Strona główna | PrzeglądCykliczny przegląd dachu

Cykliczny przegląd dachu

Chcąc utrzymywać dach w dobrym stanie technicznym, należy wykonywać cykliczne przeglądy. Jesień to dobry moment, żeby sprawdzić stan połaci oraz systemu rynnowego. Na co zwrócić uwagę, dokonując takiego przeglądu?
Przeglądowi powinny podlegać wszystkie elementy dachu

Po pierwsze dach

Wszelkie rozszczelnienia i ubytki w połaci dachowej podczas zimy mogą bardzo szybko dać o sobie znać. Zalegająca w nich woda pod wpływem mrozu może rozsadzić szczeliny i doprowadzić do znacznych strat, dlatego zdecydowanie lepiej jest konserwować niż naprawiać. Najlepszym materiałem do pokrycia spadzistego dachu jest betonowa lub ceramiczna dachówka np. marki Braas. Nie ulegnie ona łatwo wichurze i nie da się śniegowej zamieci. Za dachówkami przemawia również ich technologia produkcji - są trwałe, mrozoodporne i nienasiąkliwe. Dodatkowo jest to pokrycie z długim okresem gwarancji, a jego ewentualne naprawy są stosunkowo łatwe do wykonania.

Po drugie rynny

Dach to nie tylko dachówka, ale cały system, który musi sprawnie działać, żeby nie doszło do zawilgocenia domu, czy zniszczenia elewacji. Rynny są niezwykle istotnym elementem systemu dachowego. Zalegające liście, piach i gałęzie mogą spowodować ich zatkanie.


Przed zimą szczególnie ważna jest konserwacja orynnowania

Szczególnie podczas jesieni warto regularnie sprawdzać drożność oraz szczelność rynien. Zbierająca się woda może zalać elewację i doprowadzić do zawilgocenia budynku.

Przeciw lawinom

Śnieg na dachu wygląda bardzo romantycznie i malowniczo, ale może też być niebezpieczny. Zsuwając się z dachu w czasie odwilży stanowi zagrożenie dla ludzi. Dodatkowo masa śniegu może zerwać orynnowanie lub znacząco je wygiąć. Dlatego bardzo ważne jest by zamontować na dachu akcesoria przeciwśnieżne już w trakcie jego budowy.


Płotki zabezpieczają przed obsuwaniem się śniegu z dachu

Dobrym rozwiązaniem jest system przeciwśniegowy składający się z dachówki i wsporników, na których można zamontować drewniane bale albo przeciwśnieżne płotki z aluminium. Płotki przeciwśniegowe najlepiej montować na wysokości murłaty, dzięki temu ciężar śniegu będzie przez elementy konstrukcji dachu na ścianę budynku.

Zadbaj o dach przed zimą

Odpowiednie zabezpieczenie i konserwacja dachu pozwoli cieszyć się nim przez lata. Szczególnie zimą, kiedy warunki atmosferyczne są bardzo zmienne, warto pamiętać, że dach to cały system
i trzeba dbać o wszystkie jego elementy. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie przeglądu
i ewentualnych napraw w ręce doświadczonej ekipy dekarzy. Gwarantuje nam to fachowe doradztwo, profesjonalne przeprowadzenie przeglądu i wysoką jakość świadczonej usługi. Lista rekomendowanych dekarzy z całej Polski dostępna jest na stronie www.superdekarz.pl.

Źródło i zdjęcia: Braas

CZYTAJ WIĘCEJ

Ocena stanu technicznego kominów
Właściwe przygotowanie dachu przed nadejściem zimy
Stan przedawaryjny budynku wskutek uszkodzeń konstrukcji dachu
Sezonowy przegląd orynnowania, czyli jak zadbać o elementy dekarskie?
Przegląd dachu po zimie? Zaplanuj go już terazDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się