Strona główna | DACH - krok po krokuMontaż okna dachowego firmy Velux

Montaż okna dachowego firmy Velux

Bazując na ponad 70 latach doświadczeń, firma VELUX ulepszyła montaż okien Nowej Generacji. Teraz jest on tak łatwy, szybki i bezpieczny, jak jeszcze nigdy dotąd. Zmiany dotyczą zarówno poszerzenia gamy akcesoriów montażowych, zaoferowania możliwości wyboru wysokości montażu, jak i zmniejszenia liczby wkrętów oraz większej liczby fabrycznie zamontowanych części.

Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany, które nastąpiły w montażu okien Nowej Generacji, ponadto zwracamy uwagę, że montaż, oprócz osadzenia okna w dachu, obejmuje też etapy związane z wykończeniem wnętrza. Gwarancją wysokiej jakości montażu jest postępowanie zgodnie z instrukcją przeznaczoną do określonego typu okna, a zasadnicze etapy montażu pozostały niezmienne. Instrukcje, w czytelnej formie rysunkowej, są dołączone do każdego produktu, warto też zwrócić uwagę na nowość tj. zawarte w instrukcjach QR-kody, które, jeśli mamy dostęp do internetu, przekierują nas do odpowiednich filmików instruktażowych.


Dwa poziomy montażu do wyboru

Okna Nowej Generacji VELUX można zamontować o 4 cm niżej w połaci dachowej niż dotychczas. Dach wygląda lżej i ładniej, kiedy okna nie wystają ponad jego powierzchnię. Poprzez taki montaż unikamy powstawania mostków termicznych, które powodują straty ciepła. O wysokości montażu trzeba zadecydować na etapie wyboru i zakupu kołnierza uszczelniającego.


Rozpakowywanie okna

Opakowanie okna jest tak zaprojektowane, by do jego rozpakowania nie trzeba było używać ostrych narzędzi. Po rozpakowaniu okna rozłożony karton można wykorzystać podczas instalacji jako wygodne stanowisko pracy, które doskonale chroni okno przed kontaktem z niewykończoną podłogą. Opakowanie wyróżniają nowe kolorowe etykiety, które sprawiają, że z łatwością zidentyfikujemy typ i rozmiar okna. Wszystkie drobne elementy są spakowane w osobno, co znacznie porządkuje prace i zapobiega ich pogubieniu.


Wyjęcie skrzydła okna

VELUX opracował nowy prostszy i mniej obciążający dla dekarza, sposób wyjmowania skrzydła okna z ościeżnicy. Wystarczy nacisnąć bolec, aby odblokować zawias obrotowy. Obejrzyj animację i zobacz, jak to zrobić: http://youtu.be/UZ7Rj8hk9hU 
Oblachowania na zatrzaski, mniej wkrętów

Dzięki zatrzaskom również montaż i demontaż bocznych elementów oblachowania okna dachowego jest znacznie szybszy i łatwiejszy. Liczba widocznych wkrętów została zmniejszona z 12 do 4, dzięki temu jest mniej miejsc, gdzie mogłaby przerdzewieć śrubka, a zewnętrzne oblachowanie wygląda znacznie ładniej.


Widoczne fabrycznie wywiercone otwory w ościeżnicy pod wkręty

Prace usprawniają także wywiercone w ościeżnicy otwory pod wkręty, dzięki czemu nie trzeba wykonywać ich samodzielnie. Gotowe otwory sprawiają również, że jeśli montażysta źle ustawi kątownik, to od razu będzie to dla niego widoczne. Nowy kątownik dokładnie i w prosty sposób wyznacza wysokość montażu. Bez wysiłku umieszcza się go we wrębie na ościeżnicy, w miejscu zaznaczonym czerwoną lub niebieską linią. Tymi kolorami oznaczono dwie różne głębokości montażu: standardową lub obniżoną o 4 cm.


Kołnierze uszczelniające

Elementy niezbędne do montażu okien na dachu to kołnierze uszczelniające. Do dyspozycji mamy modele pasujące do każdego materiału pokryciowego:
  • do pokryć o wysokości profilu do 45 mm przeznaczony jest kołnierz EDZ,
  • do pokryć o wysokości profilu do 120 mm stosuje się kołnierz EDW,
  • do płaskich pokryć przeznaczone są kołnierze EDS - grubość materiału pokryciowego do 16 mm,
  • oraz EDB przeznaczone dla materiałów grubości do wysokości 38 mm.
Kołnierze zapewniają szczelny montaż oraz bezpieczne odprowadzenie wody deszczowej i śniegu poza obrys okna. Bardzo ważnym usprawnieniem montażowym okien dachowych Nowej Generacji jest również możliwość ich montażu na dwóch poziomach. Montaż standardowy lub obniżony aż o 4 cm umożliwiają nowe uniwersalne kątowniki montażowe i zastosowanie kołnierza EDJ lub EDN. Dzięki takiemu montażowi okna są harmonijnie wkomponowane w płaszczyznę dachu.


Szczelne połączenie między oknem a izolacja przeciwwilgociową 

Szczelne połączenie między oknem a izolacją przeciwwilgociową dachu zapewnia zastosowanie wokółokiennej izolacji przeciwwilgociowej BFX wykonanej z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej. Występuje ona również w wersji do montażu obniżonego. W zestawie jest rynienka odwadniająca.


Montaż ramy izolacyjnej

Zestaw BDX wykonany z wysoko izolacyjnego spienionego polietylenu umożliwia ciepły montaż. Dzięki zatrzaskom rama BDX jest bardzo łatwa do złożenia a w przypadku obniżonej instalacji poprawia współczynnik izolacyjności termicznej okna nawet o 8%.


Montaż stelażu LSG

Stelaż LSG zapewnia nowoczesne i łatwe wykończenie wnęki okiennej. To innowacyjna prefabrykowana stalowa konstrukcja do zamontowania płyt gipsowo-kartonowych, którą dzięki teleskopowym profilom można szybko dopasować do każdego rozmiaru okna. Stelaż LSG zapewnia perfekcyjne wykończenie wnęki okiennej oraz ogranicza tworzenie się mostków termicznych.


Szczelne połączenie okna z izolacją pomieszczenia

Do szczelnego połączenia okna z istniejącą izolacją pomieszczenia służy wokółokienna paroizolacja BBX wykonana z mocnej nieprzepuszczającej wilgoci folii, która jest sprzedawana w komplecie ze stelażem.

Zapraszamy do obejrzenia animacji prezentującej poszczególne etapy montażu:Wszystkie okna dachowe Nowej Generacji montuje się teraz szybciej, łatwiej i bezpieczniej, co znacznie ułatwi pracę dekarzy. Więcej informacji dla dekarzy znajduje się na naszej stronie internetowej http://www.velux.pl/profesjonalisci/dekarze.

Źródło i zdjęcia: Velux
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się