Strona główna | Przegląd technicznyOchrona przeciwśnieżna i komunikacja dachowa w systemie Creaton

Ochrona przeciwśnieżna i komunikacja dachowa w systemie Creaton


Kompletny dach powinien być wyposażony w elementy ochrony przeciwśnieżnej, a także umożliwiać sprawne poruszanie się po połaci.

O ile obowiązek montażu stopni i ław kominiarskich jasno określają przepisy oraz wynikające z nich wytyczne projektowe, to instalacja drabinek czy bali antyśniegowych pozostaje dla inwestorów nadal kwestią dowolną. A nie powinna – chodzi przecież o bezpieczeństwo osób i mienia znajdujących się w strefie zagrożonej nagłym osunięciem się masy śniegowej. Funkcjonalne i estetyczne rozwiązania CREATON Polska pozwalają na wyposażenie dachu zarówno w doskonałej jakości system asekuracyjny, jak i ochrony przeciwśnieżnej.

Rozwiązania bezpieczne i trwałe

Bezpieczne dla konstrukcji budowlanych obciążenie śniegiem określa norma PN-EN 1991-1-3 obowiązująca w krajach Unii Europejskiej. Według niej Polska została podzielona na 5 stref geograficznych, dla których przyjmuje się algorytm do obliczania obciążenia śniegiem. Ma to istotne znaczenie przy wyborze wzmocnionej konstrukcji dachu na obszarach, na których długo zalega śnieg, na przykład na Kaszubach, Warmii i Mazurach, Powiślu czy części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ale także zwraca uwagę na konieczność montażu profesjonalnych zabezpieczeń antyśniegowych zwłaszcza w rejonach intensywnych opadów.


Mocna konstrukcja oraz trwałe pokrycie to warunek niezbędny, aby cieszyć się bezawaryjnym użytkowaniem dachu przez lata. Dachu, który znosi ekstremalne obciążenia śniegiem, nawet do 900 kg/m3 oraz jest doskonale chroniony przed nagłym zsunięciem się pokrywy śnieżnej. Dzięki zamontowaniu specjalnych akcesoriów unikniemy nieprzewidzianych sytuacji, takich jak zablokowanie przez śnieg drzwi wejściowych, uszkodzenie maski samochodu, zniszczenie drzewek, etc. Warto już teraz przemyśleć ich instalację nawet na dachach o niewielkim nachyleniu około 30 stopni. To właśnie na takich dachach śnieg zalega dłużej i jest go znacznie więcej niż na stromych, nachylonych o około 45 stopni, z których zsuwa się samoistnie. Na tych o mniejszym nachyleniu tworzy się coś w rodzaju zagrożenia lawinowego – gdy kolejne warstwy śniegu nie są ze sobą dostatecznie związane, jedna z nich gwałtownie osuwa się po drugiej powodując często zagrożenie i szkody.

Kompleksowa oferta

W ofercie CREATON Polska znajdziemy aż 30 modeli ekskluzywnych dachówek ceramicznych, wyprodukowanych z najlepszych złóż gliny w Europie, w oparciu o nowoczesną technologię i opatentowane rozwiązania, a także towarzyszące im akcesoria dachowe. System ochrony przeciwśnieżnej jest uzupełnieniem wszystkich typów i modeli dachówek ceramicznych: od nowoczesnej dachówki płaskiej SIMPLA lub DOMINO, holenderki płaskiej, na przykład z kolekcji TITANIA, PREMION czy FUTURA, po marsylkę, esówkę, karpiówkę czy dachówkę specjalną ROMANO lub ANTICO. Składa się między innymi z aluminiowych drabinek śniegowych, rur śniegowych i dachówek aluminiowych z hakiem do bala drewnianego. Wszystkie akcesoria w tej grupie montowane są na aluminiowej dachówce podstawowej, w kształcie i kolorze identycznym z ceramiczną dachówką podstawową, co zapewnia dachowi harmonijną kompozycję o jednolitej barwie i fascynującej linii.
                  

Niezawodny system asekuracyjny

Dach podlega także okresowym kontrolom lub konserwacji, dlatego powinien być wyposażony w elementy służące do wygodnego i bezpiecznego stania i przemieszczania się po nim w pionie i poziomie. Tę funkcję spełnia system asekuracyjny marki CREATON wykonany z najwyższej jakości aluminium i stali, którego elementy są malowane proszkowo na kolor z palety RAL, odpowiadający kolorystyce dachówki podstawowej. W asortymencie znajdują się między innymi ławy, stopnie, pomosty i drabiny kominiarskie, których dobór, sposób i miejsce montażu określają ściśle wytyczne projektowe. Należy pamiętać, aby powierzyć ich instalację autoryzowanym ekipom montażowym. Uzyskamy w ten sposób gwarancję wykonania usługi zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta. Na jakim dachu musimy go zamontować? System komunikacji jest wymagany na dachach o spadku połaci większym niż 25%, ale warto wyposażyć w te akcesoria mniej strome połacie. Wszystkie akcesoria marki CREATON są testowane według restrykcyjnych, europejskich norm kontrolnych, zapewniają stabilną podstawę i najwyższą trwałość, także przy dużych obciążeniach, umożliwiają optymalny rozkład sił oraz są odporne na działanie warunków atmosferycznych i starzenie. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż wybierając oryginalne akcesoria, sięgamy nie tylko po elementy dopasowane do koloru i kształtu dachówek podstawowych, ale uzyskujemy od producenta aż 50-letnią gwarancję na pokrycie ceramiczne z wybranej kolekcji.

Dach to jedna z najważniejszych i najdroższych konstrukcji budynku. Jeśli chcemy, aby przez długie lata był niezawodny w każdych warunkach atmosferycznych, zapewniał bezpieczeństwo i komfort komunikacyjny, a także był piękną wizytówką domu, powinniśmy wyposażyć go w profesjonalny system asekuracyjny i antyśniegowy.

CREATON Polska, www.creaton.pl

CZYTAJ WIĘCEJ

Creaton Simpla - dachówka płaska w nowoczesnej architekturze
Dachówka ceramiczna Creaton Simpla
System kominków wentylacyjnych Creaton Signum
O wymianie starych pokryć dachowychDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się