Strona główna | PrzeglądWiosenne porządki: czas na rynny

Wiosenne porządki: czas na rynny

Wczesna wiosna to najlepszy czas na konserwację orynnowania. Zalegające w rynnach i rurach spustowych błoto, liście, szyszki i inne zanieczyszczenia najlepiej usunąć właśnie teraz - to ostatni moment na zaobserwowanie i naprawienie ewentualnych zniszczeń, będących pamiątką po zimie.

Rola, jaką pełnią rynny w budynku, jest nie do przecenienia - zdaje sobie z tego sprawę każdy właściciel domu. Właściwie funkcjonujące orynnowanie zbiera wodę opadową z połaci dachu i odprowadza ją do sieci kanalizacji deszczowej lub bezpośrednio do gruntu. Zawilgocenie dachu i elewacji, do którego mogłoby dojść w przypadku niesprawnie działającego systemu rynnowego, to powód uciążliwych szkód, których likwidacja wymaga niemałych nakładów finansowych. Regularnie przeprowadzana konserwacja uchroni nas przed tego typu przykrymi niespodziankami - szczelne, drożne rynny i rury spustowe gwarantują skuteczne odwodnienie budynku, zabezpieczając nas przed konsekwencjami obfitych, wiosennych deszczy.

Co w rynnach piszczy

Wiosenne porządki to pracowity czas, wymagający zajrzenia do wielu zakamarków, które na co dzień pozostają dla nas niewidoczne. Do takich miejsc należą rynny, które po okresie jesienno-zimowym wymagają oczyszczenia nie tylko z błota, ale i większych zanieczyszczeń, takich, jak szyszki, resztki liści, igliwie. Po pozbyciu się wszelkich nieczystości, warto dokładnie przyjrzeć się, w jakim stanie zostawiła nasze rynny zima. Tworzące się w nich podczas chłodnych miesięcy zatory lodowe, mogą powodować rozsadzanie i pękanie, a także odkształcenia rynien i rozszczelnienie połączeń. Zlokalizowanie takich miejsc to konieczny element prac konserwatorskich, pozwalający zapobiec poważnym kłopotom.

Sprzątanie dla początkujących

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są rynny zamontowane na naszym budynku, przystępując do ich czyszczenia warto uzbroić się w szczotkę i wąż ogrodowy lub myjkę wysokociśnieniową. Używając ich pozbędziemy się zanieczyszczeń ograniczających przepustowość orynnowania, nie wyrządzając szkody na powierzchni rynien i rur spustowych. "Wszelkie ostre narzędzia należy odłożyć na bok, sięgając po nie moglibyśmy narazić powłoki systemu rynnowego na uszkodzenia mechaniczne" - radzi Michał Gryszówka, Specjalista ds. produktu firmy Galeco, wiodącego na rynku producenta systemów rynnowych.

Lokalizacja usterek

Kolejnym krokiem, po pozbyciu się nieczystości, są wnikliwe oględziny. Należy zbadać nie tylko powierzchnię rynny, ale i miejsca łączeń, uszczelki i mocowania. Wszystkie te elementy wpływają na jakość funkcjonowania systemu. Oczka wodne, tworzące się po spuszczeniu wody, świadczą o zniekształceniach lub błędach montażowych, które można zniwelować wyginając rynnę tak, by jej powierzchnia była prosta. "Jakość uszczelek stosowanych w systemach Galeco PVC i ich kształt ułatwiający dociśnięcie profilu do kształtki, to gwarancja szczelności i niezawodności. Należy jedynie pamiętać, by podczas prac konserwatorskich nie przemywać uszczelek substancjami chemicznymi, takimi jak mydło czy detergenty" - radzi Michał Gryszówka. "Szczelność i stabilność systemów Galeco STAL to wynik zastosowania nowoczesnych szerokich łączników klamrowych o zwiększonej powierzchni uszczelnienia. Natomiast w przypadku wystąpienia ewentualnych uszkodzeń powierzchni ochronnych w systemach stalowych, należy je wyczyścić i zamalować zaprawką. Pozwoli nam to uniknąć rdzy" - dodaje.

Funkcjonalne i estetyczne

Poza prawidłowym spełnianiem swojej głównej funkcji, system rynnowy powinien także odpowiednio wyglądać. Rynny i rury spustowe to widoczne elementy, wystające ponad powierzchnię elewacji i krawędź dachu, warto więc, by były estetycznym wykończeniem całości. "Stylowy srebrny kolor Galeco LUXOCYNK, bez tzw. "kwiatów" charakterystycznych dla blach ocynkowanych, stanowi eleganckie wykończenie budynku. Innowacyjne technologie zastosowane przy produkcji systemu LUXOCYNK zapewniają estetykę na długie lata. Technologia koekstruzji, którą stosujemy w systemach PVC, gwarantuje estetyczne wykonanie, odporność na odbarwienia i duży wybór kolorystyczny - zapewnia Michał Gryszówka.

Wybór wysokiej jakości rynien i ich odpowiedni montaż to nie wszystko, co możemy zrobić dla sprawnego działania systemu odwadniania naszego domu. Regularna konserwacja orynnowania daje pewność, że będzie ono nie tylko efektywnym, ale i estetycznym elementem wykończenia budynku. Pierwsze wiosenne promienie słońca to dobry moment, żeby poświęcić odrobinę uwagi rynnom. To inwestycja czasu, która naprawdę się opłaca.

Źródło i zdjęcie: Galeco

CZYTAJ WIĘCEJ

Niezawodna ochrona przed wodą deszczową. System rynnowy Galeco STAL
Gdy zabraknie kształtki - system nagłej pomocy SOS Galeco Assistance
Galeco STAL 135 - rynny dla domów jednorodzinnychDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się