Strona główna | DACH - krok po krokuBraas: szybka i skuteczna obróbka komina taśmą Wakaflex II

Braas: szybka i skuteczna obróbka komina taśmą Wakaflex II

Taśma Wakaflex II jest wyjątkowo elastyczna w dwóch kierunkach co wspaniale ułatwia oklejanie narożników komina. Można ją stosować także do oklejania lukarn i ścian nad połacią. Elastyczność tą daje między innymi zatopiona w niej siatka aluminiowa, która jednocześnie wzmacnia taśmę. Miejsce połączenia taśmy z taśmą jest nadzwyczaj mocne dzięki najwyższej jakości klejowi butylowemu i innym komponentom. Do tego Wakaflex jest bezołowiowy i ma 20 lat gwarancji na szczelność. Daje to w sumie dekarzowi wyjątkową pewność w pracy przy kominie. Komin i dachówki wokół niego powinny być suche i odpylone, a temperatura otoczenia podczas układania powinna być powyżej 0oC.

Potrzebne narzędzia:

Do obróbki komina taśmą Wakaflex potrzebne będą nożyce lub po prostu duże nożyczki i nożyk do folii. Przydatny jest też ciężki wałek.

Do prac przygotowawczych (dachówki przy kominie i płyta za kominem), potrzebny jest standardowy zestaw narzędzi i elektronarzędzi.

Uwaga. Pokazana będzie jedna boczna obróbka komina. Po drugiej stronie prace są analogiczne.


Za kominem między dachówkami należy wstawić płytę podpierającą. Najczęściej będzie ona przybierała formę litery "T".  Zapewnić należy luz między płytą a dachówkami oraz między płytą a kominem. Pod płytą umieść kliny aby wywołać spadek na jedną stronę, co później umożliwi spływ wody. Płytę podstrugaj, a dachówki zeszlifuj aby uniknąć progów i ostrych krawędzi. Na koniec płytę solidnie przymocuj wkrętami do łat. Uwaga na zamocowanej płycie za kominem wstaw klin, aby złagodzić kąt. Aby taśma z płyty na komin wchodziła łukiem.


Mały fragment taśmy Wakaflex pomoże w zaplanowaniu jej położenia względem dachówek i komina. Taśma kominowa musi kończyć się na opadającym, lub płaskim fragmencie dachówki. Taśmę Wakaflex bez najmniejszych problemów możesz ze sobą skutecznie i szczelnie sklejać jeśli potrzebny będzie szerszy niż fabryczny wymiar. Zatem zaplanuj gdzie na dachówkach i gdzie na kominie ma się kończyć taśma Wakaflex. Na narożnikach komina taśmy powinny sięgać tej samej wysokości, co bardzo ułatwi montaż listwy kominowej.


Z przodu komina taśma musi mieć nieco większą długość niż nominalna szerokość komina. Około 10-15 cm powinno wystarczyć, ale każdorazowo układ dachówek przy kominie i planowane miejsce zakończenia taśmy na dachówkach po bokach komina pokaże to. Taśma Wakaflex ma od spodu folię zabezpieczającą z perforacjami. Oderwij jeden fragment i przyklej do komina w wyznaczonym miejscu. Dociśnij taśmę do komina w miejscu gdzie jest klej butylowy. Potem zerwij pozostałą folię zabezpieczającą, dopasuj starannie taśmę na miejscu i doklej ją do grzbietów fal dachówek.


Teraz doklej taśmę Wakaflex do profilu dachówek w miejscu gdzie jest klej butylowy. Taśma Wakaflex jest bardzo elastyczna, uda Ci się to bez kłopotu. Należy unikać dociskania taśmy w miejscu przełamania, przejścia z dachówek na komin. To miejsce musi pozostać elastyczne aby kompensowało ruchy względne komina i dachu.


Z boku komina zmierz potrzebną ilość taśmy Wakaflex. Musi wystawać za tylny narożnik komina i dochodzić do krawędzi taśmy zamocowanej przed kominem.  Odklej pas folii zabezpieczającej i doklej taśmę do komina w wyznaczonym miejscu. Następnie dopasuj dokładnie taśmę na miejscu, zerwij pozostałą folię zabezpieczającą i doklej ją do uskoków na dachowce.


Doklej taśmę Wakaflex do dachówek. Także tutaj elastyczność taśmy ułatwi Ci zadanie.


Z przodu odetnij fragment taśmy wzdłuż krawędzi komina i potem wzdłuż płaszczyzny dachówki. Odetnij ją 2-3 cm od krawędzi komina i od płaszczyzny dachówki. Możesz teraz naciągnąć taśmę Wakaflex wzdłuż linii cięcia ku narożnikowi. Wytworzysz w ten sposób w samym narożniku fałd materiału. Zrobisz to bez kłopotu bo taśma Wakaflex jest wyjątkowo elastyczna w dwóch kierunkach. Następnie doklej Wakaflex do komina i do dachówki. Z tylu komina boczny pas taśmy natnij i doklej do płyty i komina.


Z tyłu komina potrzebne będą co najmniej dwie szerokości Wakaflexu sklejone ze sobą. Odpowiednie fragmenty sklej na równej i czystej powierzchni. Z górnego pasa zerwij fragment folii zabezpieczającej i połącz wstępnie z dolnym. Połączenie mocno dociśnij. Szczelność i siłę połączenia uzyskasz natychmiast. Zrób to starannie i uważaj bo poprawki nie będą możliwe.


Ułóż taśmę za kominem. Oderwij pas folii zabezpieczającej i doklej taśmę do tylnej ściany komina w wyznaczonym miejscu.


Dopasuj taśmę na płycie. Zerwij pozostałą folię zabezpieczającą i doklej taśmę do płyty i dachówek. Na jej tylnej krawędzi wykonaj stojący rąbek i przyklej uszczelkę klinową kosza. Zapobiegnie to podwiewaniu pod dachówki.


Już jesteś blisko końca, ale jeszcze jeden ważny element został do wykonania. Podobnie jak to zrobiłeś na przodzie komina teraz musisz odciąć fragment taśmy z tyłu komina. Wyznacz linie cięcia około 2-3 cm od tylnej krawędzi komina i powierzchni dachówki. Odetnij fragment taśmy.


Naciągnij teraz taśmę Wakaflex wzdłuż krawędzi ku narożnikowi wykorzystując jej wyjątkową elastyczność. Wytwórz w ten sposób w samym narożniku fałd materiału podobnie jak to robiłeś na przodzie. Doklej taśmę. Klin, który włożyłeś na płytę za komin wyłagodzi przejście i ułatwi zadanie.


Ułóż za kominem brakujące dachówki. Jeśli zajdzie taka konieczność, możesz podszlifować zamki aby dachówki dobrze ułożyły się na płycie.


Na koniec załóż listwę kominową na taśmę Wakaflex. Braas oferuje listwy na docisk i na wcięcie. Masz więc wybór w zależności od tego jakiej listwy będziesz potrzebował.

Więcej informacji na temat właściwości taśmy Wakaflex oraz prawidłowego wykonania obróbki komina znajduje się w filmie instruktażowym:


Źródło i zdjęcia: Braas

DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się