Strona główna | DACH - krok po krokuMontaż okna dachowego FTT Thermo Fakro

Montaż okna dachowego FTT Thermo Fakro

Odpowiedni montaż okna dachowego jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego późniejszej, prawidłowej eksploatacji. Instalacją okna w połaci dachu zajmują się zwykle profesjonaliści. Sam proces montażu jest łatwy i szybki, dlatego również majsterkowicze mogą pokusić się o samodzielne wykonanie takiej pracy.
W opakowaniu znajduje się dokładna instrukcja montażu pozwalająca osobom nie będącym specjalistami na prawidłowy montaż okna dachowego w konstrukcji dachu. Szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym zapewnia kołnierz uszczelniający, który należy dobrać do rodzaju pokrycia dachowego. FAKRO oferuje również specjalny zestaw izolacyjny XDP który umożliwia wykonanie prawidłowej izolacji termicznej wokół okna. Poniżej przedstawiamy montaż okna dachowego - w wersji na łatach.


Przygotowując odpowiedniej wielkości otwór pod montaż okna należy rozciąć folię dachową, zdjąć pokrycie dachowe i wyciąć łaty.


Przykręcamy dolną i górną dodatkową łatę montażową, na których będziemy montować okno. Łata dolna musi być dokładnie wypoziomowana.


Do ościeżnicy okna przykręcamy dolne i górne kątowniki montażowe. Następnie umieszczamy ościeżnicę w przygotowanym otworze. Rowek na ościeżnicy oznaczający wybraną głębokość montażu okna N, V lub J – powinien pokrywać się z górną powierzchnią łat. Nad oknem montujemy rynienkę odwadniającą.


Do otworu montażowego wkładamy całe okno (ościeżnice wraz ze skrzydłem). Pomiędzy dolną łatą montażową a ościeżnica umieszczamy klin dystansowy w celu stworzenia przestrzeni umożliwiającej docieplenie okna (około 2cm). Następnie przykręcamy dolne kątowniki oraz sprawdzamy czy poziome i pionowe szczeliny między skrzydłem i ościeżnicą są jednakowe na całej szerokości i wysokości okna.


Kolejnym etapem jest przykręcenie bocznych kątowników. Podczas montażu bocznych kątowników należy zwrócić uwagę na pole ochronne na ościeżnicy wyznaczone czerwoną linią (kątowniki boczne stosowane są do okien od wysokości 118 cm).


W celu odpowiedniego docieplenia okna wypełniamy przestrzeń między ościeżnicą a łatami montażowymi materiałem termoizolacyjnym znajdującym się w zestawie izolacyjnym XDP.


Następnie wypełniamy pozostałą przestrzeń wokół okna między ościeżnicą a krokwiami warkoczem z naturalnej wełny owczej, który również znajdującym się w zestawie XDP.


Kolejny krok to ułożenie dodatkowych pasów z wełny owczej z zestawu XDP między łatami oraz ościeżnicą.


Zakładamy kołnierz paroprzepuszczalny z zestawu XDP zapewniający szczelne połączenie okna z warstwą wstępnego krycia oraz chroniący materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem.


Montaż kołnierza uszczelniającego zaczynamy od zamontowania dolnego elementu z fartuchem elastycznym. Następnie montujemy pozostałe elementy kołnierza.


Mocujemy boczne elementy kołnierza i przykręcamy profile kryjące boki ościeżnicy. Dalej przykręcamy górny element kołnierza, a następnie układamy pokrycie dachowe wokół okna.


Na końcu sprawdzamy poprawność funkcjonowania okna.
Źródło i zdjęcia: Fakro
CZYTAJ WIĘCEJ

Okno balkonoweDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się