Strona główna | Przegląd technicznyPoddasze przygotowane na lato. Przegląd przydatnych akcesoriów okiennych

Poddasze przygotowane na lato. Przegląd przydatnych akcesoriów okiennych

Nadeszło kalendarzowe lato. Choć okna w naszych domach właściwie już się nie zamykają, to za chwilę może się okazać, że przebywanie w pomieszczeniach przy temperaturach powyżej 30 stopni - na przekór aurze - ochłodzi nasz słoneczny entuzjazm. Jak przygotować się na letnie upały, by w pełni cieszyć się zbliżającymi wakacjami?

Zasada pierwsza: mądre wietrzenie

Sezon wakacyjny jednoznacznie kojarzy nam się z oknami otwartymi na oścież. Jednak wraz z przyjemnym zapachem lata i kojącym, porannym wiatrem, do pomieszczeń dostaje się też gorące powietrze - zwłaszcza, gdy na zegarze wybije południe. Otwarcie okien, gdy słońce jest w zenicie, co prawda pozwala na lekkie przewietrzenie, ale w żadnym wypadku nie oznacza schłodzenia wnętrza. Wręcz przeciwnie - w tym przypadku nasz komfort termiczny może ulec znacznemu pogorszeniu. Chłodniejsze powietrze znajdujące się wewnątrz zostaje bowiem zastąpione tym nagrzanym z zewnątrz. Jednym słowem: wietrzenie staje się nieskuteczne.

Do tematu walki z upałem trzeba więc podejść rozsądnie. Jeśli okna naszego domu znajdują się po różnych stronach budynku, w ciągu dnia otwierajmy te od strony północnej - najmniej nasłonecznionej i gwarantującej naturalną ochronę przed upałem. Pozostałe, zwłaszcza wychodzące na południe i zachód, powinny nam zaś raczej służyć wieczorami i w nocy. Dobrym pomysłem jest też wyposażenie okien w odpowiednie nawiewniki, które dbają o wymianę powietrza bez konieczności otwierania okna.


"Tego typu rozwiązania zapewniają szereg korzyści dla domowników - automatyczne doprowadzenie do wnętrz czystego powietrza, poprawę komfortu termicznego czy brak nadmiernego schładzania pomieszczenia. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędność energii cieplnej, a także bezpieczną wentylację w przypadku, gdy któryś z domowników toczy nierówną walkę z alergią" - podkreśla Marcin Demski, ekspert firmy Okpol, producenta okien dachowych.

W trakcie słonecznych i ciepłych miesięcy warto także korzystać z dobrodziejstw natury i cieszyć się świeżym, rześkim powietrzem po letniej burzy. Wtedy naprawdę nie chce się zamykać okna!

Zasada druga: zainwestuj w rolety i markizy

Racjonalne wietrzenie pomieszczeń to tylko jeden ze sposobów walki z letnim upałem. Inną opcją jest wyposażenie okien w odpowiednie akcesoria, które odczuwalnie ograniczą przedostawanie się ciepła do naszego domu. W tym celu możemy skorzystać z szerokiego wachlarza rozwiązań zewnętrznych i wewnętrznych - w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.


Do najchętniej wybieranych akcesoriów należą bez wątpienia rolety wewnętrzne, które pozwalają w prosty sposób kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, a do tego mogą w ciekawy i nienachalny sposób uzupełnić domową aranżację.

"Projektując rozwiązania przeciwsłoneczne postawiliśmy na połączenie tego, co funkcjonalne, z tym, co estetyczne, starając się, by rolety spełniały oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Materiał zastosowany w rolecie Multistop dostępny jest w wariancie zaciemniającym i transparentnym, w bardzo szerokim wachlarzu kolorystycznym, co pozwala dopełnić aranżację każdego, nawet najbardziej nietypowego wnętrza" - podkreśla Marcin Demski. "Funkcjonalnym uzupełnieniem każdej rolety Multistop jest zainstalowana w dolnej części szczotka, która przepuszcza powietrze między szybą a roletą, a także system prowadnic umożliwiający płynną regulację dopływu światła, w tym pełne zaciemnienie wnętrza" - dodaje.

Ciekawym uzupełnieniem wnętrza mogą być także rolety plisowane, które poprzez rozproszenie światła zapewniają ciekawy efekt wizualny i wyjątkowy klimat w każdym wnętrzu.

Alternatywą dla rolet wewnętrznych są markizy montowane po zewnętrznej stronie okna. Rozwiązanie pozwala na częściowe zaciemnienie pomieszczenia o każdej porze dnia, chroniąc poddasze przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem pomieszczeń.  "Decydując się na tak niebanalne akcesoria warto postawić na rozwiązania odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Tu szczególnie dobrze sprawdzają się markizy wykonane ze wzmocnionej tkaniny o strukturze siatki" - rekomenduje ekspert Okpol.

Ci, którzy dodatkowo cenią sobie ciszę i bezpieczeństwo, okna dachowe mogą zaopatrzyć w nowoczesne rolety zewnętrzne - zasilane za pomocą baterii słonecznych, elektrycznie lub dla tradycjonalistów, obsługiwane manualnie.

Zasada trzecia: stop nieproszonym gościom

Lato to nie tylko wysokie temperatury, ale też i niechciani goście - otwarte okno stanowi zaproszenie nie do odrzucenia dla znajdujących się w okolicy owadów. Zwłaszcza, gdy temperatura na poddaszu jest wyższa niż na zewnątrz, a pokój rozświetla sztuczne źródło światła. W tym przypadku warto zainwestować w zbawienną i funkcjonalną moskitierę, która nie utrudni przepływu powietrza i nie zaciemni pomieszczenia, a pozwoli cieszyć się ciepłymi wieczorami i przespanymi w spokoju nocami - z dala od uciążliwych komarów czy muzykalnych koników polnych.


Choć astronomiczne lato trwa w naszym kraju ponad 3 miesiące, bywają tygodnie, w których zarówno temperatura, jak i powracające opady nie pozwalają w pełni wykorzystać tego niezwykłego, ciepłego okresu. Tegoroczna aura zapowiada się jednak doskonale, dlatego zawczasu przygotujmy swoje wnętrza na letnie upały, by móc w pełni cieszyć się komfortem we własnym domu!

Źródło i zdjęcia: Okpol
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się