Dach szczelny i trwały z produktami Fakro
Poza wyborem odpowiedniego pokrycia dachowego niezwykle ważne jest, aby zadbać o te części dachu, które niezabezpieczone w odpowiedni sposób mogą przyczynić się do przeciekania i zmniejszenia jego trwałości. Firma Fakro, czołowy producent okien połaciowych, przychodzi dachom na ratunek również w tym przypadku, oferując rozwiązania do prawidłowego montażu okna i komina w pokryciu dachowym.

Kołnierze uszczelniające
Niezbędnym elementem, pozwalającym na prawidłowe zamontowanie okien w połaci dachowej są kołnierze uszczelniające. Precyzyjnie zaprojektowane systemowe elementy kołnierza pozwalają na trwałe i szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym. Zadaniem kołnierza jest odprowadzanie wody deszczowej i śniegu poza okno oraz zabezpieczenie przed wiatrem. W ofercie Fakro znajduje się wiele typów kołnierzy uszczelniających, które wykonane z blachy aluminiowej, zabezpieczonej modyfikowanym poliestrem charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych.

Kołnierz uszczelniający EL
Podstawowym kolorem jest kolor popielato–brązowy RAL 7022, dzięki któremu okno doskonale komponuje się z typowymi kolorami pokryć dachowych. Kołnierze uszczelniające należy stosować do wszystkich okien dachowych Fakro, zarówno obrotowych, o podwyższonej osi obrotu, uchylno–obrotowych, jak i okien do zespoleń. Kołnierz dobiera się w zależności od pokrycia dachowego, głębokości montażu okna oraz materiału, z jakiego wykonany został fartuch. Standardowe kołnierze pozwalają na montaż okna w najpopularniejszych rodzajach pokryć dachowych: płaskich – kołnierze ES, profilowanych – kołnierze EZ i wysokoprofilowanych – kołnierz EH.

Kołnierz uszczelniający EZV
W ofercie firmy Fakro znajdują się również kołnierze do coraz bardziej popularnych pokryć dachowych, takich jak dachówka płaska (kołnierz EZV-F), pokrycia łuskowe (kołnierze EL i EG), blacha panelowa (kołnierz EBV-P) czy też blacha płaska (kołnierz EE). Warto także wspomnieć o kołnierzach do zastosowań specjalnych, czyli o kołnierzu z dodatkowym ociepleniem EHV-AT Thermo czy też kołnierzu E-A do zmiany kąta montażu okna w dachu.
Systemowa obróbka kominowa
Poza kołnierzami do okien dachowych firma Fakro oferuje również systemową obróbkę kominową GZK. Specjalnie zaprojektowane i precyzyjnie wykonane elementy w sposób szczelny i estetyczny łączą komin z pokryciem dachowym, znacznie skracając czas wykonania obróbki. Elastyczny fartuch zlokalizowany w dolnej części pozwala na zastosowanie obróbki we wszystkich typach pokryć dachowych.

Kołnierz uszczelniający EHV-A Thermo
Podobnie jak kołnierze obróbka wykonana jest z blachy aluminiowej zabezpieczonej modyfikowanym poliestrem w kolorze popielato-brązowym RAL 7022. Istnieje również możliwość wykonania jej w innych kolorach. Może być stosowana w dachu o nachyleniu od 15 do 70 stopni.

Obróbka kominowa GZK
Obróbka kominowa GZK oferowana jest w dwóch wersjach:
- jako uniwersalna obróbka kominowa GZK-AV – pozwala okuć komin o maksymalnej szerokości 95 cm i długości 180 cm (wymiar mierzony po długości połaci). Możliwe jest to dzięki użyciu regulowanych elementów kołnierza. Gdy komin ma mniejsze rozmiary, blachy kołnierza można łatwo przyciąć na dowolny wymiar;
- jako obróbka kominowa GZK-AS – występuje w dwóch stałych rozmiarach dostosowanych do najpopularniejszych wymiarów komina stosowanych na rynku: w szerokości 38 cm oraz 51 cm. W obu przypadkach maksymalna długość komina, liczona po połaci dachu, nie może być większa niż 100 cm. Zastosowanie takiej obróbki zależy od długości rzeczywistej komina i kąta nachylenia połaci dachu.
Fakro
Źródło: Dachy, nr 6 (210) 2017
Data publikacji: 2017-07-20
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Co pod pokrycie, cz. 1
Grafit i łuski
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Z teczki biegłego, cz. 3
Efektywność w budownictwie Membrany Tyvek
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania