Strona główna | Przegląd technicznyWentylacja dachu w systemie Creaton

Wentylacja dachu w systemie Creaton


Właściwa wentylacja dachu oraz pomieszczeń w budynku ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia i komfortu mieszkańców oraz dla funkcjonalności dachu i jego konstrukcji.

Wilgoć może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów na połaci oraz porastania jej mchem. Szczególnie groźne dla budynku jest osłabienie więźby dachowej, zmniejszenie właściwości warstwy termoizolacyjnej, a nawet zawilgocenie materiałów budowlanych.

Skuteczna wentylacja połaci dachowej

Jednym ze sposobów wentylacji dachu, szczególnie dużych powierzchni, jest montaż dachówek wentylacyjnych, które tworzą dodatkowe miejsca wlotu powietrza pod pokrycie. Specjalna budowa dachówek wentylacyjnych marki CREATON umożliwia skuteczny przepływ powietrza, a system labiryntów w otworze wentylacyjnym zabezpiecza przed przedostaniem do wewnątrz ptaków czy niewielkich ssaków. Ze względu na dbałość o zachowanie jednolitej, harmonijnej linii ceramicznego dachu w produktach CREATON nie stosuje się kratek w otworach wentylacyjnych. Dobrym przykładem estetyki, która idzie w parze z funkcjonalnością jest nowoczesna dachówka wentylacyjna DOMINO® o prostej minimalistycznej formie lub niezwykle popularna TITANIA®, dachówka typu holenderka płaska. Rozmieszczenie oraz ilość dachówek wentylacyjnych zależy od wielkości oraz stopnia skomplikowania dachu. Przyjmuje się, iż na 13 m2 dachu powinna przypadać jedna dachówka wentylacyjna. Zaleca się ich montaż w połowie długości krokwi, gdy jest ona dłuższa niż 7-10 m oraz w miejscach, w których występują bariery w swobodnym przepływie powietrza od okapu do kalenicy. Elementami zakłócającymi cyrkulację mogą być okna połaciowe, panele solarne, kominy, etc. W takim przypadku stosuje się dachówki wentylacyjne przed i za przeszkodą.

Ceramiczna kalenica wentylowana – optymalne rozwiązanie

 

Innym, bardziej kompleksowym i niezwykle wydajnym rodzajem „wietrzenia” dachu jest wentylacja z zastosowaniem połączenia kalenicy, dachówki wentylacyjnej i gąsiora mocowanych przy pomocy opatentowanego systemu „FIRSTFIX” marki CREATON. Przy takim rozwiązaniu powierzchnia przekroju wylotu powietrza wynosi nawet 230 cm2 na odcinku 1 mb kalenicy, co wg normy DIN 4108 jest wystarczające na połaci o długości krokwi do 23 m. Zapewnia to doskonałą ochronę konstrukcji nośnej przed wilgocią. Ponadto spojler i zakładka dachówki kalenicowej wentylacyjnej zabezpieczają połać przed przenikaniem deszczu nawet przy niewielkim kącie nachylenia dachu i umożliwiają jego optymalną wentylację. Konstrukcja kalenicy wentylowanej oparta na wymienionych elementach zmniejsza siłę wiatru podczas wichury, czyli gwarantuje niezawodność i trwałość dachu.

„FIRSTFIX” umożliwia także tańszy i szybszy sposób mocowania gąsiorów za pomocą specjalnych klamer ze stali szlachetnej, bez stosowania łaty kalenicowej i konieczności użycia wsporników. Gąsiory mocowane „na sucho“ są wtedy położone bezpośrednio na dachówkach kalenicowych wentylacyjnych i nie wymagają wcześniejszego ułożenia taśm, które z czasem ulegają zużyciu. Natomiast bezwzględnie należy pamiętać o pozostawieniu 20 mm szczeliny wentylacyjnej pomiędzy gąsiorem a spoilerem dachówki kalenicowo-wentylacyjnej. Pominięcie tego ważnego elementu budowy spowoduje zamknięcie systemu wentylacji dachu, a w konsekwencji degradację poszycia i samej dachówki.


Wybierając skuteczny system wentylacyjny dla ceramicznego dachu nie sposób pominąć kwestii bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Profesjonalne rozwiązania CREATON są nie tylko trwałe i niezawodne, ale także pozwalają ograniczyć do minimum prace konserwacyjne, a domownikom cieszyć się długoletnim, bezawaryjnym użytkowaniem dachu. Decydując się na oryginalne akcesoria systemowe warto wspomnieć również o tym, że 50-letnia gwarancja udzielana przez CREATON Polska na ceramiczne dachówki z wybranych kolekcji nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych błędami sztuki dekarskiej, w tym powstałych na skutek braku odpowiedniej wentylacji. Doskonałe parametry techniczne idą w parze z wyjątkową estetyką. Idealnie dopasowane ceramiczne akcesoria i dachówki funkcyjne marki CREATON są kompatybilne do dachówki podstawowej pod względem formy i koloru, trwałe i odporne na działanie promieniowania UV. W ten sposób przyczyniają się do tego, że dach ceramiczny może być nadal uważany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych pokryć.

CREATON Polska, www.creaton.pl


CZYTAJ WIĘCEJ

System kominków wentylacyjnych Creaton Signum
Creaton Polska Producentem Materiałów Budowlanych Roku 2016
Planujesz zakup dachu? Zadbaj o jego funkcjonalność!DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się