Strona główna | TechnikaInteligentny system zabezpieczeń dla dachu. System Delta-Foxx

Inteligentny system zabezpieczeń dla dachu. System Delta-Foxx

W języku angielskim słowo fox oznacza lisa. Właśnie od tego  zwierzęcia pochodzi nazwa i kolor jednego z produktów będących w ofercie firmy Dörken. Lis jest synonimem sprytu, inteligencji oraz przebiegłości. Folia Delta®-Foxx powstała z myślą o bezpieczeństwie konstrukcji dachu i izolacji termicznej. Przy jej tworzeniu wykorzystano bardzo inteligentne i przemyślane elementy składowe systemu.

Delta®-Foxx to system, w którego skład wchodzą membrany i folie dachowe, taśmy klejące, kleje i płynna uszczelka

Jednak Delta®-Foxx to cały system, którego folia jest jednym z elementów składowych. Pozostałe elementy systemu przedstawiamy poniżej.
  • Klej Delta®-Foxx-Pren – do klejenia folii w obszarze zakładów poziomych i pionowych. Klejem tym mocuje się również folię do obróbek blacharskich itp. Przepusty dachowe (kominy, kominki wentylacyjne, okna połaciowe) uszczelnia się przy pomocy kleju Delta-Than.
  • Taśma Delta®-Multi-Band - do klejenia, uszczelniania folii i napraw uszkodzeń nie większych niż 5 cm (większe należy naprawiać wklejając łaty z folii Delta-Foxx).
  • Elastyczna taśma Delta®-Flexx-Band – do dodatkowego uszczelniania miejsc narażonych na przeciekanie; dzięki specjalnej warstwie nośnej Delta®-Flexx-Band jest elastyczna i umożliwia wykonanie nawet okrągłych uszczelnień o niewielkim promieniu. Przy pomocy Delta®-Flexx-Band można również wykonać uszczelnienia w narożnikach okien połaciowych, świetlikach, panelach solarnych itp.
  • Kolejnym ważnym elementem systemu jest uszczelnienie miejsc mocowania kontrłat i łat. To bardzo newralgiczne miejsca na dachu. Każdy gwóźdź czy wkręt przechodzący przez folię to miejsce uszkodzenia mechanicznego warstwy odpowiedzialnej za wodoszczelność, a co za tym idzie – miejsce potencjalnego przeciekania wody. Dla tego też miejsca mocowania należy uszczelnić albo za pomocą taśm uszczelniających lub za pomocą płynnej uszczelki miejsc mocowania. Oferta firmy Dörken w dziedzinie uszczelnień miejsc mocowania obejmuje aż trzy taśmy. Są to: Delta® NB50, Delta®TU,
Delta® D50. Najnowszym rozwiązaniem w tym zakresie jest płynna uszczelka o nazwie Delta®-Fixx.
Jest to bardzo łatwy w użyciu, a zarazem ekonomiczny sposób uszczelnienia miejsc mocowania. W praktyce wygląda to w ten sposób, że dekarz nakłada niewielką ilość płynnej uszczelki na kontrłatę, a następnie mocuje ją do folii i krokwi stroną z naniesioną warstwą kleju. Po kilku minutach uszczelniacz Delta®-Fixx rozpręża się i następuje uszczelnienie miejsc perforacji folii przez gwoździe czy wkręty, którymi zamocowane są kontrłaty czy łaty.

Folia wstępnego krycia Delta®-Foxx wraz z systemem uzupełniającym w postaci programu klejenia i uszczelnień umożliwia wykonanie poddasza odpornego na deszcz oraz warstwy wiatroszczelnej.

Zastosowanie programu akcesoriów Delta® wraz z folią Delta®-Foxx jest gwarancją szczelności warstwy wstępnego pokrycia, a więc i niższych rachunków za ogrzewanie i eksploatację domu. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy inwestor decyduje się na budowę domu, który ma być tani w eksploatacji oraz pełnić swoje funkcje przez wiele lat.

Sebastian Wybraniec
Dyrektor Techniczny
Dörken Delta Folie Sp. z o.o.


Źródło: Dachy, nr 9 (129) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Bhp, czyli jak bezpiecznie przeżyć dzień na budowie
Odpowiednio pomalowany i konserwowany dachDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się