Strona główna | DACH - krok po krokuBraas: wykonywanie kalenicy

Braas: wykonywanie kalenicy

Wykonanie kalenicy z wykorzystaniem taśmy uszczelniająco wentylacyjnej Figaroll Plus.
Tym razem zajmiemy się wykonaniem kalenicy. Skoncentrujemy się na prawidłowym zamocowaniu taśmy uszczelniająco-wentylacyjnej oraz gąsiorów. Z szerokiej oferty akcesoriów Braas pokazana będzie taśma Figaroll Plus i gąsior Sattel.

Potrzebne narzędzia: Młotek, taker, wkrętarka oraz nożyk do folii. Aby prosto zamocować łatę kalenicową i równo ułożyć gąsiory pamiętać należy o tym aby podczas prac na dachu używać sznurka.


Montaż łaty kalenicowej

Zamocuj łatę kalenicową na wsporniku gwoździowym Braas tak, aby gąsiory nie dotykały dachówek. Szczelina ta zapobiegnie uszkadzaniu przez gąsiory taśmy uszczelniająco-wentylacyjnej.


Montaż zakończenia ceramicznego kalenicy

Dopasuj zakończenie kalenicy ceramiczne do dachówek szczytowych i zamocuj je do łaty kalenicowej wkrętami.


Mocowanie taśmy Figaroll Plus

Rozwiń na łacie kalenicowej taśmę uszczelniająco-wentylacyjną Figaroll Plus i zamocuj ją takerem.


Zdejmowanie folii zabezpiczającej

Zdejmij folię zabezpieczająca z paska kleju butylowego. Uwaga, taśma Figaroll Plus ma regulowaną szerokość i bardzo mocny klej butylowy.


Przyklejanie taśmy Figaroll Plus do grzbietów dachówki

Taśma Figaroll Plus ma labiryntowy system wentylacji. Rozszerzając taśmę otworzysz wentylację. Taśma Figaroll Plus ma tolerancję szerokości krycia od 280 do 320 mm. Dopasuj szerokość taśmy do potrzeb i doklej boczne, plisowane pasy do grzbietów fal dachówek, ale uważaj bo klej jest mocny i poprawki będą trudne.


Doklejanie taśmy Figaroll Plus do profilu dachówek

Teraz dociśnij boczne pasy taśmy Figaroll Plus i doklej je do profilu dachówek. Plisowane, aluminiowe pasy boczne taśmy Figaroll Plus mogą zwiększyć swoją długość o około 50%, co daje możliwość zastosowania jej nie tylko do dachówek płaskich (np. Tegalit, Opal, Reviva), ale także do dachówek o głębokich profilach (np. Bałtycka, Celtycka, Rubin, Achat, czy też wielu innych dachówek na rynku).


Dopasowanie gąsiora początkowego

Ułóż na kalenicy gąsior początkowy i zamocuj go wkrętem ocynkowanym przez fabryczny otwór. Przed dokręceniem wkrętu warto połączenie uszczelnić odpowiednią masą.


Mocowanie gąsiora początkowego

Teraz trzeba przełożyć wkręt ocynkowany przez klamrę i otwór na końcu gąsiora i dokręcić.


Układanie gąsiora podstawowego

Kolejny krok to ułożenie na kalenicy następnego gąsiora, czyli gąsiora podstawowego. W pierwszej kolejności należy wsunąć go w klamrę.


Mocowanie gąsiora podstawowego

Teraz trzeba przełożyć wkręt ocynkowany przez klamrę i otwór na końcu tego gąsiora i dokręcić. Z kolejnymi gąsiorami należy postępować analogicznie.


Gąsiory specjalne

Gąsiory Sattel Braas dostosowane są do wielu modeli dachówek ceramicznych. Pasują do dachówek Rubin 9V, Rubin 13V Topas 13V i Granat 13V. Aby poradzić sobie na kalenicy, która nie jest przerwana kominem wykorzystać należy gąsior z podwójną mufą. Na kalenicy układamy gąsiory zaczynając od obu szczytów i łączymy je właśnie gąsiorem z podwójną mufą. Gąsior ten nie musi być zamocowany na środku kalenicy.

Źródło i zdjęcia: Braas
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się