Strona główna | Przegląd technicznyPrefabrykowana więźba dachowa a podział przestrzeni mieszkalnej

Prefabrykowana więźba dachowa a podział przestrzeni mieszkalnej

Podobnie jak wiele innych komponentów budynków, także i więźba dachowa staje się produktem przemysłowym. Jest produkowana w elementach i przewożona na budowę, gdzie następuje szybki montaż w całą drewnianą konstrukcję dachu. Wykonywanie więźby w sposób przemysłowy nie tylko pozwala na szybkie tempo prac na placu budowy ale i zapewnia poziom jakości nieosiągalny przy pracy ręcznymi narzędziami w różnych warunkach pogodowych.

Technologie stosowane w fabrykach konstrukcji dachowych nie tylko pozwalają wykonać szybciej i precyzyjniej taką samą więźbę, jaką wykonywało się uprzednio ręcznie. Są też nowe rozwiązania. Jednym z nich jest przemysłowe wykonywanie konstrukcji dachu w elementach - wiązarach, które są potem dowożone na plac budowy i szybko składane w całość. Stosuje się tu nowoczesny łącznik do prefabrykacji więźby - płytkę kolczastą. Jest to blacha stalowa z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po wtłoczeniu w fabryce, na specjalistycznych prasach w dołożone do siebie elementy tarcicy tworzy mocne i trwałe połączenie.


Tego rodzaju wiązary dają tak projektantom jak i inwestorom nowe możliwości. Wiążę się one, między innymi z faktem, że prefabrykowane wiązary dachowe pozwalają osiągać znaczne rozpiętości bez podpory - do 30m. Ta zaleta nowoczesnego ciesielstwa ma znaczenie nie tylko przy dużych obiektach ale i w budownictwie mieszkaniowym.


Tradycyjnie na przykład w domach parterowych wciąż stosuje się strop betonowy, na którym opiera się tradycyjna więźba. W tym rozwiązaniu zwykle konieczne jest zastosowanie wewnętrznej ściany nośnej. Wpływa to nasz koszt budynku. Taka ściana jest droższa od wykonywanej w technologii lekkiej ściany działowej. Ponadto wymagana jest pod ścianą nośną ława fundamentowa, również wpływająca na koszt domu. Wiązary w domach jednokondygnacyjnych zazwyczaj opierają się tylko na ścianach zewnętrznych, co jest znacznie tańszym rozwiązaniem.


Takie rozwiązanie konstrukcyjnie jednak nie tylko wpływa na koszty. Dodatkową bardzo istotną zaletą stosowania prefabrykowanej więźby dachowej jest swoboda zagospodarowania przestrzeni mieszkalnej. Lekka konstrukcja wiązarowa opiera się najczęściej jedynie na zewnętrznych ścianach. Dlatego przestrzeń parteru można podzielić swobodnie. Nie stanowi problemu uzyskanie np. otwartej przestrzeń salonu o wymiarach 10m x 10m.

Jeśli po kilku latach mieszkania w domu, inwestor dojdzie do przekonania, że chciałby zmienić podział przestrzeni ma poszczególne pomieszczenia, nie staną mu na przeszkodzie ściany nośne. Dodatkową korzyścią przy prefabrykowanych wiązarach jest mozliwość różnego ukształtowania stropu. Nie musi on być płaski. Na przykład w salonie lub korytarzu wejściowym sufit łukowy lub nożycowy.

Źródło i zdjęcia: MiTek Industries Polska

CZYTAJ WIĘCEJ

Technologia prefabrykacji drewnianych konstrukcji dachowych
Dach prefabrykowany - czy warto postawić na takie rozwiązanie?DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się