Śwajcerdachy
Według literatury naukowej dachem charakterystycznym dla Śląska był dach czterospadowy, ale od poł. XVIII w. najbardziej typowym był dach dwuspadowy. Podobnie jak w innych dziedzinach życia, również na stosowanie różnych typów i pokryć dachów nastawała moda. Omówione poniżej, modne wówczas dachy, występowały na przełomie XIX/XX w.


Śwajcerdachy
Modne w XVIII i XIX w. wyjazdy na kuracje do Szwajcarii były dla wielu inspiracją także w zakresie budownictwa, np. Karl Friedrich Schinkel, niemiecki architekt, już w latach 30. XIX w. projektował wille na wzór alpejski. Zainteresowanie tym stylem wzmógł ogłoszony w Szwajcarii w 1852 r. konkurs na prace i projekty na temat narodowej architektury szwajcarskiej. Kilka prac opierało się na motywach architektury ludowej. Wiele projektów zrealizowano. Organizowane w II poł. XIX w. tzw. Wystawy Światowe w Paryżu (1867, 1878, 1900) i Wiedniu (1873) spopularyzowały styl szwajcarski w wielu krajach Europy. Nazwą tą określano twórczość architektoniczną posługującą się elementami stylowymi architektury całego regionu alpejskiego.

Ozdobnie wycinane wiatrownice
Po przeszczepieniu do innych krajów i w inne uwarunkowania kulturalne styl ten szybko tracił swoją autentyczność i pierwotne założenia, ale jednocześnie stał się najbardziej wszechstronnym stylem architektury drewnianej, zwłaszcza w zabudowie powstających wówczas podgórskich miejscowości uzdrowiskowych.

Strojne wykończenie szczytu nosiło nazwę pazdura lub sterczyny
Styl ten występujący w architekturze wielu naszych podgórskich uzdrowisk oraz w architekturze folwarcznej i przy niektórych budynkach użyteczności publicznej, nazywany jest przez polskich historyków sztuki świdermajerem.


Pazdur w formie wyciętej deski i pionowo stojącego szpica
Styl szwajcarski przedostał się również na wieś polską. Na śląskiej wsi przejawiał się głównie w konstrukcji i kształcie dwuspadowych dachów murowanych zabudowań. Charakterystyczną cechą tych dachów, zwanych w gwarze śląskiej śwajcerdachami, były duże okapy, które występowały nie tylko nad ścianami wzdłużnymi, spoczywając na ozdobnie zakończonych krokwiach, lecz również nad ścianami szczytowymi, gdzie okap spoczywał na ozdobnie profilowanych wypustach czterech płatwi stolcowych. Nad ścianą szczytową krawędzie połaci dachowych ograniczone były wiatrówkami, związanymi czasami pazdurami o różnorodnych kształtach. Dachy takie budowano na przełomie XIX i XX w.


Ozdobne łuki z giętych krawędziaków
Moda na tego rodzaju dachy objęła również domy w tym czasie remontowane, choć wybudowane wcześniej. Choć dachów tych nie kładziono już w okresie międzywojennym, wiele z nich dotrwało jeszcze do czasów obecnych.


Kunsztowne ażurowe wykończenie szczytu
Niektóre z budynków pokrytych śwajcerdachem zachowały do tej pory oryginalne pokrycia dachowe. Kryte są różnymi materiałami pokryciowymi: dachówką karpiówką, dachówką zakładkową czy łupkiem układanym we wzory. Zachowane budynki ze śwajcerdachami liczą obecnie ponad 100 lat i są niekiedy w szczytach niezwykle dekoracyjne.

Stylizowane końce mieczy
Charakterystyczną cechą wiejskiej zabudowy na Śląsku było szczytowe ustawienie budynku do drogi. Najbardziej ozdobną częścią budynków pokrytych śwajcerdachem były opracowania dachów przy kalenicy w reprezentacyjnym szczycie od strony drogi. Przy szczytach domów w celu zabezpieczenia pokryć przed wiatrem przybijano deski, tzw. wiatrownice (zwane też wiatrówkami, powietrznikami; niem. Windleiste), często bardzo dekoracyjne, wycinane górą i dołem w ażurową koronkę, niekiedy ze zwisającymi profilowanymi wisiorami wyciętymi z deski.

Śwajcerdach z naczółkiem
Wiatrownice w kalenicy z reguły dochodziły do siebie na styk, ale często były związane dodatkowym elementem drewnianym w postaci ażurowo wycinanej deseczki lub profilowanego słupka. Te zakończenia wiatrownic, przeważnie ozdobne, zwano pazdurami (niem. Giebelspitze lub Giebelkrönungen) lub sterczynami. Na Podlasiu i Kurpiach używano nazwy śparogi. Te drewniane ozdoby szczytów miały urozmaicone kształty, począwszy od wyciętych z desek spłaszczonych rombów poprzez różne formy geometryczne, krawędziaki wycięte w formie szpiców, kopułek, wieżyczek, krzyży – na motywach roślinnych skończywszy. Długość pazdurów dochodziła do ok. 120 cm. Uszkodzone przez czas i brak konserwacji sterczyny te zachowały się tylko sporadycznie. Były one pierwowzorami gąsiorów początkowych. Czasami zamiast pazdurów styk wiatrownic w kalenicy pokrywał dekoracyjny gąsior początkowy.

Współczesne remonty nie sprzyjały śwajcerdachom, na zdjęciu prace wykonywane w latach 70. XX w.
Oprócz profilowanych wypustów czterech płatwi stolcowych, ozdobnie profilowane były końcówki mieczy, podpierające od dołu płatwie stolcowe, ponadto ozdobą były łuki pełne i ostrołuki wykonane z giętych krawędziaków, spinających przestrzenie między wysuniętymi płatwiami stolcowymi. Niekiedy przestrzeń miedzy nimi była wypełniona listewkami rozchodzącymi się w motyw solarny. Przy najbardziej ozdobnych zakończeniach tych szczytów występowały dodatkowo ażurowe, snycerskie, rozbudowane dekoracje, jak przy dachu budynku z Wawelna. Często w środku ażurowej dekoracji geometryczno-roślinnej umieszczano dodatkowo inicjały fundatora i datę jej wykonania, np. 1903. Niektóre śwajcerdachy posiadały naczółek oraz dekoracyjne zadaszenie nad facjatką lub głównym wejściem do domu.
Wiele z tych dachów bezpowrotnie zniknęło z krajobrazu kulturowego wsi w wyniku remontu czy rozbiórki budynku, ale… od paru lat dachy z okapami przeżywają swój renesans w budownictwie mieszkaniowym na Śląsku Opolskim, mimo protestów architektów, którzy promują dachy łączące się z elewacją budynku.
Elżbieta Wijas-Grocholska
Źródło: Dachy, nr 7 (175) 2014
Data publikacji: 2014-08-06
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Warsztaty RHEINZINK Tour 2009/2010 - Podsumowanie
Jak to na Mistrzostwach było?
Budma 2008
Ogólnopolski Salon Dekarski
Opolskie Stowarzyszenie Dekarzy, Blacharzy i Cieśli. Skąd przychodzimy
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania