Strona główna | Technika Włoskie dachówki ceramiczne

Włoskie dachówki ceramiczne

Malownicza włoska architektura posiada coś, co nadaje jej niepowtarzalnego uroku i wyglądu. Tym czymś są kryte dachy. Swoje wrażenie trwałości i historycznego charakteru budynki zawdzięczają dachówkom ceramicznym. Marka Pica ma w tym niemały udział – istnieje bowiem od 60 lat. Szeroki wybór form, kolorów i kształtek gwarantuje, że każdy inwestor może upodobnić swój dom do toskańskiej willi.

Standardowy ruszt z łat

Sprzedawane od niedawna w Polsce dachówki produkcji włoskiej firmy Pica to wyroby spełniające wszystkie wymagania formalne wobec produktów ceramicznych. Z uwzględnieniem różnic spowodowanych łagodniejszym włoskim klimatem zasady układania dachówek Pica są niemal identyczne jak w naszej części kontynentu. Nawet jeśli niektóre wskazówki producenta odbiegają od naszych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaadaptować je do polskich warunków.


Brak kontrłat rozwiązuje się w inny sposób

Dachówki Pica układa się na łatach. Muszą one gwarantować prawidłową wentylację podpokryciową, prawidłowe ułożenie dachówek i ich stabilność przez cały okres eksploatacji.


Łacenie pod dachówki na stropie wylewanym

We włoskich instrukcjach układania nie stosuje się kontrłat, wentylację podpokryciową zapewnia się przerywając ciągłość łat na szerokości 2-3 cm co 150-200 cm. Pod pokryciem powstają kanały powietrzne, w których cyrkuluje powietrze.


Zasady układania mniszek

Specyfiką włoską jest jednak to, że dachówki układa się także na stropie ciągłym, wylewanym na belkach stropowych. W takim wypadku dachówki pełnią głównie funkcję ozdobną.Odstępy łat ustala się w zależności od wymiarów dachówki. Nieco inny raster tworzy ruszt pod popularne w Italii pokrycie mnich-mniszka. (Dachówki te posiadają górne zamki, co jest niespotykane u żadnego innego producenta).

Styl ten nosi nazwę „stylu piemonckiego”. Odległość między pionowymi łatami musi być tu na tyle duża, aby dachówki wklęsłe nie stykały się ze sobą i żeby nie dotykały łaty w dolnej części rusztu.

Na podstawie materiałów firmy Pica

Źródło: Dachy, nr 10 (130) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Dachówka ceramiczna
Badania dachówek ceramicznych
Dachówka ceramiczna
Dachówki ceramiczne
Rombowa dachówka ceramiczna
Nowy model dachówki ceramicznej
Prosta dachówka zakładkowa
Dachówka ceramiczna renesansowa
Dachówka ceramiczna
Dachówka ceramiczna
Dzieło Friedricha HoffmannaDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się