Strona główna | TechnikaPłynna folia na pałacu w Żywcu

Płynna folia na pałacu w Żywcu

Prace przeprowadzane na obiektach zabytkowych wymagają od wykonawców specjalnego podejścia. Także stosowane produkty obok dobrych właściwości technicznych muszą też charakteryzować się estetycznym wyglądem.

Nakładanie pierwszej warstwy Enkopuru i wciskanie włókniny zbrojącej

Obiekt:  
           Nowy Zamek w Żywcu
Produkty:        płynna folia hydroizolacyjna Enkopur
Wykonawca:  Dach-System Artur Wagner, Myszków, artur_wagner58@op.pl

Budynek Nowego Zamku w Żywcu posiada bardzo wysokie walory historyczne, artystyczne i naukowe, w związku z czym podlega szczególnej ochronie. Wszelkie prace remontowe i stosowane produkty są nadzorowane przez konserwatora zabytków.

Projekt remontu dachu Nowego Zamku w Żywcu przewidywał wymianę konstrukcji dachowej wraz z deskowaniem oraz wymianę pokrycia z blachy ocynkowanej na blachę cynkowo-tytanową grafit.

Po zapoznaniu się z dokumentacją projektową oraz obiektem, wskazałem projektantowi miejsca, w których zastosowanie samej tylko blachy nie dałoby gwarancji szczelności. Miejsca te to szerokie na
2 i długie na 22 metry kosze oraz połać płaskiego dachu o powierzchni 85 m2. Należało znaleźć więc rozwiązanie, które zabezpieczyłoby te miejsca przed wodą. Wspólnie z projektantem i inspektorem nadzoru dokonaliśmy analizy produktów do pokryć dachów płaskich dostępnych na polskim rynku i wybór nasz padł na hydroizolacyjną płynną folię z tworzyw sztucznych Enkopur.


Folia Enkopur nie wpływa na blachę cynkowo-tytanową


Środek ten doskonale wnika we wszystkie niedostępne miejsca, zachowuje trwałą szczelność, pozostając paroprzepuszczalnym, elastycznym i neutralnym wobec tytancynku. Dodatkową, nie mniej ważną zaletą Enkopuru jest jego estetyczny wygląd – na obiektach jak ten opisywany w artykule cecha ta jest równie ważna co pozostałe.

Prace z Enkopurem rozpoczęto od przygotowania podłoża. Zgodnie z projektem stanowiły je deski szerokości 140 mm. Na deskowaniu położona została warstwa papy termozgrzewalnej. Papa nie pełniła tu funkcji uszczelniającej, lecz jedynie zabezpieczała przed wlewaniem się płynnej folii w szczeliny pomiędzy deskami, co prowadziłoby do niepotrzebnego podwyższonego zużycia materiału.


Układanie włókniny na pasie blachy


Następnym etapem prac było zmycie zabrudzeń oraz gruntowanie. Posłużył do tego szybkoschnący preparat podkładowy Uniwersalny VA933. Czas schnięcia w optymalnych warunkach wynosi około 30 minut, a zużycie (w zależności od podłoża) waha się w przedziale 100–200 g/m2.

Po wyschnięciu podkładu przystąpiliśmy do nakładania pierwszej warstwy płynnej folii Enkopur, wtapiając w nią włókninę Enke-Polyflexvlies. Czynność tę najlepiej wykonywać twardym wałkiem malarskim. Dobrze wykonana powłoka hydroizolacyjna nie powinna posiadać pęcherzy
powietrza.

Po nałożeniu pierwszej warstwy Enkopuru z włókniną poliestrową rozprowadzona została druga, wierzchnia warstwa. Czas uzyskiwania ostatecznej postaci i pełnej funkcjonalności gotowej powłoki jest uzależniony od warunków atmosferycznych oraz grubości nałożonej warstwy. Tu łączne zużycie produktu wyniosło ok. 3 kg/m2, zaś na całym obiekcie zużyto prawie tonę tej płynnej hydroizolacji.


Fragment gotowego kosza

Prace były prowadzone od lipca do listopada 2009 r. przy różnej pogodzie, ale ani upał, ani chłodniejsze dni nie miały wpływu na właściwości Enkopuru oraz nie powodowały trudności z jego nakładaniem. (Trzeba wiedzieć, że Enkopur staje się odporny na deszcz niemal od razu po aplikacji).

Po uszczelnieniu koszy i zaizolowaniu płaskiego dachu wyrobami Enke przystąpiono do dalszych prac blacharskich.

Połączenie Enkopuru i blachy Rheinzink okazało się bardzo dobrym rozwiązaniem. Przedstawiciele inwestora odpowiedzialni za opisane prace nie kryli zadowolenia z uzyskanych właściwości technicznych i wizualnych.

Artur Wagner
Dach-System
Myszków


Źródło: Dachy, nr 2 (122) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Dachy w obiektach zabytkowych
Renowacja zabytkowego kościoła
Rekonstrukcja zabytkowej wieży
Rozpoznanie wartości zabytkowych konstrukcji dachowych, cz. 1
Rozpoznanie wartości zabytkowych konstrukcji dachowych, cz. 2
Znaki, inskrypcje i ślady w zabytkowych konstrukcjach dachowych, cz. 1
Znaki, inskrypcje i ślady w zabytkowych konstrukcjach dachowych, cz. 2
Uszczelnianie świetlików płynną hydroizolacją
Zabytkowy dworek kryty
Płynny system uszczelniający Delta-Liquixx
Trwałe uszczelnienia dachowe. Płynne tworzywo sztuczne Triflex ProTect
Renowacja dachu przy pomocy płynnej folii
Naprawa dachu o konstrukcji stalowej. Płynna hydroizolacja Triflex ProDetail
Awaria zabytkowej więźby dachowej
Nowa odsłona starego pałacu
Renowacja dachów płaskich płynnymi tworzywami sztucznymiDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się