Strona główna | BranżaWarsztaty RHEINZINK Tour 2009/2010 - Podsumowanie

Warsztaty RHEINZINK Tour 2009/2010 - Podsumowanie

Najwięcej błędów „pospolici” dekarze popełniają w obróbkach komina, koszy, wiatrownic czy podczas montażu rynien. Ze względów czasowych lub logistycznych nie zawsze mogą oni jednak brać udział w specjalistycznych szkoleniach. Odpowiedzią na ten problem był cykl warsztatów RHEINZINK® Tour, realizowany w 17 miastach Polski! Patronami medialnymi wydarzenia byli miesięcznik DACHY i portal dachy.org.

Rozwiązania prezentowane na warsztatach były starannie rejestrowane

Niezależnie od rodzaju pokrycia dachu – dachówki, łupek czy gont – umiejętności blacharskie są dzisiaj koniecznością. Wymaga tego styl współczesnej architektury oraz coraz większa świadomość inwestorów w zakresie jakości prac na dachu.


Staranność wykonania zawsze przykuwa uwagę

Materiał tak szlachetny i trwały jak tytancynk zobowiązuje do odpowiedniej jakości wykonawstwa. Warsztaty miały więc formę wymiany doświadczeń praktycznych w zakresie obróbek komina, koszy, wiatrownic czy podczas montażu rynien. Przeznaczone były nie tylko dla początkujących wykonawców, ale i dla zaawansowanych blacharzy, zainteresowanych pomocą w zakresie konkretnych zagadnień wykonawczych.

Ponadto zaliczenie tych warsztatów jest konieczne, by móc dalej rozwijać swoje umiejętności blacharskie na – zwłaszcza jeśli mowa o technologii rąbka stojącego, listwy czy łuski.

Tematyka warsztatów
Warsztaty były podzielone na 3 bloki i każdy z nich miał część teoretyczną i praktyczną. Organizatorom zależało na dyskusji na temat jakości rozwiązań stosowanych w branży dekarskiej: zaczynając od sposobu łączenia materiałów po ich cenę w najbliższej perspektywie czasowej. W sposób naturalny dyskusja zmierzała do tematyki jakości prac i sposobach unikania błędów.

Obróbki poziome i pionowe
Ten blok tematyczny rozpoczynał się od przedstawienia najczęściej popełnianych błędów w pracach blacharskich i omówienia sposobów ich unikania. Przypomniano o podstawach rzemiosła blacharskiego, w którym chodzi o uwzględnienie rozszerzalności materiału, fizykę budowli i detale – zawsze dopracowane pod katem konkretnego elementu dachu: od obróbki komina, po kosze, lukarny, wiatrownice, obróbki gzymsów i parapetów.


Omówienie detali zawsze wymaga dokładnego rysunku...

Dokładnie prezentowano możliwości rynkowej nowości, czyli materiału RHEINZINK® miękki cynk. Szeroko omawiano ofertę Centrum Serwisowego RHEINZINK – gotowych obróbek i nietypowych rozwiązań do każdego typu dachów.

Rynny i rodzaje odwodnień
Ten blok poprzedzono pytaniem: „Jakie są cechy idealnej rynny?” Po odpowiedziach dekarzy na to pytanie (zapisywanych na tablicy) następowała dyskusja na temat materiałów stosowanych w odwodnieniach, właściwościach i sposobach ich obróbki. Ankieta zebrała ciekawe wyniki, bowiem zdania o idealnej rynnie dekarzy z Lublina czy Szczecina różnią się od oczekiwań dekarzy z Gdańska, Białegostoku, Warszawy czy Krakowa.


 ...a czasami sięgnięcia po szczegółowy opis i badania

Szeroko omawiano rodzaje rynien, kształty, przekroje, dobór systemu rynnowego do specyfiki budynku. Naturalnie poświęcono czas na omówienie szczegółów związanych z montażem rynien RHEINZINK®: lutowania, rodzajów dylatacji, typów zamocowań, akcesoriów, zalet, kosztów, specyfiki obróbki oraz czynników rzeczywiście wpływających na trwałość systemów rynnowych.

Wyniki ankiety zostaną przedstawione w oddzielnym materiale.

Dachy i elewacje z blachy tytan-cynk
Technologia rąbka stojącego i hasło „blacha”, „tytan-cynk” stają się coraz bardziej popularnymi rozwiązaniami stosowanymi zarówno we współczesnej, jak i w tradycyjnej architekturze. Frekwencja na warsztatach niekiedy przewyższała możliwości organizatorów.


Najlepszym sposobem poznania miękkiego cynku jest jego własnoręczne wypróbowanie

W tym bloku tematycznym omawiano technologię rąbka stojącego, system listwowy oraz technologię łusek stosowaną w kryciu wież i kopuł. Część praktyczna polegała na poznaniu możliwości specjalistycznych maszyn i narzędzi do prac blacharskich firm Chlebach, Schechtl, Stubai i Paslode.

Udział w warsztatach był bezpłatny i wielu właścicieli firm pojawiło się wraz ze swoimi współpracownikami. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał komplet materiałów wraz z płytą szkoleniową DVD. Kolejny RHEINZINK Tour za rok!

Na podstawie materiałów firmy
Rheinzink

Źródło: Dachy, nr 4 (124) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Publikacja firmy Rheinzink
Szkolenia blacharskie Rheinzink 2011
RHEINZINK Polska Sp. zo.o.
Szkolenia dla wykonawców firmy Rheinzink - Teoria i praktyka blacharstwa
Mobilne szkolenia - Rheinzink Tour 2009/2010
Lukarna trójkątna. Blacha cynkowo-tytanowa RHEINZINK
Obróbki komina z użyciem miękkiego cynku RHEINZINK
Miesięcznik DACHY patronem RHEINZINK Grossglockner Expedition
DACHY patronem RHEINZINK Grossglockner Expedition
RHEINZINK Tour
Szkolenia RHEINZINK - w roku 2010
Rheinzink Grossglockner Expedition.1. etap zakończonyDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się