatem „Passive House”. Współczynnik przenikania ciepła U dla tych schodów to 0,51 W/m2K a dopuszczalne obciążenie wynosi 160 kg. Schody wyposażone zostały w stopki, poręcz a także zestaw izolacyjny pozwalający na właściwą izolację schodów w stropie.
Fakro
Źródło: Dachy, nr 4 (208) 2017
Data publikacji: 2017-05-24
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania