Strona główna | PrzeglądWięcej mocy. Zakończenie rozbudowy fabryki okuć VELUX w Gnieźnie

Więcej mocy. Zakończenie rozbudowy fabryki okuć VELUX w Gnieźnie


W poniedziałek 5 czerwca w fabryce okuć Velux w Gnieźnie odbyło się spotkanie dyrekcji, przedstawicieli władz oraz mediów poświęcone podsumowaniu rozbudowy zakładu. Inwestycja ta znacząco wpłynęła na poszerzenie asortymentu oraz zwiększenie mocy produkcyjnych.
Zakład w Gnieźnie jest największym na świecie producentem metalowych oraz plastikowych elementów do okien Velux. Rozbudowa fabryki okuć polegała na budowie nowej hali do przechowywania i konserwacji narzędzi, połączeniu dwóch hal produkcyjnych, rozbudowie magazynu, oraz dobudowie nowej części administracyjnej. Dzięki czemu znacząco wzrosła powierzchnia produkcyjna zakładu, która zwiększyła się o 20 proc. i wynosi obecnie 20 tys. m2.


Ostatnia inwestycja wpłynęła istotnie na zwiększenie asortymentu metalowych komponentów do okien, jak i plastikowych elementów. Obecnie w fabryce okuć produkuje się m.in. zawiasy obrotowe, zamki, systemy sprężyn utrzymujące skrzydło, kątowniki montażowe, elementy rolet przeciwsłonecznych, zaczepy, zabezpieczenia transportowe, kliny i wiele innych.

                     Wyginanie i montaż zawiasu obrotowego

Rozbudowa fabryki wpłynęła również na wzrost mocy produkcyjnej, czego wyrazem jest niemal dziewięciokrotne zwiększenie godzin produkcyjnych (z 25 000 h przed rozbudową na 215 000 h po rozbudowie) w części, gdzie produkowane są elementy plastikowe. Inwestycja wpłynęła również na większe zużycie stali o 78 proc. tygodniowo (ze 140 do 250 ton), co z kolei przekłada się na wzrost ilości wyprodukowanych metalowych elementów o 65 proc. (z 1 700 mln sztuk do 2 800 mln sztuk tygodniowo). Zakończona inwestycja to bardzo ważny kamień milowy w rozwoju naszego zakładu. W kolejnych latach planujemy skupiać się na optymalizacji produkcji i poprawie jej efektywności. Warto wiedzieć, że jesteśmy największą fabryką komponentów w Grupie VELUX. Niemal każde okno dachowe ma w sobie jakiś element, który powstał w Gnieźnie. Zależy nam na tym, aby były one najwyższej jakości. Jest to cel i jednocześnie wyzwanie, które realizujemy z naszymi pracownikami każdego dnia – powiedział Robert Purol, dyrektor fabryki.

                     Wykrawanie kątownika na prasie

                     Zawias obrotowy

Zatrudnienie i warunki pracy


Po rozbudowie zakładu liczba zatrudnionych zwiększyła się o 80 osób i obecnie w fabryce pracuje blisko 300 osób. W związku z inwestycją powstał również nowy dział Research and Development, gdzie zatrudnieni są inżynierowie wymyślający nowe rozwiązania i testujący prototypy przed wdrożeniem ich do masowej produkcji.
Velux gwarantuje swoim pracownikom umowę o pracę i bogaty pakiet socjalny, obejmujący m.in.: opiekę medyczną, ubezpieczenie czy możliwość uczestniczenia w szkoleniach doskonalenia umiejętności zawodowych oraz nauki języka angielskiego. Firma przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia najwyższych standardów w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa prac i prowadzi w tym zakresie szereg działań, zachęcając również samych pracowników do zgłaszania ciągłych usprawnień z zakresu BHP. 

Zaangażowanie lokalne


Warto również dodać, iż w zakładzie prężnie działa Fundacja pracownicza, która wspiera pracowników w trudnych sytuacjach życiowych, np. w finansowaniu specjalistycznego leczenia pracownika lub członków najbliżej rodziny, a także pomaga w dofinansowaniu edukacji dzieci i młodzieży. Fundacja pracownicza przekazuje również środki na rzecz rozwoju społeczności lokalnych. W latach 1991-2016 Fundacja przeznaczyła ponad 1,85 mln zł na wsparcie działalności typu non-profit na terenach zlokalizowanych w pobliżu zakładów produkcyjnych Velux. Około jedna trzecia tych środków została przekazana na realizacje projektów w Gnieźnie, takich jak: zakup wyposażenia w postaci mebli, sprzętu komputerowego, sportowego, medycznego dla lokalnych szkół, przedszkoli czy też ośrodków sportowych oraz placówek medycznych. Chcemy angażować się w rozwój miasta, gdyż mieszkańcy Gniezna i ich codzienne sprawy są dla nas bardzo ważne. Jesteśmy częścią tej społeczności i pragniemy wspierać wartościowe projekty, które przyczyniają się do jej rozwoju. Zależy nam również na stwarzaniu możliwości do rozwoju zawodowego gnieźnieńskiej młodzieży i zdobycia doświadczeń zawodowych w zakładzie produkcyjnym – mówi Robert Purol.
Fabryka okuć współpracuje ściśle z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Gnieźnie w zakresie organizowania wycieczek, szkoleń i praktyk uczniowskich, podczas których uczniowie mogą doskonalić swoje umiejętności i nabywać kompetencji potrzebnych do zdobycia pracy w przyszłości. Tydzień temu gnieźnieńskie fabryki otworzyły swoje podwoje dla mieszkańców, w sobotę można było wybrać się na wycieczkę do fabryki, aby zwiedzić produkcję.

Źródło: Velux

CZYTAJ WIĘCEJ

Velux: wymiana okien ważnym elementem kompleksowej modernizacji budynków i strategii walki ze smogiemDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się