Linia niebieska Bosch w Termach Chochołów
Położona niedaleko Zakopanego, tuż pod słowacką granicą, wioska Chochołów jest wymarzonym miejscem na odpoczynek dla amatorów ciszy i spokoju. Zachwyci ich tu piękna, tradycyjna zabudowa, prawie w całości składająca się z drewnianych góralskich chałup i oczywiście góry, a dokładniej roztaczająca się przed nimi panorama Tatr Zachodnich. Od przyszłego roku na gości czekać będzie jeszcze jedna atrakcja – Termy Chochołów.

Otwarcie Term Chochołów jest planowane na przyszły rok
Termy Chochołów będą całorocznym obiektem rekreacyjno-wypoczynkowym z pięcioma basenami zewnętrznymi i basenami wewnątrz kompleksu, zasilanymi ciepłą wodą geotermalną. Całość będzie utrzymana w stylu budownictwa regionalnego.
W tej chwili Termy Chochołów są jeszcze ogromnym, zajmującym ponad 18 000 m², placem budowy, na którym znaczącą rolę odgrywają elektronarzędzia. Razem z dwoma doświadczonymi fachowcami: Krzysztofem Zięderem, zajmującym się stolarstwem artystycznym i rzeźbą oraz Dawidem Paniakiem z branży budowlanej, pracownikiem firmy budującej kompleks, przetestowaliśmy i sprawdziliśmy tam zalety rozwiązań wybranych narzędzi firmy Bosch z linii niebieskiej, czyli elektronarzędzi dla profesjonalistów.
Jako pierwsza w ruch poszła akumulatorowa pilarka tarczowa GKS 10,8 V-LI Professional, która wywarła na fachowcach bardzo dobre wrażenie. Narzędzie wykorzystywałem przede wszystkim do obróbki elementów drewnianej podbitki dachowej, a także prac przy zdobieniu rysi dachowych – mówi Krzysztof Zięder.

Młot udarowy GSH 11 VC Professional przekonał do siebie testerów komfortem pracy i niską wagą połączoną z dużą mocą
Dzięki możliwości ustawienia grubości cięcia z dokładnością do 1 mm narzędzie pozwoliło na wykonanie pracy w sposób bardzo precyzyjny. Rysie w budynku Term Chochołów są bogato zdobione i utrzymane w stylu regionalnym, dokładność cięcia była więc dla mnie kluczowa – wyjaśnia Krzysztof Zięder. I dodaje: Zwarta konstrukcja pilarki i jej niewielka waga – zaledwie 1,4 kg sprawiły, że pracowało się nią bardzo lekko i bez najmniejszego problemu można ją było obsługiwać jedną ręką.
Pozytywnie oceniona została także wydajność narzędzia. Pilarka zawdzięcza ją zastosowaniu mniejszych silników, a także przekładni, która w połączeniu z systemem zarządzania energią pozwala na zwiększenie wydajności pracy przy zachowaniu optymalnego ciężaru. Tester docenił również zwiększoną pojemność akumulatorów, która wynosi obecnie 2,0 Ah dla akumulatorów dołączanych w wyposażeniu standardowym oraz fakt, że praca pilarką tarczową GKS 10,8 V-LI Professional pozwoliła zachować czystość otoczenia w trakcie pracy.

Akumulatorowa pilarka tarczowa GKS 10,8 V-LI Professional bardzo się przydała w precyzyjnej obróbce drewnianych elementów dachowych
Akumulatorowe wiertarko-wkrętarki udarowe GSB 14,4 V-EC Professional i GSB 18 V-EC Professional i akumulatorowe wiertarko-wkrętarki GSR 14,4 V-EC Professional i GSR 18 V-EC Professional znalazły swoje zastosowanie podczas montażu elementów drewnianych i stalowych do konstrukcji żelbetowej i drewnianej. Dzięki technologii EC bezszczotkowe silniki są całkowicie bezobsługowe i osiągają wyższą sprawność (ponad 80% zamiast standardowych 60–70%). Mniejsze są także straty ciepła i energii w trakcie komutacji energii elektrycznej na szczotkach, co sprawia, że narzędzia nie nagrzewają się mocno, a czas pracy na jednym cyklu ładowania akumulatora jest dłuższy nawet o 30%. Właśnie to podkreślił Dawid Paniak: Podczas testów przekonałem się, że czas pracy jest wyraźnie dłuższy, co zdecydowanie ułatwia realizację zadań i zwiększa efektywność. To, że narzędzia nagrzewają się w bardzo małym stopniu, dodatkowo zwiększa komfort pracy.

Akumulatorowe wiertarko-wkrętarki udarowe GSB mają znacznie dłuższy czas pracy i nagrzewają się tylko w niewielkim stopniu
Do trudniejszych zadań przydatny okazał się również młot udarowy GSH 11 VC Professional. Podczas prac przy budowie Term Chochołów wykuwano przejścia przez ściany żelbetowe, a także wyburzano elementy żelbetowe. Wysoki komfort pracy, osiągnięty dzięki oddzieleniu rękojeści głównej i bocznych od silnika oraz wyposażenie mechanizmu udarowego młota w system tłumienia drgań, wyraźnie zaskoczył testerów i pozwolił im na znacznie dłuższą pracę. Miałem okazję osobiście przekonać się, że uchwyt SDS-max rzeczywiście umożliwia szybką wymianę osprzętu. Oprócz tego nie można nie wspomnieć, że jak na tak mocne narzędzie – moc 1700 W – waga młota jest bardzo niska – mówi Dawid Paniak.
Dzięki szerokiej ofercie narzędzi Bosch z linii niebieskiej dla profesjonalistów prace na placu budowy szybko posuwają się do przodu, a użytkownicy narzędzi zawsze znajdują odpowiedni sprzęt do swoich potrzeb. Pozostaje tylko czekać na koniec ich prac i wielkie otwarcie Term Chochołów.
Na podstawie materiałów
firmy Bosch
Źródło: Dachy, nr 9 (177) 2014
Data publikacji: 2014-10-05
CZYTAJ WIĘCEJ
Elektronarzędzia Bosch polecane przez profesjonalnych montażystów stolarki
Nowa poziomica laserowa Bosch PLL 1 P
Nowe narzędzia akumulatorowe Bosch z silnikami bezszczotkowymi EC
Certyfikat ISO dla firmy Bosch
Zabytki Warszawy odzyskują blask dzięki elektronarzędziom Bosch
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Warsztaty RHEINZINK Tour 2009/2010 - Podsumowanie
Jak to na Mistrzostwach było?
Budma 2008
Ogólnopolski Salon Dekarski
Opolskie Stowarzyszenie Dekarzy, Blacharzy i Cieśli. Skąd przychodzimy
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Geometria w praktyce, cz. 2. Dach czterospadowy i kopertowy
Błędy w układaniu folii paroizolacyjnych
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 1
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym, cz. 2
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 6
Geometria w praktyce, cz. 1. Dach pulpitowy i dwuspadowy
Kominy - zmora inwestora i dekarza, cz. 2. Kominy systemowe
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym, cz. 2
Obciążenie dachów wiatrem w świetle nowej normy, cz. 2*
Materiały do terminologii więźb dachowych - podstawowe pojęcia, cz. 2
Co pod pokrycie, cz. 1
Z teczki biegłego, cz. 19
Zalecenia Techniczne. Okapy
Błędy projektowe w konstrukcjach dachów drewnianych i ich skutki , cz. 1
Papy bitumiczne - ich rodzaje i zastosowanie
Z teczki biegłego, cz. 15
Anatomia okapu, cz. 2. Elementy, funkcje, rozwiązania
Stropodachy płaskie z odwodnieniem wewnętrznym cz. 1*
Obróbki blacharskie na dachach krytych blachą płaską. Detale
Rozważania o dachach, cz. 2. Trzeci wymiar Pitagorasa i sinus z cosinusem
Taśmy do obróbek kominów
Dachy - wymagania bezpieczeństwa pożarowego
Historyczne ciesielskie konstrukcje dachowe. Propozycja systematyki i uporządkowania terminologii, cz. 5
Dlaczego dachówka? Cz. 2 Dachówka czy blachodachówka?
Anatomia okapu, cz. 1. Dwa rozwiązania